Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Chcemy budować elity. WYWIAD

19.05.2016

Rafał Ziemkiewicz w rozmowie ze Stefczyk.info o powstaniu stowarzyszenia "Endecja".

Powstanie "Endecji" to gwóźdź do trumny Ruchu Narodowego?

Nikt nie ma takiego zamiaru. Nie ma żadnego powodu, by myśl narodowo-demokratyczną wyrażała się tylko w jednym nurcie. Zresztą Ruch Narodowy, z własnego wyboru, reprezentuje trochę inną tradycję. Zafascynowani są tradycją ruchów narodowo-radykalnych lat 30. Uważam, że ta tradycja ani nie jest specjalnie chwalebna, ani nie jest odpowiedzią na współczesne polskie problemy. Dlatego postanowiliśmy nie walczyć o słowo "narodowiec" i używamy określenia "endecja", by było jasne, że odwołujemy się do Ligi Narodowej,  do tradycji myśli Romana Dmowskiego, Zygmunta Balickiego czy Jana Ludwika Popławskiego. Odwołujemy się do tej tradycji endeckiej, tradycji profesorskiej, tej "wąsatej", a nie do programu ONR. Oczywiście to stowarzyszenie nie wyklucza współpracy z narodowcami. Koledzy mówili nawet, że nie wykluczają podwójnego członkowstwa.

Podczas konferencji prasowej mówił Pan o kluczowej kwestii - tworzeniu elit. To temat, który na polskiej prawicy przewija się w III RP od zawsze. Czym się różni Wasz pomysł na tworzenie elit, od tego co proponowano wcześniej?

Tym co przedstawiłem jako zasadnicze cele stowarzyszenia.  Tych elit nie będziemy budować na tożsamości, na symbolach czy romantycznej poezji. Choć jako polonista uważaj ją za piękną i tę tożsamość i tradycję kocham. Elity chcemy jednak budować na realizmie Dmowskiego, czyli na rozumieniu, że polityka to jest taka dziedzina, w której nie ma słuszności czy braku słuszności - liczy się tylko siła. W polityce międzynarodowej odpowiada się na pytania, co możesz nam zrobić i co możesz nam dać, a nie na pytanie jakie są twoje zasługi i prawa, bo czegoś takiego nie ma. W gospodarce oprzemy się na przekonaniu, że w trzeba się kierować pragmatyzmem. Oczywiście idea jest ważna, ale czasem trzeba ją skorygować w ramach kompromisu z oczekiwaniami społecznymi i różnymi innymi realiami.

Przy okazji każdej dyskusji o tradycji Narodowej Demokracji pojawia się kwestia zarzutów o rasizm, antysemityzm. Abstrahując od prawdziwości tych zarzutów, to będziecie się musieli z tym zmierzyć.

Oczywiście się z tym liczymy. Od lat w swoich książkach i artykułach piszę o tej czarnej legendzie, która w gruncie rzeczy jest bardzo daleka od prawdy. Przypisuje się endecji coś co było błędem całej polskiej polityki tamtych czasów. Jeżeli nie rozumie się tego endeckiego sposobu myślenia w kategorii interesu, to nie rozumie się, że te przypisywane endecji przejawy antysemityzmu wynikały z konkretnych napięć społecznych i konkretnej różnicy interesów. Dzisiaj ich nie ma, więc nie ma dziś żadnych powodów dla istnienia politycznego antysemityzmu. Stowarzyszenie nie będzie się zajmowało odkłamywaniem pamięci historycznej, bo zupełnie po co innego powstało. Myślę, że z czasem dotrze do ludzi prawda, że ten stereotyp nie jest prawdziwy. A pochodzi on z czasów, gdy endecji nie było, więc łatwo było tworzyć tę czarną legendę.

Jedna rzecz, to ludzie stojący w Sejmie przed mikrofonami, a co innego tworzenie instytucji. Bez nich nie da się stworzyć tej elity.

Dlatego właśnie powstaje to stowarzyszenie. Ma ono obejmować różne działania, w tym również działania polityczne, choć ja się od nich odcinam, bo to nie moja sprawa. Jako endek jestem realistą i wiem, że wielu rzeczy nie da się zmienić bez reprezentacji w Sejmie, bez inicjatyw ustawodawczych, dla których poparcie będzie można uzyskać w ramach gry politycznej. Stowarzyszenie podejmie wszystkie możliwe kroki, by przybliżać Polskę endecką.

Rozmawiał Tomasz Karpowicz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook