Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ziemkiewicz: Atrapa zamiast rozwoju

20.07.2015

Zastanawiam się, czy Grecja jest w ruinie? Ktoś powie, że to piękny kraj, nabudowali różnych rzeczy. Ale wiemy, jaka jest tego kraju sytuacja finansowa. A polska sytuacja jest zbliżona – powiedział w programie „Bez retuszu”, w TVP Info publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Goście Marka Czyża zastanawiali się, czy Polska jest w ruinie, czy też jest oazą rozwoju.

 – W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

– W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju – wskazywał. – I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu – dodał.

 - Jak mamy worek zboża można się albo bardzo najeść, albo zjeść trochę, posiać i poczekać, albo w ogóle siać mało - tłumaczył Ziemkiewicz. Wyjaśniając stosunkowo wysoki wskaźnik zadowolenia z poziomu życia Polaków - mówił:
"Trudno wymagać od ludzi by mieli dostęp do wszystkich danych ekonomicznych i zdawali sobie sprawę jak to się jak to wygląda w dłuższym okresie czasu. W ostatnich latach Polska miała dwa dodatkowe produkty krajowe brutto. Tak ilość pieniędzy "weszła w Polskę", przede wszystkim z dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy  to w 80 proc na budownictwo, na lanie betonu, na poprawianie jakości życia ,na - jak to powiedział jeden profesor "atrapę rozwoju. I ta atrapa jest atrakcyjna."
Ale zastrzegł:

-Tylko, że żyje się lepiej z bilionem długu. Wydaliśmy te pieniądze jak kraje bogate  nie na rozwój ale na poprawę jakości życia. May autostradę, aquapark, żyje się lepiej, więcej zarabiamy. PKB jest wyższy bo wchodzą w niego dotacje.
Ale jeśli weźmiemy jakikolwiek inne wskaźniki - wg GUSu to w tej chwili za przeciętną pensję możemy kupić mniej więcej 3/4 tego co mogliśmy za te same pieniądze kupić w 2004 - powiedział publicysta.

 Europoseł PiS Józef Wojciechowski zwrócił z kolei uwagę, że określenie „Polska w ruinie”, które pojawiło się w ostatniej kampanii prezydenckiej, nie było wcale najgorsze. – Ruina to jest coś, co można i trzeba odbudować. Diagnoza o ruinie nie była najostrzejsza. Przecież była też inna diagnoza, że Polska to „kamieni kupa” i że „państwo działa teoretycznie” – przypominał. – Polska się jednak rozwija, pomimo złych rządów, bo Polacy ciężko pracują – dodał.

 TVP Info/ansa

[fot.TVP Info]

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook