Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Zielona wyspa" rozkwita jesienią

02.09.2013

Rządowa propaganda z TVN-CNBC na czele poraża wręcz nas obywateli informacjami o fantastycznych danych gospodarczych i pędzącym ożywieniu gospodarczym nad Wisłą. Tak nas rozśmieszają informacjami o definitywnym końcu kryzysu, że niektórzy mają już z tego powodu zajady od śmiechu.

Polska gospodarka i finanse są tak ożywione i rozpędzone, że trzeba bardzo uważać przechodząc w Warszawie przez ul. Wiatraczną - gdzie mieści się siedziba TVN-CNBC by nie zostać rozjechanym przez pędzącą do przodu polską gospodarkę. 

Były v-ce MF główny ekonomista L.Kotecki ogłasza publicznie, że "na razie jest fajnie". To wszystko z powodu tego, że wskaźnik  przewidywań przedsiębiorców PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu z 51 proc. z haczykiem do 52 proc. z haczykiem. Te fantastyczne dane to wzrost produkcji przemysłowej po odsezonowaniu w lipcu zaledwie o 2,8 proc. r/d/r i wzrost sprzedaży detalicznej o 4,3 proc. 

Zapomniano tylko Polakom powiedzieć,  że w lipcu 2013r. mieliśmy o 1 dzień roboczy więcej niż w lipcu ubiegłego roku - sklepy i firmy były o jeden dzień dłużej otwarte. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że znacząco wzrosła produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy, wikliny oraz z gumy i plastiku. Jak widać balonów, chochołów ci u nas dostatek, a statystyka umie czynić cuda. Więcej też w okresie wakacji przyjechało do nas turystów z Litwy, Słowacji, Obwodu Kaliningradzkiego na zakupy, ot i cała tajemnica sukcesu wątpliwego cudu gospodarczego. 

Nie wiadomo czy owe zaklinanie danych statystycznych i dramatyczne poszukiwanie światełka w tunelu jest bardziej śmieszne czy bardziej żałosne. A że ten rząd i MF potrafi się potężnie pomylić najlepiej niech świadczy fakt, że gdy idzie o dochody z mandatów, kar i grzywien od polskich kierowców, zapisanych w budżecie w wysokości 1,5 mld zł MF J.V.Rostowski pomylił się tym razem "tylko" ponad 17-krotnie i spodziewa się ściągnąć zaledwie 86 mln zł, choć do lipca wpłynęło mu tylko 48 mln zł. Gdyby nie eksporterzy, którzy przecież w dużej części nie już są polskimi firmami mielibyśmy recesję, bo wzrost eksportu zaledwie o 5 proc.  w sierpniu to nie jest żaden przełom, a wzrost PKB o 0,8 proc. w II kw., po wzroście w I kw. o zaledwie 0,5 proc. mieści się w granicach błędu statystycznego. Skoro jednak jest tak dobrze to dlaczego rząd chce składek ZUS od umów zlecenia, posłowie PO chcą wprowadzenia OC dla rowerzystów, urzędnicy Izby Skarbowej z Łodzi podlegli MF chcą wprowadzić VAT od pogrzebów, a straż leśna chce karać grzybiarzy mandatami  po 500, a nawet 5 tys. złotych. W pierwszym półroczu tego roku do sądów trafiło ponad 2,2 tys. wniosków o upadłość, to według firmy Coface  aż o 7,5 proc. więcej niż w 2012 r. Sądy wydały już blisko 500 postanowień o upadłości. 

Podwyższony VAT, na którym każdy Polak traci o ok. 1 tys. zł, który miał być obniżony do 22 proc. w 2014r. będzie przedłużony aż do 2016r. włącznie. Czekają nas podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, gaz ziemny  i paliw. Tak właśnie wygląda odpowiedzialny optymizm rządu i słynne już odbicie w gospodarce. Te "sukcesy" nie dziwią skoro rząd premiera D.Tuska ma prawie 100 doradców, sam premier 28 doradców, a min. gospodarki J.Piechociński 8 doradców. Jest tak dobrze, że MF J.V.Rostowski zakwestionował plan finansowy NFZ, który opiewa łącznie na kwotę 67mld zł, w obszarze leczenia dzieci zwiększoną o 63mln zł i zaliczkowo drenuje PZU ściągając dywidendę za przyszły rok jeszcze w tym roku. 

Gospodarka odbija się więc od dna jak martwy kot, który spadł z 10-go piętra na beton, a słynne już i humorystyczne ożywienie gospodarcze, przypomina ożywienie na afrykańskich sawannach gdy hieny i sępy zlatują się do rozkładającej się padliny. Jeśli Rosja wprowadzi dalsze restrykcje lub nie daj Boże embargo na import polskiego mięsa, produktów mlecznych, warzyw i owoców to zgaśnie ostatni silnik na którym lecimy, choć lecimy już lotem koszącym czyli polski eksport. Gra idzie o niebagatelną stawkę, bo właśnie do krajów WNP i Rosji eksport rośnie najbardziej dynamicznie, samej tylko żywności do krajów WNP eksportujemy na kwotę 1,8 mld euro, do Rosji na kwotę 1,1mld euro, Rosja to dziś nasz trzeci partner handlowy w eksporcie towarów rolno-spożywczych. Nie tylko Polska zbliża się do krawędzi bankructwa, ale również duże miasta jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, również niektóre województwa, jak choćby woj. mazowieckie, - łączne długi to już blisko 2,7 mld zł. 

Czeka nas też w najbliższych miesiącach wielka fala niezadowolenia społecznego z powodu komercjalizacji i prywatyzacji szpitali powiatowych, które mają gigantyczne długi. Będą one przez samorządy zamykane, sprzedawane, dzierżawione ze szkodą dla najbiedniejszego pacjenta. Polska omijając kryzys szerokim łukiem wpadła w wielką dziurę budżetową. Tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych mimo nowelizacji budżetu może wynieść pomiędzy 4,5-5 proc. PKB. Żadne  cyfry brane na poważnie nie wróżą więc końca kryzysu. Statystyczne i propagandowe cuda obecnego rządu nie zmienią rzeczywistości gospodarczej. 

 Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

[fot. PAP/ Jakub Kamiński]

Zainteresował Cię artykuł? Odwiedź nasz profil na facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook