Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Atrapa zamiast rozwoju

20.07.2015

Zastanawiam się, czy Grecja jest w ruinie? Ktoś powie, że to piękny kraj, nabudowali różnych rzeczy. Ale wiemy, jaka jest tego kraju sytuacja finansowa. A polska sytuacja jest zbliżona – powiedział w programie „Bez retuszu”, w TVP Info publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Goście Marka Czyża zastanawiali się, czy Polska jest w ruinie, czy też jest oazą rozwoju.

 – W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

– W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

 - Jak mamy worek zboża można się albo bardzo najeść, albo zjeść trochę, posiać i poczekać, albo w ogóle siać mało - tłumaczył Ziemkiewicz. Wyjaśniając stosunkowo wysoki wskaźnik zadowolenia z poziomu życia Polaków - mówił:
"Trudno wymagać od ludzi by mieli dostęp do wszystkich danych ekonomicznych i zdawali sobie sprawę jak to się jak to wygląda w dłuższym okresie czasu. W ostatnich latach Polska miała dwa dodatkowe produkty krajowe brutto. Tak ilość pieniędzy "weszła w Polskę", przede wszystkim z dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy  to w 80 proc na budownictwo, na lanie betonu, na poprawianie jakości życia ,na - jak to powiedział jeden profesor "atrapę rozwoju. I ta atrapa jest atrakcyjna."
Ale zastrzegł:

-Tylko, że żyje się lepiej z bilionem długu. Wydaliśmy te pieniądze jak kraje bogate  nie na rozwój ale na poprawę jakości życia. May autostradę, aquapark, żyje się lepiej, więcej zarabiamy. PKB jest wyższy bo wchodzą w niego dotacje.
Ale jeśli weźmiemy jakikolwiek inne wskaźniki - wg GUSu to w tej chwili za przeciętną pensję możemy kupić mniej więcej 3/4 tego co mogliśmy za te same pieniądze kupić w 2004 - powiedział publicysta.

 Europoseł PiS Józef Wojciechowski zwrócił z kolei uwagę, że określenie „Polska w ruinie”, które pojawiło się w ostatniej kampanii prezydenckiej, nie było wcale najgorsze. – Ruina to jest coś, co można i trzeba odbudować. Diagnoza o ruinie nie była najostrzejsza. Przecież była też inna diagnoza, że Polska to „kamieni kupa” i że „państwo działa teoretycznie” – przypominał. – Polska się jednak rozwija, pomimo złych rządów, bo Polacy ciężko pracują – dodał.

 TVP Info/ansa

[fot.TVP Info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook