Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: Kolejny skandal w Policji

03.06.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSWiA, posłem PiS z komisji spraw wewnętrznych Jarosławem Zielińskim.

Stefczyk.info: Komendant główny Policji Marek Działoszyński wraz z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem zgodzili się na przejście na emeryturę komendanta Leszka Marca, o którym ostatnio głośno. Komendant był bohaterem seksafery, pojawiły się oskarżenia o nadużycia i przekroczenie uprawnień. Obecna decyzja Działoszyńskiego i Sienkiewicza oznacza, że Marzec nie będzie miał postępowania dyscyplinarnego, tylko przejdzie na wysoką emeryturę. Ta decyzja oburza Pana?

Jarosław Zieliński: Oczywiście. Ta sytuacja to skandal. Takie słowa cisną się na usta, bowiem taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca. Niestety jednak pod rządami Tuska, kolejnych ministrów oraz obecnego szefa Policji takie sytuacje stają się normą. Posłowie PiS na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych przedstawiali nowemu ministrowi - Bartłomiejowi Sienkiewiczowi - informacje o patologiach w Policji. Mamy wiele błędnych decyzji - od likwidacji posterunków w całej Polsce poczynając, poprzez nadużycia, na bizantyjskich praktykach najwyższych dowódców kończąc. Widać również coraz lepiej braki w nadzorze oraz dowodzeniu Policją. Na posiedzeniu przedstawiliśmy szereg przykładów na patologie w formacji.

W jakim celu Państwo to robiliście?

Oczekiwaliśmy od nowego ministra nowego otwarcia. Chcieliśmy, by Bartłomiej Sienkiewicz odciął się od patologii i zaczął nadzorować w sposób właściwy formacje, w szczególności tę największą, czyli Policję. Żądaliśmy również, by odwołany został komendant Policji Marek Działoszyński, który bezpośrednio odpowiada za to, co dzieje się w tej formacji. Minister jednak uznał, że nic się nie stało, że nic szczególnego się nie dzieje. Wziął tym samym na siebie wszystko, co dzieje się w Policji. Obecnie szef MSW odpowiada za wszelkie patologie. Wcześniej mógł mówić, że nie wie co dzieje się w Policji, że jest nowy i nie zdążył się zapoznać z patologiami. Obecnie wszystkiego jest świadomy, myśmy mu naświetlili problemy. I obecnie jest kontynuacja tego błędnego podejścia do Policji, widać brak nadzoru, lub zbyt miękki nadzór. Obecnie mamy sytuację, w której ktoś zajmuje się skandalami dopiero, gdy trafiają one do prokuratury. Zastanawiam się więc, po co jest minister spraw wewnętrznych. On uchyla się od nadzoru nad Policją. To kolejny już minister, który w ten sposób podchodzi do sprawy.

Poprzedni minister, Jacek Cichocki również źle nadzorował Policję?

Tak. Minister Cichocki również uchylał się od nadzoru. Obecnie widać to w działaniu Bartłomieja Sienkiewicza.

Wracając do komendanta Marca. Co w jego sprawie powinno się dziać?

Oczywiste jest, że w jego sprawie powinno zostać przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne. On powinien odpowiedzieć za dwoje czyny niezgodne z przepisami i etyką, za to, co w jego działaniu skompromitowało mundur policjanta. To jest najgorszy z możliwych przykład dla Policji. I on zamiast zostać ukaranym dostaje właściwie nagrodę. Zgoda na przejście na wysoką emeryturę to przecież rodzaj nagrody. On będzie otrzymywał wysokie świadczenie i za nic nie odpowie. To jest rodzaj obrony swoich ludzi. Niestety obecnie to jest norma pod rządami Tuska i jego ministrów.

Do czego to prowadzi?

Mam nadzieję, że to się szybko skończy, bowiem to prowadzi do rozkładu państwa. Ten rozkład jest już niestety zaawansowany. Fakt, że ta sytuacja dotyczy formacji mundurowej, jest szczególnie niepokojący. Policja ma stać na straży porządku i bezpieczeństwa. Jeśli jej wysoki funkcjonariusz, najwyższy dowódca łamie standardy, prawo, etykę i nie jest rozliczany to najgorszy z możliwych przykład dla niższych rangą funkcjonariuszy. To sygnał, że wszystko wolno, że za nic można nie odpowiadać, że można robić co się chce, a kary można uniknąć. To antywzór, to fatalny przykład dla wszystkich policjantów i obywateli.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Krzysztof Świderski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook