Jedynie prawda jest ciekawa


"Zaskakujące stanowisko CBA ws. multipleksu"

11.04.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA, obecnie radnym PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisze, że CBA odmówiło objęcia nadzorem konkursu na koncesję. Biuro tłumaczy, że nie może nadzorować konkursu na MuX-1, ponieważ nie ma do tego prawa. Zapewnia jednak, że skontroluje procedurę po konkursie. Jak Pan to ocenia?

Maciej Wąsik: Ta sytuacja zaskakuje. Przecież to właśnie CBA ma wszelkie umocowania prawne, by zapobiegać korupcji pod każdą postacią i wszędzie. CBA powinno działać w organach władzy samorządowej oraz państwowej, w sprawie działań spółek skarbu państwa i wszelkich instytucjach, w których może dochodzić do korupcji. Przecież korupcja to jest zjawisko bardzo szerokie i bardzo poważne. Wiadomo również, że najskuteczniejsze jest zapobieganie korupcji, a nie walczenie z jej skutkami. Skutki można usunąć wówczas, gdy jest już ostateczny wyrok sądu. A to ma miejsce po wielu latach. Dziwi mnie więc stanowisko CBA i obecna sytuacja. Szczególnie, że Biuro obecnie wysyła Krajowej Radzie pewien niepokojący sygnał.

Jaki?

Wyraźnie wskazuje, że Biuro nie będzie badało niczego, co robi KRRiT. Piekła nie ma, róbcie co chcecie - to mówi CBA. Takich sygnałów wysyłać nie należy. To jest przeciw skuteczne. To się kłóci z celami i misją CBA.

Tłumaczenie Biura kłóci się również z często prezentowaną przez PO tarczą antykorupcyjną.

Tarcza antykorupcyjna jest fikcją. Takie komunikaty CBA potwierdzają tę opinię, potwierdzają niemoc państwa, którą zapewnia administracja Tuska. Ta władza wręcz hołubi tę niemoc. Ja jestem niezwykle zdziwiony tym komunikatem CBA. On absolutnie nie powinien zostać wystosowany.

Sprawa koncesji na MuX-1 powinna być monitorowana przez Biuro?

Wszędzie, gdzie urzędnicy decydują czy ktoś zarobi, czy nie - a tak jest w przypadku koncesji, pozwoleń i zwolnień podatkowych, występuje duże ryzyko korupcji. To jest podręcznikowa sytuacja zwiększonego ryzyka korupcyjnego. To oznacza, że również ten konkurs powinien być monitorowany.

Może równie skuteczne będą kontrolne działania CBA, już po konkursie?

Nie jest wszystko jedno, kiedy podejmuje się działania. Proszę sobie wyobrazić, że są sytuacje, w których ludzie są sądzeni za korupcję, a umowy zawarte w wyniku korupcji są realizowane. Żeby takie umowy unieważnić musi bowiem zapaść prawomocny wyrok, stwierdzający, że korupcja miała miejsce. To oznacza, że musi zapaść wyrok odwoławczy, a to często trwa latami. I w tym czasie umowy często są realizowane. I państwo musi zapłacić człowiekowi, który jest sądzony za korupcję. To pokazuje, że z punktu widzenia państwa, z punktu widzenia interesów społecznych znacznie lepiej i skuteczniej jest prowadzić działania zabezpieczające przed korupcją, a nie lizać rany po szkodach, które już zostały poczynione.

Rozmawiał TK
[Fot. Cba.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook