Jedynie prawda jest ciekawa


"Zaskakujące stanowisko CBA ws. multipleksu"

11.04.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA, obecnie radnym PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisze, że CBA odmówiło objęcia nadzorem konkursu na koncesję. Biuro tłumaczy, że nie może nadzorować konkursu na MuX-1, ponieważ nie ma do tego prawa. Zapewnia jednak, że skontroluje procedurę po konkursie. Jak Pan to ocenia?

Maciej Wąsik: Ta sytuacja zaskakuje. Przecież to właśnie CBA ma wszelkie umocowania prawne, by zapobiegać korupcji pod każdą postacią i wszędzie. CBA powinno działać w organach władzy samorządowej oraz państwowej, w sprawie działań spółek skarbu państwa i wszelkich instytucjach, w których może dochodzić do korupcji. Przecież korupcja to jest zjawisko bardzo szerokie i bardzo poważne. Wiadomo również, że najskuteczniejsze jest zapobieganie korupcji, a nie walczenie z jej skutkami. Skutki można usunąć wówczas, gdy jest już ostateczny wyrok sądu. A to ma miejsce po wielu latach. Dziwi mnie więc stanowisko CBA i obecna sytuacja. Szczególnie, że Biuro obecnie wysyła Krajowej Radzie pewien niepokojący sygnał.

Jaki?

Wyraźnie wskazuje, że Biuro nie będzie badało niczego, co robi KRRiT. Piekła nie ma, róbcie co chcecie - to mówi CBA. Takich sygnałów wysyłać nie należy. To jest przeciw skuteczne. To się kłóci z celami i misją CBA.

Tłumaczenie Biura kłóci się również z często prezentowaną przez PO tarczą antykorupcyjną.

Tarcza antykorupcyjna jest fikcją. Takie komunikaty CBA potwierdzają tę opinię, potwierdzają niemoc państwa, którą zapewnia administracja Tuska. Ta władza wręcz hołubi tę niemoc. Ja jestem niezwykle zdziwiony tym komunikatem CBA. On absolutnie nie powinien zostać wystosowany.

Sprawa koncesji na MuX-1 powinna być monitorowana przez Biuro?

Wszędzie, gdzie urzędnicy decydują czy ktoś zarobi, czy nie - a tak jest w przypadku koncesji, pozwoleń i zwolnień podatkowych, występuje duże ryzyko korupcji. To jest podręcznikowa sytuacja zwiększonego ryzyka korupcyjnego. To oznacza, że również ten konkurs powinien być monitorowany.

Może równie skuteczne będą kontrolne działania CBA, już po konkursie?

Nie jest wszystko jedno, kiedy podejmuje się działania. Proszę sobie wyobrazić, że są sytuacje, w których ludzie są sądzeni za korupcję, a umowy zawarte w wyniku korupcji są realizowane. Żeby takie umowy unieważnić musi bowiem zapaść prawomocny wyrok, stwierdzający, że korupcja miała miejsce. To oznacza, że musi zapaść wyrok odwoławczy, a to często trwa latami. I w tym czasie umowy często są realizowane. I państwo musi zapłacić człowiekowi, który jest sądzony za korupcję. To pokazuje, że z punktu widzenia państwa, z punktu widzenia interesów społecznych znacznie lepiej i skuteczniej jest prowadzić działania zabezpieczające przed korupcją, a nie lizać rany po szkodach, które już zostały poczynione.

Rozmawiał TK
[Fot. Cba.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook