Jedynie prawda jest ciekawa


Zawisza: Bycie w PO obciąża bardziej niż bycie w SB

30.10.2015

Artur Zawisza, były polityk PiS opowiada o najważniejszych fragmentach najnowszej historii politycznej Polski.

Zdaniem Zawiszy, Roman Giertych prowadził mało praktyczną politykę będąc szefem LPR.

"Przez dwa lata sprawowania władzy doszedł do wniosku, że nie da się wygrać tej wojny, którą Liga wypowiedziała wszystkim. Lepiej więc zainstalować się w mainstreamie polityki." - mówi Zawisza w rozmowie z "Plus Minus".

"Giertych uznał jednak, że trzeba wejść w zwarcie z PiS, i przypuszczam, iż był to element jego planu przechodzenia do mainstreamu. Jego dramat polega na tym, że tyle lat szedł do mainstreamu, a gdy wreszcie ostatnio doszedł, to mainstream przestał być głównym nurtem polityki (śmiech)." - dodaje Zawisza.

Działacz Ruchu Narodowego przypomina też lata rządów PiS.

"PiS chciało w praktyce zrealizować biblijne słowa, że Pan Bóg pognębia pysznych, a wywyższa pokornych. W skrócie chodziło o to, żeby w dobrym państwie dobrym ludziom było dobrze, a złym – źle. I te lata 2005–2007 były próbą stworzenia podwalin pod nowy układ społeczny." - powiedział.

Zawisza uważa, że rządy AWS były bardziej zbliżone do rządów Platformy niż PiS.

"Moim zdaniem to był w rzeczywistości pierwszy rząd Platformy Obywatelskiej. Może jej lepszej wersji, bardziej reformatorskiej, ale jednak liberalnej." - mówi i przypomina problemy rządów Jerzego Buzka, w czasie których swoją rolę odegrał też Ryszard Petru, nazywany przez niektórych "świeżą siłą" w polityce.

"Tak naprawdę to związkowcy dali się wykiwać Buzkowi i Unii Wolności, która była koalicjantem AWS. Mówiono o nich pogardliwie „śrubokręty" i rzeczywiście okazali się „śrubokrętami". Wadziły im ZChN i SKL, walczyli z marginalną KPN Adama Słomki, a nie przeszkadzało im, że kluczowe stanowiska objęli ludzie z obozu liberałów. Skierowano ich gniew na małe partyjki, a ponad ich głowami Leszek Balcerowicz (i Ryszard Petru) robili, co chcieli." - mówi Zawisza przywołując też sprawę prywatyzacji banków i dekomunizacja przestrzeni publicznych.

 "Największa prywatyzacja banków nie dokonała się za rządów komuny, lecz za rządów Buzka. Marian Piłka słał błagalne listy do Krzaklewskiego, żeby to powstrzymać, ale odbywało się to poza zasięgiem AWS. Poza tym nie dokonała się zapowiadana rewolucja moralna. W Warszawie parę lat wcześniej zburzono pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, ale pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie rozebrano dopiero przed miesiącem. Takie rzeczy powinny się były wtedy dziać w skali masowej."

W Polsce wciąż nie rozwiązaliśmy problemu lustracji. Zawisza zwraca na to uwagę, przywołując też inną kwestię.

"To sama w sobie ważna kwestia, ale dzisiaj agenturalność sprzed 40 lat dotyczy mało kogo z czynnych polityków. Powiem przewrotnie, iż w tej chwili dużo bardziej obciążające jest to, że ktoś był w rządzie PO, niż że kiedyś tam współpracował z SB." - zaskakuje Zawisza.

Były polityk PiS na koniec komentuje zmianę sytuacji politycznej w Polsce.

"Tak czy inaczej, ostatnie lata to było oczekiwanie na upadek PO. Teraz ten upadek nastąpił i każda siła na scenie politycznej będzie się zastanawiać, jak ten fakt wygrać dla siebie. Mamy nowe otwarcie."

mly/rp.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook