Jedynie prawda jest ciekawa


Żebrowski: Mamy ideologiczną okupację

27.05.2014

„To nie był człowiek honoru. Gdyby był człowiekiem honoru, to stanąłby przez sądem, dałby się osądzić. On jednak tego nie chciał, bał się tego” - mówi o Jaruzelskim Stefczyk.info historyk, zajmujący się m.in. historią polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, Leszek Żebrowski.

Stefczyk.info: trwa dyskusja o formie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego, który ma się odbyć w piątek. Zdaje się, że były dyktator spocznie na wojskowych Powązkach, wśród innych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Rodzina i część kombatantów chce, by pogrzeb miał charakter państwowy. Co Pan sądzi o tej formie?

Leszek Żebrowski: Na przykładzie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego widać, że Polska jest pod okupacją ideologiczną, że niewiele się zmieniło. Proszę zobaczyć, kto występuje o taki pochówek. Z jednej strony to jest Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, czyli dawny ZBOWiD. Ta instytucja powstała tuż po wojnie dla komunistycznego ruchu oporu, Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, PPR i Ludowego Wojska Polskiego. To była instytucja stalinowska, nie przyjmowano do niej uczestników wojny 1920 roku, konspiracji niepodległościowej wojennej, nie mówiąc już oczywiście o konspiracji powojennej. Nie było w niej miejsca dla polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Słowem, nie było tam prawdziwych kombatantów.

Głośno o honorach dla Jaruzelskiego mówi również SLD.

Rzeczywiście, to druga strona, instytucja polityczna, która firmuje ten pomysł. SLD to z kolei dawna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, wcześniej Polska Partia Robotnicza, stalinowska partia komunistyczna w Polsce, która jest symbolem okupacji. Jeśli jednak obecnie ktoś tłumaczy, że Jaruzelski był generałem, prezydentem, bohaterem, patriotą, to logicznie rzecz biorąc tak samo trzeba traktować Władysława Gomułkę, Bolesława Bieruta, Jakuba Bermana, Helenę Wolińską, Julię Brystygierową i wszystkich ludzi reżimu komunistycznego. Nie ma bowiem wytłumaczenia, by jedynie jedną osobę wyróżniać, a pozostałe nie.

Jednak co wtedy z tymi, których komuniści zwalczali? Oni stają się znów „bandytami”?

Rzeczywiście, jeśli wymienionych ludzi i im podobnych, traktujemy jako bohaterów, jako osoby zasłużone to jak patrzeć np. na gen. Fieldorfa? On staje się zdrajcą, bowiem był człowiekiem, który walczył przeciwko tej Polsce i jej funkcjonariuszom, których mielibyśmy teraz hołubić. To jednak pokazałoby, że w Polsce nic się nie zmieniło od dekad. Mamy ideologiczną okupację.

Dlaczego to możliwe do dziś?

To jest skutek tego, co stało się z Polską po 1989 roku. Brak dekomunizacji, brak zerwania ciągłości prawnej z PRL, z Polską Ludową, z okresem stalinowskim, skutkuje tym, że ludzie z tamtej strony dyktują nam warunki, w każdej niemal dziedzinie. Na tym przykładzie widać bardzo wyraźnie, jak niewiele się w Polsce zmieniło.

Nie wszyscy jednak myślą w ten sam sposób. O czym to świadczy?

Polska jest podzielona. To oczywiste. Już słyszymy różne opinie w mediach, różni celebryci, „autorytety” i inne osoby przekonują, że Jaruzelskiemu należy się pogrzeb, że należą się honory.

Polacy od lat słyszą, że „to człowiek honoru”.

To nie był człowiek honoru. Gdyby był człowiekiem honoru, to stanąłby przez sądem, dałby się osądzić. On jednak tego nie chciał bał się tego. I to od lat. Jeśli na przełomie lat 80. i 90. niszczono na masową skalę dokumentację i archiwa, to widać, że komuniści zacierali ślady, tuszowali swoją działalność fałszowali życiorysy. Chodziło o to, żeby wyglądali korzystniej niż w rzeczywistości. Cały czas musimy jednak pamiętać, że tu w grę wchodzi nie tylko okres stanu wojennego, ofiary tego czasu. Mówimy o ofiarach władzy komunistycznej od 1944 roku. To może być nawet sporo ponad 100 tysięcy Polaków, najdzielniejszych polskich patriotów, przedstawicieli polskich elit, najwybitniejszych polskich wojskowych. Ich wymordowano, by „zrobić miejsce” dla takich ludzi, jak Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, jak również ich następcy, z Leszkiem Millerem włącznie. Można powiedzieć, że oni dlatego mogli działać, że nie mają przeciwników. Ich przeciwników usunięto fizycznie w PRLu.

Czy argument mówiący, że skoro Jaruzelski był prezydentem, to coś mu się należy, np. państwowy pogrzeb, Pan odrzuca?

To jest jedynie sprawa formalna. Należy mu się... Rolą rodziny jest zrozumienie sytuacji, w jakiej to wszystko się odbywa. Rodzina powinna być świadoma faktów i podziałów, jakie wywołuje Wojciech Jaruzelski. To na rodzinie spoczywa odpowiedzialność w tej sprawie, by kontrowersji w tej sprawie nie budzić. Pogrzeb na nekropolii narodowej, na której nota bene są właśnie wykopywane szczątki ofiar stalinowskich, na której są kwatery powstańcze, czyli groby ludzi, z którymi komuna walczyła zawsze, na której są groby żołnierzy broniących Polski przed niemieckim i sowieckim agresorem, budzi sprzeciw. Cała kariera Jaruzelskiego w PRLu pokazuje, że on wybrał działalność przeciwko Polsce. On wiedział, co działo się w naszym kraju po 1945 roku, osobiście i czynnie brał udział w utrwalaniu władzy ludowej, zwalczał z bronią w ręku polskie podziemie. On nie walczył z UPA, jak często się nam mówi. On walczył z polskim podziemiem niepodległościowym. Jaruzelski był człowiekiem bardzo zaufanym dla najwyższych władz komunistycznych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook