Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: ta kara świadczy o degrengoladzie w Ministerstwie Rolnictwa

08.05.2013

Poseł PIS wyjaśnia, za co konkretnie Polska musi zapłacić 80 mln euro kary i kto tak naprawdę jest temu winny.

Zamiast wziąć się do roboty i walczyć o cofnięcie kary - premier cały czas zrzuca winę na swoich poprzedników. Tymczasem okazuje się, że Ministerstwo Rolnictwa wiedziało o karze prawie dwa lata temu i nie zrobiło nic aby jej uniknąć. O tym, czy możliwe jest jeszcze uniknięcie kary rozmawiamy z posłem PiS i byłym eurodeputowanym, Zbigniewem Kuźmiukiem.

Stefczyk.info: Nie ma pan wrażenia, że Komisja Europejska ostatnio trochę błądzi? Wydała już trzy różne komunikaty, w których tłumaczyła za jakie lata nałożyła na Polskę karę 80 mln euro, za błędy przy kontroli dopłat dla rolników.

Zbigniew Kuźmiuk: Sądzę, że pan komisarz Janusz Lewandowski, choć nie zajmuje się rolnictwem tylko unijnym budżetem, pomaga co sił panu premierowi Tuskowi, który sam na siebie zastawił pułapkę. 2 maja, to on umieścił wpis na jednym z portali społecznościowych, gdzie przyznał się do odpowiedzialności, bo napisał, że to polski podatnik zapłaci za błędy poprzedników jego rządu i napisał, że rzecz dotyczy lat 2004-2006. W mediach wspierających rząd pojawiły się wypowiedzi, że chodzi o rząd Prawa i Sprawiedliwości. Po konferencji ministra Kalemby nie ma już najmniejszych wątpliwości, że zawinili urzędnicy rządu Donalda Tuska no i urzędnicy ARiMR.

W jaki sposób?

Minister Kalemba powiedział, że wątpliwości KE dotyczą płatności dokonanych w latach 2007, 2008 i 2009. Zastrzeżenia te polegają na tym, że nie było kontroli na miejscu, a więc w gospodarstwach rolnych, przynajmniej u 5% beneficjentów. W innych programach takie badania są standardem. Rzecz polega na tym, że były przyjęte biznesplany, rolnicy pisali tam swoje zamierzenia, pieniądze wypłacano im właśnie w tych latach i nie kontrolowano, czy te pieniądze rzeczywiście zostały wydane na realizację tego, co było zapisane w tych programach. Rolnik powinien pokazać co kupił i za ile. Tego nie sprawdzano. Forsa wypłacona wtedy powinna być skontrolowana i to jasne dla każdego, kto pracował w administracji. Płacę i sprawdzam, czy to co dałem do ręki zostało wydane na to co zapisane w papierach.

Zwykli obywatele odczują tą karę? Jak poważne to będzie obciążenie dla polskiego budżetu?

Rzecz jest rzeczywiście poważna. 80 mln euro to jest poważna suma, jeśli ją przegramy przed trybunałem, a niestety wygląda na to, że przegramy, to to jest 320 mln złotych i one muszą być zapłacone w budżecie. Pieniądze zostały przekazane rolnikom i wydane przez nich, nikt ich przecież nie będzie dochodził. Trudno mi wyobrazić sobie tysiące procesów, które agencja założy rolnikom. 

A minister Kalemba mówi, że mogą pojawić się kolejne kary...

Jeżeli mówimy jeszcze o innych sporach, jak zgrabnie powiedział pan minister „wartych” miliard euro, to świadczy o ogromnej degrengoladzie w ARiMR i w samym ministerstwie. Gdyby doszło do zwrotu na taką skalę, to minister finansów wyrwie sobie resztki włosów z głowy, trudno mi wyobrazić sobie, że nagle znajdzie 4 miliardy, które trzeba będzie wypłacić z polskiego budżetu. To pokazuje niefrasobliwość i gigantyczną niekompetencje, jakiś kompletny rozgardiasz!

Te pieniądze są już stracone?

Skoro rząd, jak twierdzi,  miał bardzo mocną argumentację, że wszystko co robią, robią co do kropki i przecinka w ramach przepisów unijnych, to cholera jasna dlaczego to się kończy decyzją o konieczności zwrotu? Na szczęście postępowanie będzie dwuinstancyjne, unijny trybunał nie zależy od urzędników. Jeżeli argumenty z naszej strony będą poważne, to mamy szansę.

Czyli premier troszczy się tylko o słupki zrzucając winę na swoich poprzedników?

Jeżeli minister mówi, że jest kilkanaście sporów i cicho sza, rządzący nie spotykają się z parlamentarzystami europejskimi i nie proszą by ci naciskali na KE, niektóre kwestie można załatwić po prostu rozmawiając. Trzeba było to zacząć robić, a nie czekać na ostatni moment, jak ogłoszą karę to szukać winnych tu u siebie i rozkładać ręce w Brukseli. To jest absolutny nieprofesjonalizm.

notował Mariusz Krzemiński

[fot. kuzmiuk.com.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook