Jedynie prawda jest ciekawa


Komunistyczni oprawcy obrońcami zatrzymanych?

20.09.2011

Funkcjonariusze UB i SB, których udaje się postawić w III RP przed sądem, imają się różnych sztuczek i chwytów, by uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Często przekraczają przy tym granice przyzwoitości.

Choć buta i bezczelność byłych UBeków nie powinny dziwić, to ostatnie zeznania funkcjonariusza PRLowskiej bezpieki sądzonego za znęcanie się nad przesłuchiwanymi, szokują. 86-letni Jerzy K., który w 1946 roku miał znęcać się nad zatrzymanymi, zeznał, że to sami więźniowie bili się i torturowali. Mieli nawet prosić oficerów UB, by mogli "otrzeć się o ścianę", żeby w celi wyglądać, jakby ich bito. Inny UBek, występujący w tym procesie jako świadek, również przyznał, że przesłuchiwani stosowali takie metody.

Sprawę działań Jerzego K. inaczej widzi IPN. Z aktu oskarżenia można wyczytać, że Jerzy K. miał znęcać się nad Wacławem Sikorskim i Władysławem Jedlińskim. Instytut oskarża byłego UBeka, że ten bił zatrzymanych gumą i żelazem owiniętym w ręcznik, przypalał włosy, skuwał na noc kajdankami, zamykał w karcerze, kopał itd. Chciał w ten sposób zmusić ich do przyznania się do rzekomego szpiegostwa. Oskarżenia oparte są m.in. na zeznaniach Wacława Sikorskiego.

Zeznania K. to nie pierwsze szokujące słowa funkcjonariusza PRLowskiej bezpieki, który trafił pod sąd. Kilka lat temu jeden z SBeków tłumaczył, że tortury w czasie przesłuchań to bajka. „Pokażcie mi takiego, któremu zerwano paznokcie?” – apelował były funkcjonariusz. Ten ton wypowiedzi na temat działań bezpieki jest znany opinii publicznej w Polsce od lat. Promocję tej narracji gwarantują dominujące w kraju media, które konsekwentnie prowadzą politykę antylustracyjną, roztaczając parasol ochronny nad byłymi SBkami. Jednak zeznania Jerzego K. zdają się być nowym rozdziałem w walce o dobre imię stalinowskich oprawców. Oprawców, którzy korzystając z polityczno-medialnej ochrony pozwalają sobie na fałszowanie najnowszej historii Polski. Być może na jednym z kolejnych procesów usłyszymy, że UB i SB mają największe osiągnięcia w dziedzinie walki o pokój i prawa człowieka w PRLu.
Stanisław Żaryn
[fot.ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook