Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Atrapa zamiast rozwoju

20.07.2015

Zastanawiam się, czy Grecja jest w ruinie? Ktoś powie, że to piękny kraj, nabudowali różnych rzeczy. Ale wiemy, jaka jest tego kraju sytuacja finansowa. A polska sytuacja jest zbliżona – powiedział w programie „Bez retuszu”, w TVP Info publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Goście Marka Czyża zastanawiali się, czy Polska jest w ruinie, czy też jest oazą rozwoju.

 – W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

– W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

 - Jak mamy worek zboża można się albo bardzo najeść, albo zjeść trochę, posiać i poczekać, albo w ogóle siać mało - tłumaczył Ziemkiewicz. Wyjaśniając stosunkowo wysoki wskaźnik zadowolenia z poziomu życia Polaków - mówił:
"Trudno wymagać od ludzi by mieli dostęp do wszystkich danych ekonomicznych i zdawali sobie sprawę jak to się jak to wygląda w dłuższym okresie czasu. W ostatnich latach Polska miała dwa dodatkowe produkty krajowe brutto. Tak ilość pieniędzy "weszła w Polskę", przede wszystkim z dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy  to w 80 proc na budownictwo, na lanie betonu, na poprawianie jakości życia ,na - jak to powiedział jeden profesor "atrapę rozwoju. I ta atrapa jest atrakcyjna."
Ale zastrzegł:

-Tylko, że żyje się lepiej z bilionem długu. Wydaliśmy te pieniądze jak kraje bogate  nie na rozwój ale na poprawę jakości życia. May autostradę, aquapark, żyje się lepiej, więcej zarabiamy. PKB jest wyższy bo wchodzą w niego dotacje.
Ale jeśli weźmiemy jakikolwiek inne wskaźniki - wg GUSu to w tej chwili za przeciętną pensję możemy kupić mniej więcej 3/4 tego co mogliśmy za te same pieniądze kupić w 2004 - powiedział publicysta.

 Europoseł PiS Józef Wojciechowski zwrócił z kolei uwagę, że określenie „Polska w ruinie”, które pojawiło się w ostatniej kampanii prezydenckiej, nie było wcale najgorsze. – Ruina to jest coś, co można i trzeba odbudować. Diagnoza o ruinie nie była najostrzejsza. Przecież była też inna diagnoza, że Polska to „kamieni kupa” i że „państwo działa teoretycznie” – przypominał. – Polska się jednak rozwija, pomimo złych rządów, bo Polacy ciężko pracują – dodał.

 TVP Info/ansa

[fot.TVP Info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook