Jedynie prawda jest ciekawa


Żebrowski: Nazwanie Bieruta bandytą to nie profanacja

03.08.2016

"Powązki Wojskowe to narodowa nekropolia Polaków i powinna być wyłącznie miejscem spoczynku polskich bohaterów. A wchodząc na niego, zaczynamy od galerii zbrodniarzy" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" historyk Leszek Żebrowski.

Na początku rozmowy Leszek Żebrowski odniósł się do kolejnej inicjatywy przeniesienia grobów komunistycznych dygnitarzy z Powązek Wojskowych. Stwierdził, że już dawno powinno to zostać załatwione, ponieważ jest "rzeczą oczywistą, że trzeba to zrobić".

"Powązki Wojskowe to narodowa nekropolia Polaków i powinna być wyłącznie miejscem spoczynku polskich bohaterów. A wchodząc na niego, zaczynamy od galerii zbrodniarzy. To tak, jakbyśmy zrobili muzeum II wojny światowej i na początku ekspozycji byli sami esesmani i gestapowcy, a gdzieś na końcu jakieś ich ofiary" – uzasadnił Żebrowski. I dodał: "Na to by się nikt nie zgodził, a w sprawie komunistycznych zbrodniarzy się zgadzamy. Nie może być tak, że ofiary leżą pod swoimi oprawcami. To po prostu nieetyczne".

Dwie osoby w poniedziałek namalowały czerwoną gwiazdę i napisały słowo "kat" na nagrobku Bolesława Bieruta. Zapytany, czy takie incydenty służą sprawie przeniesienia grobów komunistów, historyk odpowiedział: "Ja takie czyny akceptuję, bo musimy jakoś dawać wyraz swojej niezgodzie na to, że na Powązkach leżą komuniści. Nie może być tak, że na samym początku Alei Zasłużonych wyrastają niemal egipskie piramidy, a nam nic nie wolno z tym zrobić".

Żebrowski przypomina, że Bierut był bandytą i sowieckim agentem, który odpowiada za mord tysięcy Polaków. "I nawet nie można mu namalować czerwonej gwiazdy? Jemu i jego środowisku to nie uwłacza" – mówił. "Nazwanie bandyty bandytą nie jest profanacją" – dodał dobitnie.

Historyk przyznał również, że jest pesymistą co do woli politycznej w sprawie przeniesień grobów. "Coś takiego, jak przywracanie godności nekropolii narodowej, się robi, a nie o tym mówi" – powiedział. Zaznaczył dalej, że wciąż nie ma widocznego efektu, mimo licznych wystąpień i zapowiedzi. "Chodzi o to, żeby od słów przejść do czynów" – podkreślił.

Na koniec Żebrowski ocenił, że jedyne awantury, jakich możemy się spodziewać na Powązkach, to będą one "na łamach mediów, które wprost wyrastają z tamtej epoki". "Prawda jest jednak taka, że im więcej awantur po stronie spadkobierców systemu, tym łatwiej będzie rzeczowo przedstawiać argumenty. Oni argumentów nie mają. Tak więc nie będzie źle" – powiedział historyk.

ak/SE.pl

[fot. wikimedia commons/Silar/CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook