Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro chce działań RBN ws. Smoleńska

08.11.2012

Zdaniem Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska rozpoczęła proces wywierania presji na władze Polski, by zgodził się na powołanie komisji, która byłaby od rządzących niezależna, która miałaby w swoim gronie ekspertów rodzimych i zagranicznych.

Czego oczekuje pan od RBN w sprawie Smoleńska?

To konstytucyjny organ powołany do zajmowania się bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym Polski. Trudno zaprzeczyć, że katastrofa smoleńska ma związek z oceną stanu bezpieczeństwa państwa. Po pierwsze, że w ogóle do niej doszło. Po drugie, że do dzisiaj nie znamy wiarygodnego jej wyjaśnienia, a po trzecie budzi narastający spór i konflikt w Polsce, który może być wygrywany przez państwa trzecie do destabilizacji sytuacji w naszym kraju.

Czy RBN posiada odpowiednie narzędzia do zajęcia się badaniem katastrofy politycznej?

Nie. Ta instytucja jest stworzona po to, aby osoby pełniące najważniejsze funkcje w państwie i odpowiadają za główne formacje polityczne opiniowały i zajmowały stanowisko co do sposobu radzenia sobie z zagrożeniami kraju. Za życia śp. Lecha Kaczyńskiego RBN zajmowała się chociażby bezpieczeństwem energetycznym. Tak samo ta Rada ma takie same kompetencje.

W związku z tym zwróciłem się do Rady, aby wobec narastającego konfliktu i wykluczającego się stanowiska dwóch stron - rządowej, że wszystko jest już ustalone i jasne, z drugiej strony stanowiska reprezentowanego przez lidera największej partii opozycyjnej, że to był zamach, mord na prezydencie i 95 osobach - że w tej sprawie trzeba coś zrobić. W tej sprawie przygniatająca część Polaków uważa, że konieczne jest powołanie nowej komisji z udziałem czynników międzynarodowych.

Co ustało na RBN? Czy ustalono jakieś działania?

Prezydent zgodził się ze mną, że jest faktycznie realne niebezpieczeństwo, że państwa trzecie poprzez dozowanie pewnych informacji lub poprzez utrudnianie dostępu do dowodów, mogą eskalować napięcie w Polsce.

Prezydent powiedział, że zwróci się do prukuratora generalnego i do służb, by zajęli stanowisko na ile jest to możliwe, na temat bezpieczeństwa Polski w tym zakresie.

Prezydent nie podzielił mojego poglądu co do potrzeby zaopiniowania przez RBN proponowanego przez Solidarną Polskę potrzeby powołania komisji obywatelskiej. Czyli gremium możliwie odpartyjnionego i odpolitycznionego na ile to możliwe, które mogłoby się zająć katastrofą smoleńską. Na czele tej komisji mogliby stanąć przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, np. prof. Michał Kleiber.

W skład tej komisji mogliby wejść eksperci nie tylko polscy, np. reprezentujący rodziny ofiar, a także eksperci zagraniczni rekomendowani do tej komisji przez takie organizacje jak NATO.

Czy jest więc pan usatysfakcjonowany deklaracją prezydenta?

Osiąganie satysfakcji w polityce jest procesem. W tym kontekście mogę powiedzieć, że Solidarna Polska rozpoczęła proces wywierania presji na władze Polski, by zgodził się na powołanie komisji, która byłaby od rządzących niezależna, która miałaby w swoim gronie ekspertów rodzimych i zagranicznych.

Czy będzie pańskie ugrupowanie lub pan jako europarlamentarzysta, osobiście forsował przedsięwzięcia służące do zbadania katastrofy smoleńskiej przez jakieś gremium międzynarodowe?

Przede wszystkim chcemy działać skutecznie. A ostatnia wypowiedź kandydata na prezydenta USA Mitta Romneya przytoczona przez „Nasz Dziennik” pokazuje, że wobec sporów w Polsce świat nie chce się angażować w badanie katastrofy smoleńskiej.

Stąd, żeby skutecznie starać się zaangażować czynnik międzynarodowy, trzeba skutecznej presji na polskie władze. Skoro ważni politycy lub gremia międzynarodowe sugerują, że mogłyby wesprzeć badanie katastrofy jeśli zwrócą się o to władze państwa polskiego, to taka presja jest niezbędna i taki proces rozpoczęliśmy.

ROZM: Slaw

[FOTO: PAP/Rafał Guz]Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook