Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: Rząd nie radzi sobie z nawałnicami

16.07.2012

Trzeba ostrzegać, monitorować i zapobiegać zniszczeniom. Gdy już się zdarzy klęska, służby i rząd muszą szybko reagować i nieść poszkodowanym pomoc. Instytucje odpowiedzialne za to nie zdają egzaminu - mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, Jarosław Zieliński.

Stefczyk.info: Przez Polskę przechodzą kolejne nawałnice. Polacy walczą z ich skutkami. Pana zdaniem rząd daje sobie radę w tej sytuacji?

Jarosław Zieliński: Rząd nie radzi sobie zupełnie w tej sytuacji. Nie ma systemu ostrzegania przed nawałnicami. Działać powinno Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednak ono działa słabo. Ono nie ma praktycznych możliwości ostrzegania przed klęskami, choć ma prawne możliwości. Jednak RCB było osłabiane, zmieniano kierownictwo, odchodzili fachowcy z tej instytucji, były problemy z budżetem. Obecnie Centrum nie do końca spełnia swoją rolę. Obowiązkiem premiera jest zapewnienie RCB optymalnych warunków do działania.

Co można zrobić przed nawałnicą?

Żyjemy w klimacie, w którym mogą się zdarzyć nawałnice czy inne klęski żywiołowe. Obecnie nauka pozwala jednak przewidywać różne sprawy. Trzeba ostrzegać, monitorować i zapobiegać zniszczeniom. Gdy już się zdarzy klęska, służby i rząd muszą szybko reagować i nieść poszkodowanym pomoc. Instytucje odpowiedzialne za to nie zdają egzaminu.

Wszystkie?

Na miejscu klęski zawsze jest straż pożarna - państwowa i ochotnicza. Z dużym uzaniem podchodzę do ich działań. Oni zawsze są na miejscu i walczą ze skutkami nawałnic. Jednak widać ewidentny brak koordynacji, brak zarządzania ze strony rządu.

Kto prowadzi działania?

Jak sami słyszeliśmy z ust członków rządu działania są koordynowane na poziomie województwa. Wojewoda, wójt są odpowiedzialni za walkę ze skutkami nawałnic. Pytanie, gdzie są ministrowie? Gdzie jest premier? Przecież oni odpowiadają za obywateli i kraj. Tymczasem rząd funkcjonuje tak, jakby nie był odpowiedzialny za nic. Rząd udaje, że nie dostrzega problemu. To wszystko zbiega się z rozdziałem MSWiA, do którego dopiero ostatnio dopasowano zmiany w prawie. Podział MSWiA był fatalnym błędem. Ten projekt pogmatwał zarządzanie kryzysowe, wprowadził chaos. Tego nie powinno się robić.

Polskę niemal co roku nawiedzają nawałnice burze itd. Co sprawia, że wciąż nie jesteśmy przygotowani na klęski?

Chcemy zwołania posiedzenia komisji spraw wewnętrznych. Liczymy, że uda się na nim zadać te pytania szefom służb, premierowi i ministrom. Dlaczego nie ma ostrzegania, zapobiegania? Dlaczego nie ma systemu pomocy ludziom dotkniętym klęską?

W 2008 roku śp. Lech Kaczyński wnosił o powstanie specjalnego funduszu, który w sposób usystematyzowany usuwałby skutki nawałnic i innych kataklizmów. Czy Pana zdaniem to byłby dobry pomysł?

To był dobry pomysł. System polegający na ubezpieczeniu to powinien być jeden z gwarantów pomocy, gdy zdarza się klęska żywiołowa. Państwo musi przyjść z pomocą w takim systemie ubezpieczeń. Nie można mówić, że każdy sam musi się ubezpieczać. Po co nam bowiem państwo, jeśli każdy ma sam sobie gwarantować bezpieczeństwo. Potrzebny jest system, w ramach którego współdziałałoby państwo z obywatelami. Państwo musi reagować, gdy obywatele cierpią w wyniku działania klęski żywiołowej. Oczywiście trzeba się zastanowić, jak w szczegółach ten system miałby działać, ale wydaje się, że taki system jest konieczny. Jednak i do tego potrzebne jest odpowiedzialne i skuteczne działanie państwa. Z tym jest obecnie problem.

Dlaczego proponowany system nie powstał?

Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego widać było niechęć do każdego projektu prezydenckiego. Obóz władzy zawsze niechętnie widział aktywność prezydenta. Słyszeliśmy różne wymówki. Zawsze można było powiedzieć, że państwa nie było stać na taki system. Państwo pod rządami PO i PSL ciągle nie ma na nic pieniędzy. Jednak na sytuacje kryzysowe środki być muszą. Jeśli mamy do czynienia z sytuacjami, których nie dało się zapobiec, nie dało się przewidzieć, potrzebna jest pomoc instytucjonalna. Nie może być tak, żeby obywatele zostawali sami w takiej sytuacji. Muszą mieć pomoc od państwa. Przecież po to płacimy podatki, żeby w sytuacji zagrożenia liczyć na pomoc.


Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook