Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Zielona wyspa" rozkwita jesienią

02.09.2013

Rządowa propaganda z TVN-CNBC na czele poraża wręcz nas obywateli informacjami o fantastycznych danych gospodarczych i pędzącym ożywieniu gospodarczym nad Wisłą. Tak nas rozśmieszają informacjami o definitywnym końcu kryzysu, że niektórzy mają już z tego powodu zajady od śmiechu.

Polska gospodarka i finanse są tak ożywione i rozpędzone, że trzeba bardzo uważać przechodząc w Warszawie przez ul. Wiatraczną - gdzie mieści się siedziba TVN-CNBC by nie zostać rozjechanym przez pędzącą do przodu polską gospodarkę. 

Były v-ce MF główny ekonomista L.Kotecki ogłasza publicznie, że "na razie jest fajnie". To wszystko z powodu tego, że wskaźnik  przewidywań przedsiębiorców PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu z 51 proc. z haczykiem do 52 proc. z haczykiem. Te fantastyczne dane to wzrost produkcji przemysłowej po odsezonowaniu w lipcu zaledwie o 2,8 proc. r/d/r i wzrost sprzedaży detalicznej o 4,3 proc. 

Zapomniano tylko Polakom powiedzieć,  że w lipcu 2013r. mieliśmy o 1 dzień roboczy więcej niż w lipcu ubiegłego roku - sklepy i firmy były o jeden dzień dłużej otwarte. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że znacząco wzrosła produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy, wikliny oraz z gumy i plastiku. Jak widać balonów, chochołów ci u nas dostatek, a statystyka umie czynić cuda. Więcej też w okresie wakacji przyjechało do nas turystów z Litwy, Słowacji, Obwodu Kaliningradzkiego na zakupy, ot i cała tajemnica sukcesu wątpliwego cudu gospodarczego. 

Nie wiadomo czy owe zaklinanie danych statystycznych i dramatyczne poszukiwanie światełka w tunelu jest bardziej śmieszne czy bardziej żałosne. A że ten rząd i MF potrafi się potężnie pomylić najlepiej niech świadczy fakt, że gdy idzie o dochody z mandatów, kar i grzywien od polskich kierowców, zapisanych w budżecie w wysokości 1,5 mld zł MF J.V.Rostowski pomylił się tym razem "tylko" ponad 17-krotnie i spodziewa się ściągnąć zaledwie 86 mln zł, choć do lipca wpłynęło mu tylko 48 mln zł. Gdyby nie eksporterzy, którzy przecież w dużej części nie już są polskimi firmami mielibyśmy recesję, bo wzrost eksportu zaledwie o 5 proc.  w sierpniu to nie jest żaden przełom, a wzrost PKB o 0,8 proc. w II kw., po wzroście w I kw. o zaledwie 0,5 proc. mieści się w granicach błędu statystycznego. Skoro jednak jest tak dobrze to dlaczego rząd chce składek ZUS od umów zlecenia, posłowie PO chcą wprowadzenia OC dla rowerzystów, urzędnicy Izby Skarbowej z Łodzi podlegli MF chcą wprowadzić VAT od pogrzebów, a straż leśna chce karać grzybiarzy mandatami  po 500, a nawet 5 tys. złotych. W pierwszym półroczu tego roku do sądów trafiło ponad 2,2 tys. wniosków o upadłość, to według firmy Coface  aż o 7,5 proc. więcej niż w 2012 r. Sądy wydały już blisko 500 postanowień o upadłości. 

Podwyższony VAT, na którym każdy Polak traci o ok. 1 tys. zł, który miał być obniżony do 22 proc. w 2014r. będzie przedłużony aż do 2016r. włącznie. Czekają nas podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, gaz ziemny  i paliw. Tak właśnie wygląda odpowiedzialny optymizm rządu i słynne już odbicie w gospodarce. Te "sukcesy" nie dziwią skoro rząd premiera D.Tuska ma prawie 100 doradców, sam premier 28 doradców, a min. gospodarki J.Piechociński 8 doradców. Jest tak dobrze, że MF J.V.Rostowski zakwestionował plan finansowy NFZ, który opiewa łącznie na kwotę 67mld zł, w obszarze leczenia dzieci zwiększoną o 63mln zł i zaliczkowo drenuje PZU ściągając dywidendę za przyszły rok jeszcze w tym roku. 

Gospodarka odbija się więc od dna jak martwy kot, który spadł z 10-go piętra na beton, a słynne już i humorystyczne ożywienie gospodarcze, przypomina ożywienie na afrykańskich sawannach gdy hieny i sępy zlatują się do rozkładającej się padliny. Jeśli Rosja wprowadzi dalsze restrykcje lub nie daj Boże embargo na import polskiego mięsa, produktów mlecznych, warzyw i owoców to zgaśnie ostatni silnik na którym lecimy, choć lecimy już lotem koszącym czyli polski eksport. Gra idzie o niebagatelną stawkę, bo właśnie do krajów WNP i Rosji eksport rośnie najbardziej dynamicznie, samej tylko żywności do krajów WNP eksportujemy na kwotę 1,8 mld euro, do Rosji na kwotę 1,1mld euro, Rosja to dziś nasz trzeci partner handlowy w eksporcie towarów rolno-spożywczych. Nie tylko Polska zbliża się do krawędzi bankructwa, ale również duże miasta jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, również niektóre województwa, jak choćby woj. mazowieckie, - łączne długi to już blisko 2,7 mld zł. 

Czeka nas też w najbliższych miesiącach wielka fala niezadowolenia społecznego z powodu komercjalizacji i prywatyzacji szpitali powiatowych, które mają gigantyczne długi. Będą one przez samorządy zamykane, sprzedawane, dzierżawione ze szkodą dla najbiedniejszego pacjenta. Polska omijając kryzys szerokim łukiem wpadła w wielką dziurę budżetową. Tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych mimo nowelizacji budżetu może wynieść pomiędzy 4,5-5 proc. PKB. Żadne  cyfry brane na poważnie nie wróżą więc końca kryzysu. Statystyczne i propagandowe cuda obecnego rządu nie zmienią rzeczywistości gospodarczej. 

 Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

[fot. PAP/ Jakub Kamiński]

Zainteresował Cię artykuł? Odwiedź nasz profil na facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook