Jedynie prawda jest ciekawa


Zawisza: Prezydent forsuje niekonstytucyjny projekt

07.03.2012

Nie zgadzamy się z żadnym postulatem prezydenta. One wszystkie idą w tym samym kierunku, w kierunku ograniczenia wolności zgromadzeń. W ten sposób wprowadzają ograniczenia wolności konstytucyjnych wbrew ustalonej linii orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – mówi portalowi Stefczyk.info Artur Zawisza ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Stefczyk.info: W Sejmie odbywa się dziś wysłuchanie publiczne dotyczące prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Pan zapowiedział udział w tym wysłuchaniu. Czy oznacza to, że propozycje prezydenta budzą Pana niepokój?

Artur Zawisza: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości jest jedną z nielicznych organizacji, które zapowiedziały udział w wysłuchaniu publicznym. Prezydencki projekt noweli ustawy dotyczącej zgromadzeń jest bezpośrednią reakcją na Marsz Niepodległości z 2011 roku. To nie jest żadną tajemnicą, ponieważ wnioskodawca napisał o tym otwarcie w uzasadnieniu projektu. Nasza ocena Marszu Niepodległości jest zupełnie inna niż ta, która leży u podstaw inicjatywy prezydenta.

Odmienna, czyli jaka?

Jesteśmy przekonani, że wszystkie nieprawidłowości 11 listopada 2011 roku wynikały z błędów policji, która nie była w stanie opanować punktowych zamieszek w Warszawie. Sam Marsz był nie tylko zorganizowany legalnie, ale również stał się wielkim sukcesem ducha obywatelskiego. Ten duch powinien być chwalony, a nie ganiony.

Prezydent jednak uznał po 11.11, że trzeba zmienić przepisy

Dlatego nie zgadzamy się z żadnym postulatem prezydenta. One wszystkie idą w tym samym kierunku, w kierunku ograniczenia wolności zgromadzeń. W ten sposób wprowadzają ograniczenia wolności konstytucyjnych wbrew ustalonej linii orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Przytaczamy fragmenty orzeczeń TK, które podważają każdą z propozycji zawartych w projekcie nowelizacji. Co warto zaznaczyć, podobne do nas stanowisko zajmuje Prokurator Generalny w swojej opinii do projektu zmian. On wskazuje na podobne wątki.

Projekt prezydencki może być niekonstytucyjny?

Tak. Prezydent próbuje wprowadzić w życie ustawę z gruntu antykonstytucyjną. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, jako wywołane do tablicy, staje na czele walki o zachowanie wolności konstytucyjnych, w tym wypadku wolności zgromadzeń.

Wiele osób wskazuje, że już obecne przepisy dają możliwość zablokowania dwóch manifestacji zorganizowanych w tym samym miejscu i czasie. Dlaczego projekt prezydencki miałby wprowadzić więc szczególne zagrożenie dla zgromadzeń?

Propozycja prezydenta musi zostać poddana szczegółowym analizom. Wysłuchanie publiczne jest również po to organizowane, by wyjaśnić kwestie szczegółowe. Naszym zdaniem, projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez prezydenta zwiększa delegację dla władz wykonawczych do rozwiązania zgromadzeń. Obecnie jest to możliwe jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych. Nowela może sprawić, że stanie się to standardem, ponieważ daje większą możliwość władzom do podejmowania takich decyzji. W praktyce mogłoby to prowadzić nawet do organizowania fikcyjnych manifestacji tylko po to, by blokować główną inicjatywę danego dnia.

Państwo nie poradziło sobie z zabezpieczeniem manifestacji, więc chce ich zakazać – dla wielu tak wygląda prezydencka propozycja nowelizacji

Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że domniemanie tego, że dwie manifestacje zorganizowane danego dnia mogą doprowadzić do aktów agresji jest absolutnie niewystarczającą przesłanką, by rozwiązać którekolwiek zgromadzenie. To daje władzom zbyt duże pole dowolności.

Rozmawiał saż
[fot. Niepodlegli.net]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook