Jedynie prawda jest ciekawa


„Zaskakujące stanowisko po kontroli szkół”

03.04.2013

Rozmowa z Januszem Wojciechowskim, europosłem PiS, byłym prezesem NIK.

Stefczyk.info: We wtorek „Rzeczpospolita” powołując się na ustalenia Najwyższej Izby Kontroli pisała, że szkoły w Polsce nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. Później w komunikacie NIK odniosła się do tej publikacji stwierdzając, że wszystkie szkoły będą gotowe po wyeliminowaniu nieprawidłowości oraz zaznaczając, że Izba docenia wysiłki MEN na rzecz przygotowania placówek. Czy komunikat NIK powinien tak wyglądać?

Janusz Wojciechowski: To może dziwić. Przede wszystkim dlatego, że we wtorek dotarły do nas dwa sprzeczne komunikaty NIK. Najpierw przeczytałem „Rzeczpospolitą”, która powołując się na Izbę przedstawiała bardzo krytyczny obraz przygotowania szkół do nauki 6-latków, a następnie słyszałem w komunikacie NIK, że właściwie szkoły są przygotowane. Niestety dają o sobie znać fatalne skutki zmiany ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Nowelą, która weszła w życie w 2011 roku, rozmontowano dobrze działającą ustawę, stworzoną przez śp. Lecha Kaczyńskiego. Ten system został zburzony przez duet Julia Pitera-Mirosław Sekuła w poprzedniej kadencji Sejmu. Jednym z obszarów objętych zmianami była sprawa polityki informacyjnej NIK. Zmieniono zasady publikacji informacji o wynikach kontroli. W tych czasach, gdy ja kierowałem NIKiem, stosowana była żelazna zasada – dopóki nie ma końcowej informacji o wynikach kontroli nie daje się żadnego publicznego głosu w danej sprawie. Dopiero, gdy informacja końcowa była gotowa, została wysłana do odpowiednich instytucji, organizowana była konferencja NIK i Izba prezentowała oficjalne wyniki oraz wiadomości na temat danej kontroli. To, co mówił NIK było święte, to było stanowisko NIK i cały autorytet Izby stał za tym oświadczeniem.

Teraz jest inaczej?

Teraz mamy jakieś dozowanie, sączenie wiadomości z NIK. To jest bardzo niedobre. W omawianej sprawie to bardzo dobrze widać. Okazuje się bowiem, że nie ma jeszcze końcowej informacji o tej kontroli. Sprawdzałem to na stronie internetowej Izby. Mamy więc jakieś komunikaty, które nie wiadomo skąd się biorą. To jest fatalna praktyka. Jakakolwiek rozsądna większość sejmowa powinna zmienić sposób prowadzenia polityki informacyjnej Izby i wrócić do poprzednich rozwiązań. NIK powinna zabierać głos w sprawie dot. kontroli dopiero po ich zakończeniu.

Jak pan ocenia treść ostatniego komunikatu NIK ws. szkół?

Zaskakuje mnie stwierdzenie, że nieprawidłowości są, ale zostaną usunięte i wszystko jest dobrze, ponieważ zaniedbania się usunie. W ten sposób przecież wszystko można usprawiedliwić. Jeśli szkoły są dziś nieprzygotowane to trzeba powiedzieć, że są nieprzygotowane. Może będą przygotowane, a może nie. Nie od tego jest NIK, by coś w tej sprawie zakładać. Izba powinna poprzestać na opisie zaleceń pokontrolnych, na wypisaniu, co jest do zrobienia, skoro coś jest źle. Pisanie, że jest źle, ale może być dobrze, więc jest dobrze, jest niezgodne z regułami funkcjonowania kontroli państwowej. I dlatego mamy rażący dysonans w sprawie przekazu NIK.

Coś złego dzieje się z NIKiem w ostatnich latach?

Kiedyś Izba funkcjonowała bardzo dobrze. Były prowadzone kontrole, potem formowane były wnioski pokontrolne i publikowana oficjalna informacja. Pamiętam narady związane z wynikami kontroli. Prace nad informacją NIK zawsze trwały długo. Dzięki temu każde słowo Izby się broniło. W tej chwili kolejny raz widzę dyskusję na temat wyników kontroli. To jest niedobre. Negatywne tendencje widać również w innych obszarach działań Izby. Ona jest obecnie dotknięta syndromem zawieszenia, niepewności.

Dlaczego?

Za kilka miesięcy z NIK odchodzi prezes. Kończy mu się kadencja. W związku ze zmianami ustawy wraz ze zmianą szefa Izby odejść mają prawie wszyscy dyrektorzy. I to powoduje, że Izba jest w niepewności. Wcześniej nie było takich wstrząsów w jej pracy. Wymieniali się prezesi, ale nie było takich czystek, jakie wprowadza obecna ustawa. Kadra kontrolerów miała bardzo stabilną pozycję. Obecnie w działalność NIK wkradła się spora niepewność.

Rozmawiał TK
[sfu/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook