Jedynie prawda jest ciekawa


Żebrowski: "Steinbach była rzecznikiem rozliczania Polaków"

16.07.2014

Erika Steinbach znika z niemieckiej polityki, być może na zawsze. Swoją działalnością w Związku Wypędzonych w istotny sposób przyczyniła się do zrelatywizowania niemieckich win i podzielenia się nimi z innymi nacjami, w tym z Polakami. O tej działalności i polskiej odpowiedzi, której nie było, rozmawiamy z historykiem Leszkiem Żebrowskim.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia działalność Eriki Steinbach, która właśnie przestaje być szefową Związku Wypędzonych?

Leszek Żebrowski: Jej działalność oceniam bardzo negatywnie. Po pierwsze dlatego, że ona sama nigdy nie była żadną wypędzoną. Tam gdzie się ona urodziła, to stamtąd najpierw wypędzono polską rodzinę, aby zrobić miejsce dla rodziny Eriki Steinbach.

To jest osoba, która w okresie pewnej normalizacji czy odprężenia relacji polsko-niemieckich była rzecznikiem rozliczania strony polskiej. Kat de facto chciał rozliczać ofiarę. Polska nikogo nie wypędzała, bo Polski przecież nie było. Poza tym przemieszczenie ludności niemieckiej było skutkiem drugiej wojny światowej, a nie my ją wywołaliśmy. Trzeba też przypomnieć, że w gnębieniu, wyniszczaniu Polaków w czasie okupacji brały udział nie tylko niemieckie organizacje militarne, czy policyjne, ale także cywile niemieccy, np. Selbstschutz. Nie było protestów ludności niemieckiej przeciwko zbrodniom popełnianym na Polakach.

Czy odnosił pan wrażenie przez te wszystkie lata, że sprawa działalności Steinbach, wspieranej przecież przez państwo niemieckie, była w Polsce bagatelizowana?

Jeśli chodzi o czynniki państwowe, to całkowicie była bagatelizowana. Przecież pamiętamy, że tłumaczono nam i wpajano, że to jest nic takiego, że to margines. A to nie jest tam margines, to miliony ludzi, włącznie z potomkami „wypędzonych”, którzy są zaangażowani.

No i trzeba przypomnieć, że kanclerz Angela Merkel ochoczo pojawiała się na zjazdach ziomkowskich na Dniach Wypędzonych. Było to bardzo wyraźne wsparcie władz federalnych.

No tak. Wszystkie niemieckie rządy tak czy inaczej popierały „wypędzonych” i wspierały je finansowo. To była celowa polityka państwa niemieckiego, nawet jeśli nie mogła się ona odbywać wprost, to załatwiano ją rękoma Eriki Steinbach. To było wygodne dla władz, które w razie czego mogły mówić: to nie my, to ona.

Polską odpowiedzią, taką bardzo symboliczną na niemiecką politykę historyczną był film „Pokłosie”, prawda?

Tak, to jeden z charakterystycznych przejawów odpowiedzi. Film robi furorę w Niemczech, bo Niemcy mogą sobie swobodnie odetchnąć mówiąc: może my nie byliśmy najgrzeczniejsi, ale za to co wy wyprawialiście, to dopiero macie powody do wstydu.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook