Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzeba filmów o Wyklętych!

01.03.2016

"Czujemy, że jest dziś święto, dzień wyjątkowy. Od rana przychodzą smsy, gratulujemy sobie nawzajem, że doczekaliśmy takich czasów, kiedy historie Żołnierzy Wyklętych poprzez filmy czy wielość różnych inicjatyw, wylewają się z każdego zakątka Polski. Myślę, że te ziarna rzucone na początku lat 90 zaczęły kiełkować.

Zawsze chodziło nam aby przyjęło to duże rozmiary, aby było to w Telewizji Publicznej, aby to Prezydent zapraszał różnych inicjatorów tych akcji, aby bohaterów honorował, aby w głównych mediach od rana przewijał się temat Wyklętych. Myślę, że to jest ogromny skok w opowiadaniu o Żołnierzach Wyklętych” - mówił Arkadiusz Gołębiewski w porannej audycji Radia Wnet transmitowanej również na falach Radia Warszawa i Radia Nadzieja.

Filmowiec, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni, Wyklęci” mówił na antenie radia o odpowiedzialności jaka spoczywa na osobach podejmujących się robienia filmów o Żołnierzach Wyklętych.

”Tak naprawdę filmów o Żołnierzach Wyklętych na rynku jeszcze wiele nie ma. Historia o tych bohaterach tutaj w Polsce i za wschodnią granicą, jest wciąż jeszcze nie odkryta. My realizatorzy mamy ciągle problem z tym, jak opowiadać historie o tej tematyce, aby to trafiło jednocześnie do tych przekonanych i nieprzekonanych. Ilość historii, która jest do opowiedzenia jest ogromna. Trzeba przy tym pamiętać aby te historie były opowiedziane dobrze, a żeby tak było trzeba wiedzieć, znać temat. Filmy, seriale, które mają w Polsce powstawać muszą być naprawdę na bardzo dużym poziomie. Jest to dla nas filmowców duża odpowiedzialność aby przywoływać bohaterów, opowiadając o nich tak, żeby byli oni przywoływani uczciwie i ciekawie” - mówił Gołębiewski.

Filmowiec podkreślił również bezcenną rolę jaką odgrywają wszelkie historie opowiedziane przez Wyklętych, szczególnie, że świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej.

"Obecnie opowiadam historię mniej znane, opowiedziane przez dzieci, żony, czy osoby bliskie  Żołnierzy Wyklętych. Kiedy jednak dotrze się do świadków tych historii, którzy jeszcze żyją, okazuje się, że mają oni 87-96 lat. Historie, która uda nam się zebrać i na ich podstawie zrobić film, za 5-10 lat będą czymś bardzo cennym. Jest to ogromny kapitał, który po latach procentuje. Pokazujemy ludziom, że byli to bohaterowie a nie bandyci. (…) Często ci bohaterowie lub ich rodziny nie chcą o tym opowiadać, ponieważ propaganda PRL-u była tak silna, że są oni postrzegani jako bandyci. Wolą ostatnie lata swojego życia spędzić w ciszy, ponieważ zbyt wiele ich to wszystko kosztowało. (…) Nie trzeba być filmowcem czy radiowcem, trzeba być wrażliwym Polakiem, aby takie historie przypominać” - przekonywał gość Poranka Wnet.

kk/Radio Wnet

[fot.Fratria]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook