Jedynie prawda jest ciekawa


"Nigdy nie było tak, żeby działacz działacza nagrywał"

17.07.2012

Coraz głośniej o tzw. aferze taśmowej PSL. Przypominijmy, że Puls Biznesu ujawnił nagranie rozmowy dwóch prominentnych działaczy PSL - Władysława Serafina i Władysława Łukasika m. in. o ustawianiu konkursów, licznych przykładach nepotyzmu, zatrudnianiu kolegów z PSL-u w agencjach rolnych i spółkach od nich zależnych. O komentarz do tej sprawy zwróciliśmy się do Stanisława Żelichowskiego, posła PSL.

Stefczyk.info: - Panie pośle, dlaczego właśnie teraz wybucha afera taśmowa PSL? Komu mogło zależeć na ujawnieniu tych nagrań?

- Wszyscy zadajemy sobie takie pytania - dlaczego właśnie teraz, to jest pierwsze pytanie, a drugie takie - dlaczego w ogóle? Zawsze w ruchu ludowym obowiązywała zasada "gość w dom, Bóg w dom", "jak ktoś wstąpi w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może" i nigdy nie było tak, żeby działacz działacza nagrywał.

A niezależnie od wszystkiego, to są określone fakty, które zostały podane i trzeba je sprawdzić - sprawdzają służby państwa. My też dziś spróbujemy porozmawiać z ministrem, jakie jest jego odniesienie no i podejmiemy decyzje.

Stefczyk.info: - A czy rozumie Pan, dlaczego Władysław Serafin nagrywał swojego kolegę? Czy on wam już to wyjaśnił?

- Nie umiem powiedzieć. Dla mnie jest to potworne zaskoczenie i naprawdę nie potrafię tego sobie wytłumaczyć. Zawsze Serafina znałem jako człowieka, który owszem, jako związkowiec musiał być trochę emocjonalny, ale przy okazji był człowiekiem rozsądnym. Natomiast żeby zaprosić kogoś i bez jego wiedzy nagrywać, to jest to ponad moją zdolność pojmowania godności ludzkiej. To się nie powinno zdarzyć.

Stefczyk.info: - A czy bierze Pan pod uwagę taki scenariusz, że Wasz koalicjant, Platforma, próbuje w ten sposób naciskać Was, osłabić, wywołać podziały w PSL?

- Wie Pan, jesteśmy przed kongresem, a to jest kongres sprawozdawczo-wyborczy i zawsze to jest związane z jakimiś tam emocjami -  z tym, że ta partia ma określona tradycję, my nigdy na kongresach nie prowadziliśmy jakichś rozrób personalnych, kongres wybierał radę naczelną i ta Rada, jeśli trzeba było odwołać prezesa, czy takich czy innych działaczy, to robiło się to w ciszy, w spokoju, miesiąc-dwa-trzy po kongresie. Ale kongres nigdy nie był powodem do rozrób personalnych. Tym bardziej to jest dla mnie duże zaskoczenie, bo tu nie było żadnych zagrożeń, pozycja Pawlaka jest niezagrożona. Nie widzę żadnych powodów, dla których tak się stało. Coś tu się dziwnego zdarzyło, jak to bywa w polityce.

Stefczyk.info: - Ale czy to może by próba osłabienia lub wyeliminowania z rządu ministra Sawickiego, w którego przede wszystkim ta afera uderza?

Uderza w Sawickiego, tylko jeśli znam te układy koalicyjne, to raczej Sawicki miał lepsze notowania w Platformie niż inni działacze. Dlaczego mieliby więc atakować Sawickiego, to nie potrafię powiedzieć. Jego notowania były dosyć dobre - za taki spot reklamowy [reklamówka z udziałem min. Marka Sawickiego w przerwach meczów na Euro 2012 - red.], to każdy inny dostałby porządnie po uszach, a Sawickiemu to przeszło bez echa, dlatego chyba niedobrze szukamy tej inspiracji w Platformie.

Stefczyk.info: - A jakie mogą być konsekwencje tej afery taśmowej?

- Dla nas jest to bardzo przykra sprawa - jak wiadomo wszystkie partie miały w dłuższym okresie czasu jakieś problemy ze sobą, a PSL wychodził z tego jakoś obronną ręką. Staraliśmy się być takim stabilizatorem sceny politycznej a nie tym, który tę scenę rozsadza. Natomiast teraz z przykrością wszyscy patrzymy na to, co się stało - stało się w styczniu, a wypływa praktycznie na początku sierpnia. Jednak nie sądzę, żeby to miało jakieś większe konsekwencje. To może mieć konsekwencje dla takiego, czy innego ministra. Jeżeli okaże się, że jakieś fakty tam podane potwierdzają się - no to jest problem, ale ja ciągle wierzę, że minister polskiego rządu ma na tyle doświadczenia, przyzwoitości i wszystkich innych cech, że jednak te sprawy nie potwierdzą się.

Stefczyk.info: - I nie obawia się Pan, że pozycja PSL w koalicji zostanie osłabiona?

- Koalicja ma niewielką przewagę głosów. My mamy 31, Platforma ma 210 - gdybyśmy mieli np. 150 głosów i stracili 30 to byłoby osłabienie. Ale nawet gdyby mówiąc abstrakcyjnie, jakimś sposobem ktoś zastąpił Sawickiego, to on posłem zostanie i będzie lojalny - to jest bardzo solidna firma.

Stefczyk.info: - Platforma miała swoją aferę hazardową, z której wyszła praktycznie suchą nogą, czy liczy Pan, że PSL również taką suchą noga wyjdzie z tej afery?

- Jeżeli okazałoby się, że jest czyjaś wina, to ja nie chciałbym, żeby ktokolwiek przy winie wychodził suchą noga. Winni powinni być ukarani. A jeżeli nie ma winnych, to też nie chciałbym, żeby w Polsce odbywał się jakiś lincz polityczny, tylko trzeba ludziom zwrócić godność. Liczę teraz na szybkie działanie prokuratury, służb, które się tym zajęły, żeby wyjaśnić wszystkie niuanse, bo nie ma powodów, żebyśmy próbowali wyjść suchą nogą - jeżeli jest jakaś wina, to trzeba się z tą winą zmierzyć, a jeżeli nie ma winy, to nie ma powodu, żeby ludzi oczerniać bez dania racji.

not. zrk
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook