Jedynie prawda jest ciekawa


Zawiodły instytucje państwowe

13.08.2012

KNF zrobiła, co mogła – ogłosiła na swoich stronach, że funkcjonowanie danych firm budzi wątpliwości, tylko kto z tych emerytów, którzy powierzyli Amber Gold swoje pieniądze, zagląda na stronę internetową w poszukiwaniu takich danych? - mówi Elżbieta Mączyńska w rozmowie z portalem Stefczyk.Info.

Należę do tej grupy ekonomistów, którzy uważają, że w przypadku sprawy Amber Gold zawiodły instytucje państwa. Sygnały dotyczące nieprawidłowości przy działaniu spółki spływały m.in. do prokuratury. Poza tym powstają pytania, czy taka firma jak Amber Gold miała prawo funkcjonować, skoro jest instytucją para finansową oraz czy pan Plichta, który ma na koncie kilka wyroków, miał prawo stać na czele spółki, której pieniądze powierzyła duża liczba Polaków.

Nie po raz pierwszy zawiodły instytucje państwowe, które są odpowiedzialne za praworządność w naszym kraju. To nie kwestia prawa i regulacji, które istniały, ale problem egzekwowania już obowiązujących przepisów. To jest przykład naigrywania się z prawa i jego gnicia. Jeżeli sądy, znając przeszłość założyciela, wydają kolejne pozwolenia na rejestrowanie się spółki, to jest to po prostu nieposzanowanie prawa.

Instytucje para finansowe nie podlegają audytowi – gdyby Amber Gold była bankiem, byłaby regularnie sprawdzana i miałaby obowiązek regularnej publikacji swoich finansów. W jej przypadku obowiązek audytu występowałby w zależności od wysokości majątku, liczby zatrudnionych oraz kilku innych czynników – widocznie firma pana Plichty nie musiała w świetle prawa publikować tych sprawozdań bądź łamała przepisy. W „Monitorze Polskim B” jest taki obowiązek rozliczania się – ale i on był lekceważony bez większych konsekwencji. To jest problem z instytucjami para finansowymi, bo one wymykają się przepisom, które obowiązują banki. Przykładem takiej firmy jest spółka Lecha Grobelnego Bezpieczna Kasa Oszczędności, przy której występuje wiele analogii do sytuacji Amber Gold. To są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, odpowiadające do wysokości kapitału własnego, który jest znikomy w momencie założenia.

Komisja Nadzoru Finansowego miała związane ręce. Z racji swoich kompetencji odpowiada za sektor finansowy i instytucje finansowe, a nie para finansowe, czyli jakby finansowe. KNF zrobiła, co mogła – ogłosiła na swoich stronach, że funkcjonowanie danych firm budzi wątpliwości, tylko kto z tych emerytów, którzy powierzyli Amber Gold swoje pieniądze, zagląda na stronę internetową w poszukiwaniu takich danych? Dobrą robotę zrobili dziennikarze, którzy nagłośnili problem i przynajmniej zaniepokoili inwestorów.

Podsumowując, nie było należytego egzekwowania prawa. Powstaje pytanie, co robiły sądy, prokuratura, bo w świetle obowiązujących przepisów prawnych miały możliwość ingerowania – na przykład w postaci nieudzielenia prawa do założenia kolejnej spółki. Najlepszym dowodem niewydolności systemu jest fakt, że Plichta wszedł do rady nadzorczej spółki, pomimo posiadania kilku wyroków sądowych, a dziś otwiera następne spółki-córki. Niezależnie od tego, ważną kwestią jest sprawa kontroli instytucji para finansowych. Skoro prawu to wymyka się spod kontroli, to powstaje pytanie, jak to okiełznać – czy i w jakim stopniu należy wprowadzić dodatkowe regulacje kontrolujące tego typu spółki? Jednak moim zdaniem mnożenie kolejnych urzędów mija się z celem, bo skutecznie kontrolować można na gruncie obowiązującego już prawa, wystarczy je skutecznie egzekwować.

Not. sv

[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook