Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Żebrowski: "Steinbach była rzecznikiem rozliczania Polaków"

16.07.2014

Erika Steinbach znika z niemieckiej polityki, być może na zawsze. Swoją działalnością w Związku Wypędzonych w istotny sposób przyczyniła się do zrelatywizowania niemieckich win i podzielenia się nimi z innymi nacjami, w tym z Polakami. O tej działalności i polskiej odpowiedzi, której nie było, rozmawiamy z historykiem Leszkiem Żebrowskim.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia działalność Eriki Steinbach, która właśnie przestaje być szefową Związku Wypędzonych?

Leszek Żebrowski: Jej działalność oceniam bardzo negatywnie. Po pierwsze dlatego, że ona sama nigdy nie była żadną wypędzoną. Tam gdzie się ona urodziła, to stamtąd najpierw wypędzono polską rodzinę, aby zrobić miejsce dla rodziny Eriki Steinbach.

To jest osoba, która w okresie pewnej normalizacji czy odprężenia relacji polsko-niemieckich była rzecznikiem rozliczania strony polskiej. Kat de facto chciał rozliczać ofiarę. Polska nikogo nie wypędzała, bo Polski przecież nie było. Poza tym przemieszczenie ludności niemieckiej było skutkiem drugiej wojny światowej, a nie my ją wywołaliśmy. Trzeba też przypomnieć, że w gnębieniu, wyniszczaniu Polaków w czasie okupacji brały udział nie tylko niemieckie organizacje militarne, czy policyjne, ale także cywile niemieccy, np. Selbstschutz. Nie było protestów ludności niemieckiej przeciwko zbrodniom popełnianym na Polakach.

Czy odnosił pan wrażenie przez te wszystkie lata, że sprawa działalności Steinbach, wspieranej przecież przez państwo niemieckie, była w Polsce bagatelizowana?

Jeśli chodzi o czynniki państwowe, to całkowicie była bagatelizowana. Przecież pamiętamy, że tłumaczono nam i wpajano, że to jest nic takiego, że to margines. A to nie jest tam margines, to miliony ludzi, włącznie z potomkami „wypędzonych”, którzy są zaangażowani.

No i trzeba przypomnieć, że kanclerz Angela Merkel ochoczo pojawiała się na zjazdach ziomkowskich na Dniach Wypędzonych. Było to bardzo wyraźne wsparcie władz federalnych.

No tak. Wszystkie niemieckie rządy tak czy inaczej popierały „wypędzonych” i wspierały je finansowo. To była celowa polityka państwa niemieckiego, nawet jeśli nie mogła się ona odbywać wprost, to załatwiano ją rękoma Eriki Steinbach. To było wygodne dla władz, które w razie czego mogły mówić: to nie my, to ona.

Polską odpowiedzią, taką bardzo symboliczną na niemiecką politykę historyczną był film „Pokłosie”, prawda?

Tak, to jeden z charakterystycznych przejawów odpowiedzi. Film robi furorę w Niemczech, bo Niemcy mogą sobie swobodnie odetchnąć mówiąc: może my nie byliśmy najgrzeczniejsi, ale za to co wy wyprawialiście, to dopiero macie powody do wstydu.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook