Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński – zmiany w policji są konieczne

25.02.2013

Zlikwidowanych zostało 110 posterunków policji, z 800 które istniały w momencie, kiedy Donald Tusk obejmował swoje rządy – wylicza poseł PiS Jarosław Zieliński.

Stefczyk.info: PiS chce odwołać komendanta głównego policji gen. Marka Działoszyńskiego, czy są ku temu konkretne przesłanki?

Jarosław Zieliński, poseł PiS, były wiceminister MSWiA, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych: Sytuacja w Polskiej policji jest coraz bardziej niepokojąca, dlatego musimy szybko reagować, bowiem chodzi tutaj o bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Jeżeli mówimy już o komendancie Działoszyńskim, to w sposób wyraźny utracił zdolność nadzorczą, dowódczą, czy kontrolną wobec policji. Jego zapowiedzi dotyczące reorganizacji CBŚ, które pochodzą z początku 2012 r., czy kwestie dotyczące Biura Spraw Wewnętrznych, nie zostały w żadnym stopniu zrealizowane. Jednak najważniejsza jest kwestia masowej likwidacji posterunków policji, pomimo licznych apeli ze strony przedstawicieli wszystkich partii politycznych, podczas obradach Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Ile posterunków dotychczas zostało zlikwidowanych?

Zlikwidowanych zostało 110 posterunków policji, z 800 które istniały w momencie, kiedy Donald Tusk obejmował swoje rządy. Jednak likwidacja ciągle trawa. Kolejne likwidacje miały miejsce w styczniu czy lutym. Jest przewidzianych do zamknięcia jeszcze 220 placówek, a przynajmniej tak wynika z zapowiedzi Komendy Głównej Policji oraz rządu.

To jaki sposób będzie działać policja, jeżeli nie będzie komisariatów?

Jest to kwestia skandaliczna. Policja staje się dziś służbą na telefon, a ustawa o policji w Polsce, raczej nie do takiej roli przygotowuje struktury policyjne, które powinny być wszędzie tam, gdzie istnieje realne zagrożenie. Dlatego im gęstsza sieć komisariatów, tym większe bezpieczeństwo Polaków.

Może takie zmiany są potrzebne, choćby dla oszczędność?

Ale nie ma z tego tytuły żadnych oszczędności. Podobnie, jak kłamstwem jest, że przy mniejszej liczbie posterunków, można tak samo skutecznie reagować. Wydłuża się przecież czas dotarcia do miejsca zdarzenia, czy też rozpoznawanie środowisk przestępczych jest dużo gorsze. Dodatkowo samorządowcy buntują się przeciwko likwidacji komisariatów policji w ich gminach, a przypomnijmy tylko, że gminy często same dofinansowują policję, która działała na ich terenie. Komendant główny jednak ciągle brnie w błędną koncepcje likwidacji posterunków.

Wydarzenia, które miały miejsce w Sanoku, dolały oliwy do ognia?

Pamiętajmy gdzie się wówczas władze policji znajdowały... Sytuacja z Sanoka jest sprawą niebywałą. Komendant zamiast zainteresować się sprawą, posłać na miejsce zdarzenia odpowiednie siły i środki, balował wraz z podległym mu komendantem podkarpackiej policji w Zakopanem, zresztą na zaproszenie polityka Platformy Obywatelskiej. Dlatego tutaj wyraźnie apelujemy, aby przenieść Biura Spraw Wewnętrznych do MSW i uczynić je biurem nadzoru nad policją, dając mu odpowiednie uprawnienia. Minister musi mieć takie narzędzie, aby wyciągać w przypadku powyższych zdarzeń konsekwencje. Obecnie minister nie ma wystarczających narzędzi, aby pełnić funkcję kontrolną nad takimi służbami jak policja, straż graniczna, czy straż pożarna.

W jaki sposób takie zmiany mogą pomóc?

Minister, musi mieć odpowiednią kontrolę z zewnątrz. W obecnym przypadku, gdy BSW, podlega komendantowi głównemu, to tak, jakby policja kontrolowała samą siebie. Jak komendant może sam kontrolować swoje zaniedbania? Jest wiele kompromitujących policję sytuacji, z których nikt nie wyciągnął wniosków.

Jakie to sytuacje?

Dziwne powiązania policjantów z dilerami samochodowymi, gdzie otrzymują oni ogromne zniżki na zakup pojazdów prywatnych, a następnie okazuje się, że diler jest właścicielem hotelu, w którym policja organizuje szkolenia, czy też fatalna akcja w Katowicach, gdzie nikt nie potrafił policzyć do trzech i wejść na odpowiednie piętro w budynku, celem przeprowadzenia akcji. Takie przykłady można mnożyć. Tylko należy pamiętać - funkcjonariusze są sami sobie niewinni, oni muszą być dobrze dowodzeni, a to zapewnia komendant główny, oraz podlegli mu komendanci regionalni.

Nowy minister MSW powinien odwołać gen. Działoszyńskiego?

Ma doskonałą szansę aby skorzystać z nowego otwarcia i podjąć rozważne decyzje w tej sprawie.

Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy ws. nowego szefa ABW pojawiają się na giełdzie jakieś nazwiska? Przecież ważna służba wciąż pozostaje niezarządzana.

Owszem pojawiają się, lecz to plotki o których nie warto dyskutować. Ja osobiście wystosowałem tezę, o której pisałem na swoim blogu, iż premierowi chodzi o to, aby służby były w rozkładzie, a mówię o tym w odniesieniu do prywatyzacji. Jeżeli nie ma odpowiedniego nadzoru – jakikolwiek nadzoru dodajmy, to łatwiej jest pewne rzeczy przeforsować.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP, Marcin Bielecki] 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook