Jedynie prawda jest ciekawa


Zbawi nas tylko federacja?

04.12.2011

Poza Stanami Zjednoczonymi Europy nie ma zbawienia. Czyli o dyskusji z wyznawcami europejskiego determinizmu.

Krytykom wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie zarzuca się w najlepszym razie histerię, która jakoby uniemożliwia prowadzenie merytorycznej dyskusji nad ważnymi tezami polskiego ministra spraw zagranicznych.

Niezrażeni tym faktem komentatorzy czołowych mediów z pasją debatują między sobą o tym, czy minister Sikorski jest tylko przyszłym następcą premiera Donalda Tuska, czy może kolejnym prezydentem Unii Europejskiej, a może po prostu mężem stanu? Dyskutują najtęższe głowy i najwybitniejsze pióra polskiej żurnalistyki.

W "Gazecie Wyborczej" można na ten przykład przeczytać dwugłos Marka Beylina, przekonującego, że Stany Zjednoczone Europy to jedyna droga do ocalenia Polski i Unii Europejskiej a Piotrem Burasem, który otwarcie pisze, że popiera kurs obrany przez Radosława Sikorskiego i z dumą przyznaje, że "oklaskiwał ministra w berlińskim Allianz Forum".

Redaktorzy "Polski the Times" pozazdrościli swoim kolegom z Czerskiej płynięcia w głównym europejskim nurcie i prawie całe weekendowe wydanie poświęcili udowodnieniu tezy, że poza Stanami Zjednoczonymi Europy nie ma zbawienia.

Jeden z publicystów poświęcił dwukolumnowy tekst osobie ministra, który spokojnie kwalifikuje się do księgi pamiątkowej z okazji urodzin Sikorskiego. Możemy w nim przeczytać, że szef polskiej dyplomacji właśnie osiągnął szczyty europejskiej polityki, chociaż na polskim podwórku wciąż jest w cieniu Donalda Tuska. A krytycy jego przełomowego wystąpienia w Berlinie to raczej czytelnicy "Gazety Polskiej Codziennie" niż "Foreign Affairs". A w ogóle to dobrze, że były brytyjski ambasador w Polsce Charles Crawford pomagał w pisaniu tekstu wystąpienia polskiego ministra spraw zagranicznych. Inni politycy (czyt. Jarosław Kaczyński) też powinni konsultować swoje teksty, zanim je opublikują (sic!). Już sobie wyobrażam, co by się działo, gdyby np. minister Anna Fotyga przed ważnym szczytem w Brukseli zlecała napisanie tez do swojego wystąpienia dajmy na to b. ambasadorowi USA.

Dalej "Polska the Times" raczy nas debatą między prof. Leną Kolarską-Bobińską (europosłanką PO) a Markiem Siwcem (europosłem SLD). "Różnica" między nimi polega na tym, że prof. Kolarska-Bobińska nawołuje rząd do ogłoszenia daty przyjęcia euro, a europoseł Siwiec konstatuje, że bycie poza strefą euro nie rozwiąże naszych problemów.

Na koniec europoseł PO Rafał Trzaskowski ogłasza w swoim tekście, że przyjęcie euro to konieczność.

Tak mniej więcej wygląda nasza debata na temat przemówienia ministra Radosława Sikorskiego, w której prym wiodą kolejni wyznawcy filozoficznego determinizmu, głoszący bezalternatywny świat europejskiej utopii.

Mimo tego jestem zwolennikiem politycznej dyskusji nad pomysłami Radosława Sikorskiego, które wyłożył w swoim przemówieniu skonstruowanym według najlepszych anglosaskich zasad, czerpiąc inspirację z niemieckiej myśli politycznej. Chociaż nie mam złudzeń, że to możliwe.

Minister zlekceważył polski parlament. Rząd nie zamierza się konsultować z opozycją przed szczytem w Brukseli, mimo, iż wszelkie pomysły zmian traktatowych będą wymagały jej zgody. A opozycja w ramach protestu organizuje 13 grudnia marsz...

Artur Bazak

 

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook