Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemiec podsumowuje rządy PiS

21.10.2016

Felieton Krzysztof Ziemca w magazynie „Plus Minus” wywołał burzę. Pojawiły się opinie, że przez tekst może zostać zwolniony z Wiadomości. Co takiego napisał dziennikarz?

Ziemiec na początku swojego felietonu zwraca uwagę na to, że mija rok od wyborów wygranych przez PiS. Pora więc na podsumowania. Dziennikarz podkreśla, że mediach rząd Beaty szydło jest krytykowany dosłownie za wszystko i jest to opinia kompletnie odmienna od tego, co się słyszy na ulicach miast, szczególnie tych mniejszych. Krzysztof Ziemiec zaznacza, że chce z dystansu spojrzeć na rok rządów PiS i stara się zrobić swoje, osobiste podsumowanie. 

„Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, ale też należy oceniać ich bez uprzedzeń” - pisze. „Ten rząd, nawet gdyby nie miał kilku wpadek i nie podjął paru nieprzemyślanych decyzji, byłby nie do zaakceptowania dla przez tzw.establishment z powodów nie tyle merytorycznych, ile mentalnych i estetycznych” - zaznaczył. 

Ziemiec zwraca uwagę, że w naszym kraju jest wiele osób uczulonych na „kaczyzm” i z tego wynikają krytyczne opinie o rządzie, bez względu na to co robi i jakie zmiany przeprowadza. Histeria zagorzałych przeciwników Jarosława Kaczyńskiego objawia się często, jak pisze dziennikarz, w sposób bardzo wulgarny i nie do przyjęcia. 

Dziennikarz dostrzega też to, czego się przez rok nie udało zmienić w naszym kraju, a PiS obiecywało przed wyborami, że właśnie za te sprawy się zabierze. „Bo przecież obiecywano „wywrócenie stolika”, zerwanie z układami i powrót do normalności” - pisze i dodaje krytycznie: „Zaczęło się po ubiegłorocznych wyborach od ostentacyjnie demonstrowanego poczucia wyższości zwycięzców, a nawet pychy, która nadeszła zadziwiająco szybko. Równie szybko pojawił się polityczny rewanżyzm, choć oczywiście nie wszędzie, bo obóz rządzący nie jest jednolity i spójny”. 

Dziennikarzowi nie podobają się zmiany zachodzące na wysokich stanowiskach: „Nastąpił szturm ludzi związanych z władzą na lukratywne i wpływowe stanowiska (zjawisko tzw. Misiewiczów) – co gorsza wielu polityków rządzącej partii nie widzi nic w tym złego. Czy w ten sposób działać powinno ugrupowanie obiecujące realną zmianę, także etyczną? Taki styl musiał wyborców zwycięskiej partii zaboleć, i to bardzo” - pisze nie bez racji. 

Ziemiec przyznaje też szczerze: „Marzyło mi się, że PiS będzie miał dla pokonanych jakąś polityczną ofertę współdziałania, aby nie czuli się upokorzeni. Opozycja i tak by ją pewnie odrzuciła, ale przynajmniej opinia publiczna dostrzegłaby nową jakość”. 

Dziennikarz podkreśla, że na partię Kaczyńskiego głosowali tak zwani „normalsi”, którzy nie angażują się, ani nigdy nie angażowali się w politykę, chcieli tylko spokojnie i uczciwie żyć i pracować i właśnie ta grupa wyborców ma prawo czuć się rozczarowana PiS-em. Dla tych ludzi PiS nie ma niestety na razie żadnej oferty. 

„Władza woli otaczać się ludźmi niedouczonymi, ale pokornymi, gotowymi bezrefleksyjnie wykonywać polityczne zlecenia. W pochodzących ze „starego rozdania” pracownikach widzi tylko wrogów, którzy będą stawiać tylko opór dobrej zmianie” - twierdzi. 

Ziemiec podkreśla, że jeśli podejście PiS do wyborców i zmian przeprowadzanych w Polsce się nie zmieni, to niestety nie uda się „dobra zmiana” tak potrzebna Polsce i nie uda się też przeprowadzić tak ważnego dla Polski planu Morawieckiego, ani innych ambitnych planów. 

Co Ziemiec proponuje więc PiS-owi. Spojrzeć na siebie z dystansu. To przede wszystkim. 


ak/Plus Minus/wPolityce.pl

[fot. YouTube/TVP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook