Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemiec podsumowuje rządy PiS

21.10.2016

Felieton Krzysztof Ziemca w magazynie „Plus Minus” wywołał burzę. Pojawiły się opinie, że przez tekst może zostać zwolniony z Wiadomości. Co takiego napisał dziennikarz?

Ziemiec na początku swojego felietonu zwraca uwagę na to, że mija rok od wyborów wygranych przez PiS. Pora więc na podsumowania. Dziennikarz podkreśla, że mediach rząd Beaty szydło jest krytykowany dosłownie za wszystko i jest to opinia kompletnie odmienna od tego, co się słyszy na ulicach miast, szczególnie tych mniejszych. Krzysztof Ziemiec zaznacza, że chce z dystansu spojrzeć na rok rządów PiS i stara się zrobić swoje, osobiste podsumowanie. 

„Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, ale też należy oceniać ich bez uprzedzeń” - pisze. „Ten rząd, nawet gdyby nie miał kilku wpadek i nie podjął paru nieprzemyślanych decyzji, byłby nie do zaakceptowania dla przez tzw.establishment z powodów nie tyle merytorycznych, ile mentalnych i estetycznych” - zaznaczył. 

Ziemiec zwraca uwagę, że w naszym kraju jest wiele osób uczulonych na „kaczyzm” i z tego wynikają krytyczne opinie o rządzie, bez względu na to co robi i jakie zmiany przeprowadza. Histeria zagorzałych przeciwników Jarosława Kaczyńskiego objawia się często, jak pisze dziennikarz, w sposób bardzo wulgarny i nie do przyjęcia. 

Dziennikarz dostrzega też to, czego się przez rok nie udało zmienić w naszym kraju, a PiS obiecywało przed wyborami, że właśnie za te sprawy się zabierze. „Bo przecież obiecywano „wywrócenie stolika”, zerwanie z układami i powrót do normalności” - pisze i dodaje krytycznie: „Zaczęło się po ubiegłorocznych wyborach od ostentacyjnie demonstrowanego poczucia wyższości zwycięzców, a nawet pychy, która nadeszła zadziwiająco szybko. Równie szybko pojawił się polityczny rewanżyzm, choć oczywiście nie wszędzie, bo obóz rządzący nie jest jednolity i spójny”. 

Dziennikarzowi nie podobają się zmiany zachodzące na wysokich stanowiskach: „Nastąpił szturm ludzi związanych z władzą na lukratywne i wpływowe stanowiska (zjawisko tzw. Misiewiczów) – co gorsza wielu polityków rządzącej partii nie widzi nic w tym złego. Czy w ten sposób działać powinno ugrupowanie obiecujące realną zmianę, także etyczną? Taki styl musiał wyborców zwycięskiej partii zaboleć, i to bardzo” - pisze nie bez racji. 

Ziemiec przyznaje też szczerze: „Marzyło mi się, że PiS będzie miał dla pokonanych jakąś polityczną ofertę współdziałania, aby nie czuli się upokorzeni. Opozycja i tak by ją pewnie odrzuciła, ale przynajmniej opinia publiczna dostrzegłaby nową jakość”. 

Dziennikarz podkreśla, że na partię Kaczyńskiego głosowali tak zwani „normalsi”, którzy nie angażują się, ani nigdy nie angażowali się w politykę, chcieli tylko spokojnie i uczciwie żyć i pracować i właśnie ta grupa wyborców ma prawo czuć się rozczarowana PiS-em. Dla tych ludzi PiS nie ma niestety na razie żadnej oferty. 

„Władza woli otaczać się ludźmi niedouczonymi, ale pokornymi, gotowymi bezrefleksyjnie wykonywać polityczne zlecenia. W pochodzących ze „starego rozdania” pracownikach widzi tylko wrogów, którzy będą stawiać tylko opór dobrej zmianie” - twierdzi. 

Ziemiec podkreśla, że jeśli podejście PiS do wyborców i zmian przeprowadzanych w Polsce się nie zmieni, to niestety nie uda się „dobra zmiana” tak potrzebna Polsce i nie uda się też przeprowadzić tak ważnego dla Polski planu Morawieckiego, ani innych ambitnych planów. 

Co Ziemiec proponuje więc PiS-owi. Spojrzeć na siebie z dystansu. To przede wszystkim. 


ak/Plus Minus/wPolityce.pl

[fot. YouTube/TVP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook