Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: „Odżywają siły, które stały za WSI”

30.08.2014

"PO w całości zniosło na pozycje lewicowe, nawet lewackie. Ale Platforma zapłaci za to w wyborach, bo społeczeństwo mam nadzieję, że coraz bardziej to widzi".

Stefczyk.info: Po wczorajszym głosowaniu w Sejmie komisja wszystko jest na prostej drodze, aby jednak powstała komisja śledcza ws. likwidacji WSI. Czy to dobrze?

Jarosław Zieliński, poseł PiS: Bardzo niedobrze, bo to jest realizacja scenariusza bliskiego Rosji, bliskiego serca Putina, a dalekiego od bezpieczeństwa Polski.

W jaki sposób ta komisja mogłaby zagrozić Polsce?

Zobaczymy, co z tej komisji wyniknie, bo to wszystko jeszcze przed nami. Natomiast sam fakt powrotu do tej sprawy, kwestionowania procesu likwidacji WSI jest niebezpieczny. Pamiętajmy o tym, że Wojskowe Służby Informacyjne były tak naprawdę ekspozytura rosyjską w Polsce i nigdy nie zostały zweryfikowane w wolnej Rzeczpospolitej przez wiele lat. Trzeba było dopiero rządu Prawa i Sprawiedliwości, żeby tę kwestię uregulować i WSI rozwiązać. Wtedy Platforma także poparła nasz wniosek, oprócz ówczesnego posła Bronisława Komorowskiego, a dzisiaj kwestionowanie procesu likwidacji, szukanie dziury w całym, jest na rękę Rosji. To oznacza, że odżywają siły, które stały za WSI i za podległością Polski rosyjskiemu mocarstwu.

A jak pan ocenia powrót do sprawy likwidacji WSI w kontekście wojny na Ukrainie?

Dzisiaj, kiedy pojawiło się realne zagrożenie ze strony odżywającego imperializmu rosyjskiego, mamy tego faktyczny dowód właśnie na Ukrainie, takie działania są szczególnie nieodpowiedzialne. Natomiast, jeżeli pan pyta co z tego może wyniknąć, to zobaczymy. Bo na pewno nie można nic zarzucić ani komisji wersyfikacyjnej, ani panu ministrowi Macierewiczowi. Ale musi uważać ta proputonowska koalicja złożona z PO, SLD, TR i części PSL, bo przy okazji może wyjść wiele ciekawych spraw, gdyby członkowie komisji weryfikacyjnej zostali zwolnieni z tajemnicy, zwłaszcza pan minister Antoni Macierewicz. Mogą wyjść sprawy bardzo niewygodne dla tego obozu, który dziś chce weryfikować komisję weryfikacyjną.

A uda się zaj…ć PiS ta komisją śledczą?

Wcale nie musi wyjść tak, jak to na taśmach prawdy sugerował minister Radosław Sikorski. Choć te słowa dobrze pokazują prawdziwą intencję wnioskodawców. Być może to jednak nie Prawo i Sprawiedliwość będzie za…łatwione, a oni sami siebie załatwią. Niezależnie od tego, sam powrót do tej sprawy, to dążenie do powołania komisji śledczej, żeby podważyć proces weryfikacji WSI jest dzisiaj na rękę Putinowi i Rosji, a nie wolnej i niepodległej Polsce.

Czy sojusz partii lewicowych z PO w tej kwestii coś oznacza na przyszłość? Powstanie taka koalicja?

To nie jedyne ich wspólne głosowanie w tej kadencji. To jest rodzaj sojuszu od pewnego czasu. Dla PO Sojusz Lewicy Demokratycznej, zresztą tak samo jak Ruch Palikota jest pewnym odwodem i straszakiem na PSL. PSL jest koalicjantem bardzo pokornym, ponieważ się boi, że Platforma Obywatelska ma alternatywę w postaci partii lewicowych. Zwłaszcza z Ruchem Palikota to nie musi być formalna koalicja, ale szczególnie w atakach na Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk zawsze może na niego liczyć. Czasem wręcz Palikot był wypuszczany, przepraszam za mocne sformułowanie, ale jak pies ze smyczy kiedy trzeba było zaatakować prezesa Kaczyńskiego. Nie robił tego Tusk osobiście, a za pośrednictwem Palikota właśnie, przecież byłego swojego zastępcy w PO. A SLD to przecież partia wywodząca się wprost z niechlubnej historii PZPR, która jest przywykła do wasalskiej uległości wobec Rosji. Dla Milera pokazanie w takim głosowaniu, że jest za tym, co podoba się Rosji jest czymś naturalnym. Natomiast bardzo mocno należy akcentować to, że na te pozycje zeszła także Platforma Obywatelska.

Świadomie?

Myślę, że tak. Nie podejrzewam Tuska o brak świadomości politycznej. Platformę po prostu w całości zniosło na pozycje lewicowe, ale nie w sensie społecznym, tylko politycznym. Może nawet precyzyjniej będzie powiedzieć, że na pozycje lewackie. Ale Platforma zapłaci za to w wyborach, bo społeczeństwo mam nadzieję, że coraz bardziej to widzi. Mam też nadzieję, że media pomogą to dostrzec, bo do tej pory bywało z tym różnie. Ale teraz to napięcie jest tak mocne, ze chyba nie da się tego nie zauważyć. Zobaczy to każdy, kto chce choć odrobinę myśleć.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook