Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński – zmiany w policji są konieczne

25.02.2013

Zlikwidowanych zostało 110 posterunków policji, z 800 które istniały w momencie, kiedy Donald Tusk obejmował swoje rządy – wylicza poseł PiS Jarosław Zieliński.

Stefczyk.info: PiS chce odwołać komendanta głównego policji gen. Marka Działoszyńskiego, czy są ku temu konkretne przesłanki?

Jarosław Zieliński, poseł PiS, były wiceminister MSWiA, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych: Sytuacja w Polskiej policji jest coraz bardziej niepokojąca, dlatego musimy szybko reagować, bowiem chodzi tutaj o bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Jeżeli mówimy już o komendancie Działoszyńskim, to w sposób wyraźny utracił zdolność nadzorczą, dowódczą, czy kontrolną wobec policji. Jego zapowiedzi dotyczące reorganizacji CBŚ, które pochodzą z początku 2012 r., czy kwestie dotyczące Biura Spraw Wewnętrznych, nie zostały w żadnym stopniu zrealizowane. Jednak najważniejsza jest kwestia masowej likwidacji posterunków policji, pomimo licznych apeli ze strony przedstawicieli wszystkich partii politycznych, podczas obradach Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Ile posterunków dotychczas zostało zlikwidowanych?

Zlikwidowanych zostało 110 posterunków policji, z 800 które istniały w momencie, kiedy Donald Tusk obejmował swoje rządy. Jednak likwidacja ciągle trawa. Kolejne likwidacje miały miejsce w styczniu czy lutym. Jest przewidzianych do zamknięcia jeszcze 220 placówek, a przynajmniej tak wynika z zapowiedzi Komendy Głównej Policji oraz rządu.

To jaki sposób będzie działać policja, jeżeli nie będzie komisariatów?

Jest to kwestia skandaliczna. Policja staje się dziś służbą na telefon, a ustawa o policji w Polsce, raczej nie do takiej roli przygotowuje struktury policyjne, które powinny być wszędzie tam, gdzie istnieje realne zagrożenie. Dlatego im gęstsza sieć komisariatów, tym większe bezpieczeństwo Polaków.

Może takie zmiany są potrzebne, choćby dla oszczędność?

Ale nie ma z tego tytuły żadnych oszczędności. Podobnie, jak kłamstwem jest, że przy mniejszej liczbie posterunków, można tak samo skutecznie reagować. Wydłuża się przecież czas dotarcia do miejsca zdarzenia, czy też rozpoznawanie środowisk przestępczych jest dużo gorsze. Dodatkowo samorządowcy buntują się przeciwko likwidacji komisariatów policji w ich gminach, a przypomnijmy tylko, że gminy często same dofinansowują policję, która działała na ich terenie. Komendant główny jednak ciągle brnie w błędną koncepcje likwidacji posterunków.

Wydarzenia, które miały miejsce w Sanoku, dolały oliwy do ognia?

Pamiętajmy gdzie się wówczas władze policji znajdowały... Sytuacja z Sanoka jest sprawą niebywałą. Komendant zamiast zainteresować się sprawą, posłać na miejsce zdarzenia odpowiednie siły i środki, balował wraz z podległym mu komendantem podkarpackiej policji w Zakopanem, zresztą na zaproszenie polityka Platformy Obywatelskiej. Dlatego tutaj wyraźnie apelujemy, aby przenieść Biura Spraw Wewnętrznych do MSW i uczynić je biurem nadzoru nad policją, dając mu odpowiednie uprawnienia. Minister musi mieć takie narzędzie, aby wyciągać w przypadku powyższych zdarzeń konsekwencje. Obecnie minister nie ma wystarczających narzędzi, aby pełnić funkcję kontrolną nad takimi służbami jak policja, straż graniczna, czy straż pożarna.

W jaki sposób takie zmiany mogą pomóc?

Minister, musi mieć odpowiednią kontrolę z zewnątrz. W obecnym przypadku, gdy BSW, podlega komendantowi głównemu, to tak, jakby policja kontrolowała samą siebie. Jak komendant może sam kontrolować swoje zaniedbania? Jest wiele kompromitujących policję sytuacji, z których nikt nie wyciągnął wniosków.

Jakie to sytuacje?

Dziwne powiązania policjantów z dilerami samochodowymi, gdzie otrzymują oni ogromne zniżki na zakup pojazdów prywatnych, a następnie okazuje się, że diler jest właścicielem hotelu, w którym policja organizuje szkolenia, czy też fatalna akcja w Katowicach, gdzie nikt nie potrafił policzyć do trzech i wejść na odpowiednie piętro w budynku, celem przeprowadzenia akcji. Takie przykłady można mnożyć. Tylko należy pamiętać - funkcjonariusze są sami sobie niewinni, oni muszą być dobrze dowodzeni, a to zapewnia komendant główny, oraz podlegli mu komendanci regionalni.

Nowy minister MSW powinien odwołać gen. Działoszyńskiego?

Ma doskonałą szansę aby skorzystać z nowego otwarcia i podjąć rozważne decyzje w tej sprawie.

Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy ws. nowego szefa ABW pojawiają się na giełdzie jakieś nazwiska? Przecież ważna służba wciąż pozostaje niezarządzana.

Owszem pojawiają się, lecz to plotki o których nie warto dyskutować. Ja osobiście wystosowałem tezę, o której pisałem na swoim blogu, iż premierowi chodzi o to, aby służby były w rozkładzie, a mówię o tym w odniesieniu do prywatyzacji. Jeżeli nie ma odpowiedniego nadzoru – jakikolwiek nadzoru dodajmy, to łatwiej jest pewne rzeczy przeforsować.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP, Marcin Bielecki] 

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook