Jedynie prawda jest ciekawa


Zastanawiający stan psychiczny premiera

01.05.2013

Przecież to szef rządu 40 milionowego kraju, położonego w środku Europy i jeżeli publicznie bez skrępowania prezentuje tego rodzaju stwierdzenia, to zdaje się nie dostrzega w tym nic złego.

Obejrzałem z uwagą dwie ostatnie konferencje prasowe premiera Tuska, poniedziałkową na której wystąpił sam i wtorkową w której oprócz niego wzięli udział ministrowie Bieńkowska i Rostowski i rzucił mi się w oczy i uszy, zasługujący jak sądzę na uwagę nie najlepszy stan psychiczny szefa rządu.

Poniedziałkowa konferencja była poświęcona odwołaniu ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i premier Tusk musiał stanąć wręcz „na głowie” aby uzasadnić tę dymisję nie poglądami szefa resortu ale jego ekspresją i działaniami politycznymi.

Przychodziło mu to z największym trudem, bo trudno było zdyskredytować konkretne osiągnięcia Gowina w resorcie (choćby zaawansowanie procesu deregulacji zawodów), czy też obwiniać go za wszczęcie wojny ideologicznej wokół in vitro czy związków partnerskich, skoro to sam Tusk popierał lewicowe projekty w tych sprawach.

Dlatego też szef rządu próbował „ubarwić” konferencję prasową wstawkami, które moim zdaniem mogą tylko przerażać.

Pierwsza to porównanie Gowina do Palikota i już sam pomysł takiego zestawienia zasługuje na absolutne potępienie.

Można różne rzeczy zarzucać Gowinowi ale każdy kto ma choć odrobinę przyzwoitości powinien przyznać, że wtedy kiedy premierowi Tuskowi nie przeszkadzały nawet najbardziej ohydne wystąpienia i żarty Palikota jako wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy, Jarosław Gowin zawsze je publicznie potępiał i uznawał za niegodne nie tylko posła ale nawet człowieka.

Wprawdzie Tusk mówił „jak patrzyłem w oczy Palikota to miałem wrażenie, że jest już gdzie indziej” i podobnie miało być podczas jego ostatnich rozmów z Gowinem ale użycie tego porównania miało na celu absolutne zdyskredytowanie tego ostatniego.

Druga wstawka to „żarcik” na okoliczność, że zaledwie po 1,5 roku urzędowania pozbywa się z rządu dobrego ministra. Tusk na to stwierdzenie zareagował „kochajmy ministrów tak szybko odchodzą”.

Toż to wręcz profanacja pięknej myśli wyrażonej przez śp. księdza Twardowskiego który pisał „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”. Jest ona zresztą bardzo często wykorzystywana przy pożegnaniu zmarłych w mowach pogrzebowych.

Użycie takiego stwierdzenia przez premiera Tuska w stosunku do swojego ministra i członka tej samej partii, naprawdę w nie najlepszym świetle pokazuje stan psychiczny szefa rządu.

Z kolei duża część wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, poświęcona była wyjaśnieniom premiera i ministra finansów w sprawie przyjętej przez rząd aktualizacji Programu Konwergencji.

Rząd mimo wcześniejszych licznych deklaracji Tuska i Rostowskiego, że po 3 latach obowiązywania, w roku 2014 obniżone zostaną stawki podatku VAT do poziomu wcześniej obowiązującego, postanowił że będą one obowiązywały przynajmniej do roku 2016.

Informacja, o pozostawieniu na podwyższonym poziomie stawek podatku VAT na kolejne 3 lata, co uderza bardzo mocno w najsłabsze ekonomicznie grupy społeczne (bo to one wydają całość swoich dochodów na dobra i usługi opodatkowane podatkiem VAT), została przekazana przez Tuska ze uśmiechem na ustach.

Premier Tusk nawet przy tej okazji pozwolił sobie na żart, że obniżka stawek podatku VAT, byłaby możliwa przy odwołaniu ministra Rostowskiego ale ponieważ miał on we wtorek urodziny to w takie święto, premier nie będzie mu robił takiej przykrości.

Choćby tylko te wypowiedzi premiera Tuska, każą się zastanowić nad jego stanem psychicznym.

Przecież to szef rządu 40 milionowego kraju, położonego w środku Europy i jeżeli publicznie bez skrępowania prezentuje tego rodzaju stwierdzenia, to zdaje się nie dostrzega w tym nic złego.

Inna sprawa, że pozwalają na to niezależni ponoć dziennikarze, których tego rodzaju „złote myśli” i „żarciki” premiera Tuska wcale nie rażą.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook