Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: Proces zwijania państwa trwa

26.08.2013

Rozmowa z posłem PiS Jarosławem Zielińskim, byłym wiceszefem MSWiA.

Stefczyk.info: Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym szefa MSW zlikwodowano w Polsce dwa południowe oddziały Straży Granicznej. Choć ten pomysł spotykał się od początku z krytyką, nic to nie dało. Jak Pan ocenia zmiany w SG?

Jarosław Zieliński: Mówiłem o tym wielokrotnie wcześniej, że te zmiany są złe. Protestowałem w związku z zapowiedzią likwidacji tych oddziałów. To się wpisuje w szerszy ciąg działań rządu, zarówno jeśli chodzi o formacje mundurowe, jak i inne instytucje państwowe. Mówię o szkołach, placówkach Poczty Polskiej, sądach, połączeniach transportowych. One wszystkie są likwidowane w mniejszych miejscowościach w całej Polsce. I obecnie mamy likwidację dwóch dużych oddziałów Straży Granicznej. Proces zwijania państwa trwa, i niestety dotyczy tych formacji, które dotąd dobrze funkcjonowały. A Straż Graniczna nie dość, że funkcjonowała dobrze, to jest bardzo dobrze wyposażona. Ona została zmodernizowana w ramach programu, który rozpoczął się w 2007 roku. Program ten został w części zarzucony przez PO, ale przyniósł Straży Granicznej dobre efekty. Wyposażenie Straży, remonty obiektów udały się, co sugeruje, że Straż Graniczna powinna działać tak samo. Jej potencjał należy wykorzystywać.

Jaki to potencjał? Czym powinna się zajmować?

Należy zredefiniować zadania Straży Granicznej. Nie należy traktować jej jedynie jak służby imigracyjnej. Jeśli tak się na nią patrzy, rzeczywiście można mieć pokusy, by ograniczyć jej działalność. Jednak to jest błąd, na Straż należy patrzeć szerzej. Ma ona przecież zadania związane z czasem pokoju, ale również powinna być włączona w plany związane z obronnością. To jest formacja znajdująca się niejako pomiędzy wojskiem, a policją. Brakuje ustawowych zapisów związanych z tą sprawą. Szczególnie w obszarze współdziałania Straży i wojska. Sugerowałbym, by zmiany dotyczące Straży szły w tym kierunku.

Rząd może posłuchać takich rad?

Wątpię, by posłuchał czegokolwiek. Władza nie jest zdolna do myślenia w tych kategoriach, ale w przyszłości - gdy będziemy sprawować władzę - spróbujemy w ten sposób wprowadzać zmiany. Straż Graniczna jest potrzebna i musi istnieć, musi się rozwijać. Państwo musi korzystać z potencjału Straży.

Czy obecna decyzja jest znacząca? Czy likwidacja dwóch oddziałów może mieć jakieś poważne skutki?

To jest poważny krok ku sytuacji, w której ktoś może wrócić do pomysłu włączenia Straży Granicznej do policji. Tak zrobiło kilka krajów w Europie, ale one mają zupełnie inne położenie geograficzne. Sytuacja w Polsce jest inna, my potrzebujemy Straży Granicznej. A gdy jej struktura będzie zmniejszana, politycy wciąż mogą mieć pokusy, by tę strukturę zlikwidować i włączyć do policji. Takie pomysły się już pojawiały.

Może jednak warto było rozwiązać Straż na południu i przenieść funkcjonariuszy na Wschód? Na południu graniczymy z krajami Unii, na Wschodzie mamy granicę zewnętrzną UE.

Takie plany zapowiadano, jednak pamiętajmy, że to również skutkuje problemami. Przecież mówimy o konkretnych ludziach, których nie można przesuwać niczym przedmioty. Przenosiny zawsze wiążą się z problemami. Nie jest łatwo przerzucić funkcjonariusza niczym rzecz. To się dokonuje, ale nie w takiej skali, jak przenosiny całego oddziału z południa na Wschód. Takie przenosiny mogą być również szkodliwe, ponieważ Straż Graniczna współpracuje ze służbą celną. Osłabienie jej może mieć złe skutki. Warto również wspomnieć, że chaos w rządzie powodował, że również na Wschodzie oddziały Straży rząd chciał likwidować. I to nawet miało dotyczyć placówek na granicy z Białorusią, czy Litwą. Ostatecznie udało się to uratować.

Straż na granicach z Litwą jest potrzebna?

Ten kraj akurat ma problemy z utrzymaniem szczelności swoich granic. To skutkuje tym, że z Rosji i Białorusi wiele towarów jest przewożonych przez mało szczelną granicę z Litwą, a następnie jest przewożonych przez Polskę do krajów Zachodu. To powoduje, że Polska musi wykonać trochę więcej pracy. To również trzeba brać pod uwagę. Jednak to nie jest tak, że Straż można ograniczać w innych rejonach. Był pomysł, by na Zachodzie i południu był jedynie jeden oddział "na granicę". To jednak sztuczna koncepcja, za którą nie stoi żaden racjonalny plan czy argumentacja. Gdy ministrem był Jacek Cichocki okazało się, że on nie panuje nad tym, co dzieje się w służbach mundurowych. Nie miał również pomysłów na zmiany. Sądziłem, że nowy szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zmieni sposób działania władz. Jednak on wszedł w buty swojego poprzednika, podtrzymał wszystkie decyzje, zarówno dotyczące Straży Granicznej, jak i policji. To szkodliwe, to będzie osłabiało bezpieczeństwo obywateli.

Rozmawiał TK
[Fot. Lukas19902/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook