Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Upadek moralny Wałęsy

11.12.2012

Wałęsa był tajnym wpółpracownikiem SB o ps. "Bolek" i donosił na kolegów. To nie majaczenia chorego psychicznie. To prawda i jest o tym przekonany każdy, kto zapozna się z faktami - pisze Stanisław Żaryn.

Sprawa sądowego nękania Krzysztofa Wyszkowskiego po raz kolejny pokazuje upadek moralny Lecha Wałęsy. Najpierw ciągał on po sądach człowieka, któremu zawdzięcza niezwykle wiele, niszczył i dręczył za mówienie prawdy. Ostatnio w sposób niezwykle podły postanowił zrealizować wyrok sądu (zrobił to w czasie, gdy Krzysztof Wyszkowski przebywa w szpitalu, a w sądzie odbywają się kolejne etapy procesu), a teraz wielkopańsko ogłasza, że daruje Wyszkowskiemu i wycofuje egzekucję komorniczą. Wałęsa sugeruje przy tym kłamliwie, że Wyszkowski ma problemy psychiczne.

Ostatnie oświadczenie Lecha Wałęsy pokazuje dobitnie, że ma on obsesję w związku z Wyszkowskim. Nienawiść do niego oraz strach przed prawdą sprawiają, że pogrąża się on w coraz głębszych odmętach kryzysu własnej moralności. Wałęsa najpierw upodlił Wyszkowskiego, przepraszając się kłamliwie w jego imieniu, czym ośmieszył go pozbawił godności. Potem poniżył, informując z wielkopańską butą, że odstępuje od egzekucji. Na końcu kłamliwie oczernił sugerując, że Wyszkowski jest wariatem. Na nic się jednak zdadzą słowa Wałęsy. Ta historia pokazuje, że wyzbywa się on resztek swoich ludzkich odruchów.

Rację może mieć Wyszkowski sugerując w swoim oświadczeniu, że Wałęsa chce zakończyć sprawę procesu, jaki wytoczył założycielowi Wolnych Związków Zawodowych, by nie pozwolić sądowi na ponowne badanie jego agenturalnej przeszłości. Jednak wydaje się, że przy tej okazji chciał również wywołać wrażenie, że każdy jego krytyk to chory psychicznie człowiek. Wydaje się, że nie przypadkiem oświadczenie Wałęsy zbiega się w czasie z kolejną książką, która pokazuje negatywną przeszłość byłego prezydenta.

W tym czasie, gdy Wałęsa jest w centrum uwagi, pojawia się kolejny atak na Wyszkowskiego. Wałęsa pokazuje, że krytycy zostaną upodleni i zmieszani z błotem, że tylko wariaci nie rozumieją, że Wałęsa "nigdy nie zdradził". Jednak starania Wałęsy nie mogą zakończyć się sukcesem. Nic nie zmieni faktu, że Wyszkowski ma rację, że mówi prawdę.

Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o ps. "Bolek" i donosił na kolegów. To nie majaczenia chorego psychicznie. To prawda i jest o tym przekonany każdy, kto zapozna się z faktami.

Upadek Wałęsy z lat 70. jest czymś oczywistym dla tych, których nie zaślepia ideologia. Jednak Wałęsa miał szansę się z niego podnieść i żyć jak przyzwoity człowiek. Wybrał inaczej. Wybrał siebie, swoją karierę, niszczenie prawdy, łamanie prawa, ściganie tych, którzy mają odwagę mówić prawdę i świadczyć o niej. Wybrał przekraczanie kolejnych granic podłości. Wałęsa po upadku mógł powstać. Jednak wolał babrać się i zagłębiać w moralnym bagnie. Tak wybrał, to jego decyzja. I nikogo oprócz siebie winić za to nie może. To jego odpowiedzialność. I kiedyś przyjdzie mu zdać z tego raport. Wtedy zapewne jego buta gdzieś zniknie...

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook