Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: Rząd to nie państwo

04.05.2012

O pracy nad rządową propozycją zmian w systemie emerytalnym oraz zaskakującym tempie prac portal Stefczyk.info rozmawiał z posłem PiS Jarosławem Zielińskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska narzuciła zaskakujące tempo prac nad zmianami w emeryturach. Specjalna komisja do rozpatrzenia propozycji rządu ma mieć jedynie kilka dni na prace nad tymi dokumentami. O co tu chodzi?

Jarosław Zieliński: Platforma chce kolanem przepchnąć propozycje rządowe. Robi się wszystko, by przyjąć je pod osłoną nocy, w trakcie długiego weekendu. Proces legislacyjny w tych sprawach ma być błyskawiczny i pobieżny.

Komisja nadzwyczajna powołana do oceny tych projektów emerytalnych ma czas jedynie do najbliższego posiedzenia Sejmu. Jak Pan to ocenia?

To niezwykle negatywne zjawisko. Nie ma żadnego powodu do takiego pośpiechu. Sama zmiana wieku emerytalnego jest z piekła rodem. Jeśli jednak już rząd powziął jakiś plan, powinien swoje propozycje próbować wprowadzać zgodnie z wymogami legislacji. Nie dzieje się nic nagłego, by w takim tempie pracować nad zmianą w emeryturach – mundurowych i dot. wieku emerytalnego.

Skąd to szaleńcze tempo?

Donald Tusk i PO nie chcą pozwolić na lepsze analizy, zastanowienie w tej sprawie. Oni oczekują poparcia koncepcji rządowej. Tymczasem jest ona szkodliwa i budzi ogromne kontrowersje społeczne. Jednak jeśli większość sejmowa będzie chciała udowodnić swoją siłę, to oczywiście przegłosuje te rozwiązania. Już wiele ustaw w takich warunkach przeszło. To jednak nie służy dobrze Polsce, ani ludziom. Rządzący dziś zapłacą za ten pośpiech polityczną cenę. Władza straci poparcie. Zresztą już dawno powinna.

To tym bardziej dziwne, że przecież Sejm powołał specjalną komisję, która miała się tymi projektami zajmować

Owszem. Komisja powinna mieć czas na odpowiednie analizy, opracowanie skutków reformy i zastanowienie. W sposób proponowany przez rząd nie da się niczego opracować. Nie ma żadnego powodu do tego pośpiechu. Rząd zdaje się czegoś bać. Władza boi się, że jeśli będziemy pracowali nad ustawami dłużej, społeczeństwo zobaczy, że jest jeszcze wiele negatywnych skutków proponowanych rozwiązań. Wtedy by się okazało, że te ustawy są dużo bardziej negatywne niż teraz sądzimy.

Przy okazji debaty o wieku emerytalnym słyszymy, że „Solidarność” rozważa protesty w tej sprawie w czasie Euro 2012. Ostatnio politycy obozu rządzącego apelują o zaniechanie takich akcji. Mówią, że liczą na odpowiedzialność. Jak Pan to ocenia?

Ci, którzy tak mówią, pojmują odpowiedzialność jako poparcie dla rządu. To nie jest jednak odpowiedzialność. Odpowiedzialność to dbanie o dobre rozwiązania. Gdy rząd proponuje niekorzystne zmiany, to trzeba protestować. Państwo to nie rząd. Tak było w czasie PRL. Donald Tusk wpisuje się w tendencję, by utożsamiać jego rząd z państwem. Państwo to obywatele, dobro wspólne, a nie dobro Tuska i jego władzy. Jeśli Tusk podejmuje fatalne kroki, niech się nie spodziewa, że będzie oszczędzany przez podmioty społeczne. One nie będą godzić się na wszystko tylko dlatego, że jest Euro 2012. Euro to sprawa ważna, ale nie może blokować prawa do protestowania ws. nieudolności rządzących. Rządzący chcą użyć ME jako pretekstu, by zamknąć usta krytykom.

Rozmawiał saż
[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook