Jedynie prawda jest ciekawa


Zelnik: Smoleńsk to temat, z którym musimy się zmierzyć

02.09.2016

Film odpowiada na wszystkie te pytania, które zadajemy sobie do dziś, odpowiada po swojemu, widząc tę rzeczywistość w taki sposób, w jaki chciał to widzieć reżyser i wielu, wielu innych, miliony innych - mówił na antenie Telewizji Republika Jerzy Zelnik, odtwórca roli Tomasza Turowskiego w filmie „Smoleńsk”, który 9 września wchodzi na ekrany kin.

Aktor podkreślił, że bajka o brzozie nie jest już satysfakcjonująca.

"Trzeba by zaprzeczyć wszystkim regułom fizyki, żeby uwierzyć w to, że tak potężny samolot został tak bardzo uszkodzony w zetknięciu z brzozą. Pamiętamy wypadek samolotu w latach osiemdziesiątych, który ścinał potężne drzewa w Lesie Kabackim, więc taką brzozę, to ścina się jak kosą zboże. Oczywiście to jest bajka i teraz pojawia się pytanie, dlaczego utrzymuje się to w takiej fałszywej wersji" - zastanawiał się Jerzy Zelnik.

Aktor został zapytany, czy będą powstawać kolejne filmy o Smoleńsku. Stwierdził, że nieprędko ujrzymy jakąś kolejną wersję. 

"Mierzenie się z wydarzeniami aktualnymi jest zawsze bardzo trudne. Jeżeli mówimy o tym, co się dzieje tu i teraz i to jest temat bieżący, to bardzo trudno jest zrobić z tego sztukę. Bardzo często sztuka idzie w kierunku podawania faktów skromnie, oszczędnie, artystycznie. Raczej bardzo wstrzemięźliwie" mówił aktor.

Podkreślił, że jest to temat bardzo ważny i bolesny. Jest również pełen tajemnic.

"Wielu ludzi spycha to na margines swoich zainteresowań, bo chcą mieć święty spokój. Ci, którzy mają odwagę dążyć do prawdy, będą drążyć ten temat tak, jak kiedyś drążyło się temat katyński, który był ukrywany. Tutaj też mieliśmy do czynienia z niechęcią, czy wręcz nienawiścią do ludzi, którzy zaprzeczali wersji oficjalnej. Wydaje się, że na samym początku popełniliśmy błąd, że zaufaliśmy komisji rosyjskiej. Nie wiem czy dla świętego spokoju, czy też było coś do ukrycia - powiedział aktor Jerzy Zielnik. 

wkt/Telewizja Republika

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook