Jedynie prawda jest ciekawa

"Zdrajcy lądują tam, gdzie powinni"

12.10.2011

„Skazanie członka Rady Państwa za wprowadzenie stanu wojennego z jednej strony jest dobrym sygnałem. Jednak to nie jest realny wyrok, skoro uznano, że sprawa się przedawniła” – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Bronisław Wildstein.

Nasz rozmówca przypomina, że „przedawnienie przestępstw liczy się zgodnie z prawem od momentu, w którym można je ścigać”. „Jednak fundamentalne przestępstwo, jak zamach stanu, którym było wprowadzenie nieprawnego stanu wojennego, nie powinno się przedawniać” – zaznacza dziennikarz.

Wildstein tłumaczy, że Emil Kołodziej w tej sprawie nie był kluczową postacią. „Najważniejszy był Wojciech Jaruzelski. To on wprowadził stan wojenny. To on i jego współpracownicy powinni odpowiedzieć” – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Zdaniem publicysty „dobrze, że zaczynamy mówić o sprawach oczywistych, które zakłamaliśmy w wolnej Polsce”. „Wcześniej dla wszystkich było jasne, że stan wojenny był przestępstwem, że był niezgodny z prawem, że był przeciw interesom Polski i Polaków. Wiadomo było, że to decyzja realizująca interesy sowieckie. Jaruzelski i jego współpracownicy bronili swojej pozycji. Uznali, że w imię tego należy złamać kark społeczeństwu i narodowi. W jakiejś mierze udało im się to” – tłumaczy Bronisław Wilstein. Dodaje, że „skala przestępstw komunistycznych władz wykracza poza ofiary stanu wojennego, choć to już bardzo dużo”. „Ucierpiał cały kraj, doprowadzono go do fatalnego stanu. Dopuszczono się przy tym zdrady. Jaruzelski zwracał się przecież do Moskwy z prośbą o pomoc, jeśli nie uda się siłą spacyfikować opozycji” – przypomina publicysta.

Zdaniem naszego rozmówcy wyrok dot. Kołodzieja do jaskółka nadziei. „Potwierdza się prawidłowość, że z biegiem czasu historia się oczyszcza. Zdrajcy lądują tam, gdzie powinni – na ławie zdrajców. Cały nimb, który usiłowano wokół nich zrobić – patetycznych, sentymentalnych Wallenrodów, zamazuje się wraz z powrotem do zdrowego rozsądku i odsłaniania faktów” – zaznacza nasz rozmówca.

saż

[Fot. Starcia na ulicach Nowej Huty, 13grudnia81.pl]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook