Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Wyprzedać Polskę

30.09.2012

W Kanadzie służby ostrzegają przed obcą prywatyzacją. W Polsce ostrzega się przed tymi, którzy nie chcą wyprzedawać majątku narodowego – pisze Stanisław Żaryn.

W Kanadzie trwa debata dotycząca prywatyzacji. Rząd zastanawia się, czy zgodzić się na otwarcie rynku energetycznego na inwestorów z Chin. Jak czytamy w depeszy publikowanej na portalu Stefczyk.info, w debatę na ten temat włączyła się również kanadyjska agencja wywiadu. Ostrzega ona przez otwieraniem się na Chiny.

„Kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” - czytamy w oświadczeniu służb Kanady. Od lat ostrzegają one przed rosnącym zagrożeniem penetracją chińską.

Podobne głosy, ostrzegające przed prywatyzacją strategicznych dla kraju gałęzi gospodarki, słychać i w Polsce. Przy okazji każdej sprzedaży ważnego dla życia państwowego przedsiębiorstwa podnoszą się alarmy, słyszy się głosy mówiące to, co dziś kanadyjskie służby. Jednak u nas w kraju zajmowanie podobnego stanowiska to dowód oszołomstwa, szukania spisków i utrwalania chorych stereotypów. Władze zbijając ostrzeżenia sprywatyzowały już wiele bardzo ważnych dla Polski firm i gałęzi.

Można i trzeba cytować w kółko oświadczenie kanadyjskich służb. Polska, która wyprzedała banki, energetykę, łączność jest w stałym zagrożeniu. Jest zagrożona, ponieważ obce kraje i firmy mogą chcieć korzystać z możliwości nacisku na polski rząd. Narzędzia do takiego nacisku dały im władze Polski, sprzedając takie firmy, jak SPEC, Exatel, PZU, czy wiele innych. Rząd da kolejne narzędzia nacisku, gdy sprywatyzuje PKP, KGHM, Lotos czy warszawski MPWiK, o czym raz na jakiś czas mówią media.

Wiele wskazuje na to, że rząd wyprzeda wszystko, co tylko możliwe. Zgodnie z planami, władze rozważają prywatyzację szpitali, uzdrowisk, kolei linowych itd. Prywatyzację Platforma Obywatelska ma na sztandarze od lat. Obecnie zapowiada, że już niedługo prywatyzacja się skończy, czytaj wyprzedane będzie już wszystko, co można sprzedać. Rząd zdaje się uznawać, że prywatyzacja jest jednym z najlepszych działań, jakie można podjąć dla ratowania budżetu państwa.

Wyprzedając przedsiębiorstwa rząd działa jednak w sposób niezwykle niebezpieczny. Rozbraja Polskę i wytrąca jej z ręki możliwości działania w obszarach o strategicznym znaczeniu. Skutki takiego działania widać dobrze w czasie kryzysu europejskiego. Te kraje, które posiadają własne banki są w znacznie lepszej sytuacji, ponieważ mogą za pośrednictwem banków-córek w utajony sposób zbierać środki z innych rynków, innych krajów. Kraje nie posiadające własnych banków są na znacznie gorszej pozycji.

W ten sam, destrukcyjny sposób działa niebezpieczne szafowanie prywatyzacją. Państwo, które nie ma narzędzi pozwalających na działanie w chwili zagrożenia, może jedynie liczyć na łaskę innych. Jednak oni nie muszą mieć interesu w tym, by Polsce pomagać. Zbieżność interesów w najbliższym czasie będzie raczej rzadkością.

Oświadczenie kanadyjskiej służby jest znaczące jeszcze z jednego powodu. Przecież żyjemy w tzw, globalnej wiosce. Często mówi się, że we współczesnym świecie informacja i myśl obiega świat błyskawicznie, a realia stają się podobne. Jest więc czymś oczywistym, że to przed czym ostrzegają kanadyjskie służby powinno dotyczyć i Polski. Jest więc czymś oczywistym, że i w Polsce służby znają zagrożenie, o którym pisał kanadyjski wywiad. Jest więc czymś oczywistym, że i dla Polski wpuszczanie na rynek wewnętrzny firm powiązanych z obcymi państwami oraz ich służbami specjalnymi jest niebezpieczne.

Dlaczego więc w Polsce ostrzega się nie przed szaleńczą prywatyzacją tylko przed tymi, którzy ostrzegają? Dlaczego atakuje się tych, którzy mówią, że wyprzedaż rodowych sreber jest niebezpieczna, a nie tych, którzy chcą dać zgodę na wasalizację Polski?

Debata wokół prywatyzacji w Polsce daje podstawy, by mówić, że Polska jest przeżarta obcą agenturą wpływu. Ludzi tak mówiących też się bezpardonowo atakuje...

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook