Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Komorowski ściągał na maturze

09.05.2017

Rafał A. Ziemkiewicz analizując wypowiedź byłego prezydenta Polski, ocenia „podstawowe kulturowe uwarunkowanie człowieka postkomunistycznego”.

„Czwarty maja to tradycyjnie dzień, w którym kolejny rocznik uczniów przystępuje do egzaminu dojrzałości. W związku z tym każdy polityk, który tego dnia pojawia się w mediach (…), odpytywany jest na okoliczność swojej matury. Każdy coś tam wydobywa z pamięci i nikt na to nie zwraca większej uwagi” - czytamy we wpisie Ziemkiewicza.

Publicysta zwraca uwagę, że padła jednak wyjątkowa wypowiedź byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak podkreśla autor, trudno jej nie skomentować! 

„Przyznał mianowicie, z typową dla siebie wylewnością, płynącą jak się zdaje tyleż z zadufania, co i kompletnego braku wyobraźni, że maturę zdał „dzięki współpracy z kolegami”. Czyli, mówiąc po prostu, ściągnął” - pisze Ziemkiewicz. 

Autor przytacza przy okazji opowieść Wojciecha Manna, jak oszukiwał przy sprzedaży zachodnich płyt na bazarze. Do czego zmierza Ziemkiewicz, przytaczając obie historie? 

„Otóż to jest podstawowe kulturowe uwarunkowanie człowieka postkomunistycznego, a zwłaszcza postkomunistycznej elity. Jest całkowicie przesiąknięty cwaniactwem. Oszustwo nie hańbi, przeciwnie, jeśli skuteczne i finezyjne, stanowić może powód do mołojeckiej sławy” - puentuje Rafał A. Ziemkiewicz.


ak/uziemkiewicza.pl

[fot. YouTube/Salve TV]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook