Jedynie prawda jest ciekawa


Zelnik: Ludzie tchórzliwi chcą głęboko zakopać prawdę

27.03.2014

"Film nie stawia żadnej ostatecznej tezy, czego się boją ludzie strachliwi i tchórze – ludzie, którzy chcą gdzieś głęboko zakopać tę prawdę" - mówi Jerzy Zelnik, odtwórca jednej z ról w w filmie "Smoleńsk".

Dziś padł kolejny klaps na planie filmu fabularnego "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauze. O filmie, ale także o zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej, rozmawiamy z jednym z aktorów – Jerzym Zelnikiem.

Stefczyk.info: Dlaczego zdecydował się pan na zagranie w tym filmie?

Jerzy Zelnik: To jest temat ogromnie ważny dla Polaków, dla naszego kraju – jeden z najważniejszych od 70 lat. Zginęła elita polska, nie mamy odpowiedzi na pytanie dlaczego. Film nie stawia żadnej ostatecznej tezy, czego się boją ludzie strachliwi i tchórze – ludzie, którzy chcą gdzieś głęboko zakopać tę prawdę. Film po prostu mówi o okolicznościach, atmosferze – nie dając odpowiedzi. Na ostateczne wyjaśnienia musimy jeszcze poczekać, mam nadzieję, nie aż tak długo.

Jaka jest atmosfera na planie? Film przecież mówi o poważnych, ale jednocześnie niedawnych wydarzeniach.

Jesteśmy zawodowcami – kręcimy film o sprawie ważnej i bolesnej, ale zachowujemy się profesjonalnie. Robimy film o rzeczywistych wydarzeniach, które nas dotyczą. Natomiast, jeżeli chodzi o stosunki między nami, w ekipie, to panuje ogromna życzliwość, przyjacielska atmosfera – miło z tymi ludźmi przebywać, nie tylko pracować.

Nie boicie się państwo – pan i reszta aktorów że ten film was „zaszufladkuje”?

Nie. A czy jak „Drogówkę” robili to zaszufladkowali ich jako ludzi, którzy pokazują w złym świetle policję? Nie wiem czemu my w Polsce boimy się mówić o sobie – także o tych przykrych rzeczach. Amerykańska, ale także rosyjska, kinematografia, mówi o bardzo bolesnych sprawach dotyczących rzeczywistości. Jeżeli ktoś chce żyć w kokonie kłamstwa i nie dotykać drażliwych tematów, to mu współczuje.

Jak pan w takim razie odbiera te zarzuty z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którymi argumentował on odrzucenie wniosku o dotację? M. in. twierdząc, że „historia jest przewidywalna”...

„Przewidywalny” jest według nich dlatego, że chcą się trzymać innej „przewidywalności”, czyli raportów pani Anodiny i pana Millera. Tamto też właściwie było przewidywalne. My opisujemy – wielowymiarowo – rzeczywistość. Nie sądzę, aby ten film był „przewidywalny”. Mam wrażenie, że eksperci PISF wystraszyli się, że to film niebezpieczny, bo „antyrosyjski”, źle widziany przez władzę, że krzywo na nich spojrzy establishment. Ale tydzień później rządowa linia propagandowa uległa radykalnej zmianie, teraz już ślepo nie ufamy rosyjskim władzom. Patrząc na to, co na przestrzeni ostatnich tygodni robi Putin, może naprawdę opamiętamy się i ograniczymy zaufanie do tego Wielkiego Brata.

Na kiedy planujecie zakończenie filmu?

Na razie wciąż zbieramy pieniądze. Film „Smoleńsk” zostanie zrobiony, ale nie wiemy kiedy uda się go ukończyć. Ja mam za sobą pierwszy dzień zdjęciowy, w sumie zostało zrealizowanych dopiero kilka dni, najważniejsze jeszcze przed nami: sceny, w których będzie widać atmosferę tamtego okresu. To film na bazie faktów, ale ogromną rolę odgrywa także wyobraźnia. Opowiadamy tylko pewną część tamtych wydarzeniom, fragment rzeczywistości, a sztuka polega na tym, że tę rzeczywistość się w sposób artystyczny przetwarza.

Przed nami kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak pana zdaniem powinniśmy, jako społeczeństwo, przeżywać ten dzień?

Wszyscy ludzie, którzy odczuwają jakąś empatię i dobrze życzą Polsce, będą tego dnia przeżywać kolejną żałobę. Trudno jest przeboleć utratę tak potężnej elity Polski. To nie do odrobienia, to tak straszliwy cios, jakiego w ostatnim czasie nie doznał żaden inny kraj. To patriotyczny obowiązek, aby drążyć ten temat, szukać prawdy. Mam nadzieję, że Antoni Macierewicz, wraz ze współpracującymi z jego komisją – wbrew temu co się mówi w mediach – wybitnymi naukowcami, dotrze do prawdy o przyczynach tego wydarzenia.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. M.Pawlicki]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook