Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Ta władza umie jedynie łupić Polaków

07.01.2013

Wypowiedzenie rządowi umowy społecznej przez Polaków jest kwestią czasu - pisze Stanisław Żaryn.

Warszawa ogranicza kursowanie metra i innych linii komunikacji miejskiej - to ostatni temat, który wywołuje zrozumiałe oburzenie mieszkańców stolicy. Sprawa powinna budzić jednak powszechne zainteresowanie. Pokazuje bowiem, na czym opiera się filozofia rządów Platformy Obywatelskiej.

Rezygnacja z kursów komunikacji miejskiej zbiega się w czasie z podwyżką cen biletów. I właśnie to współgranie decyzji warszawskich włodarzy każe bić na alarm. Platforma przyjęła do dziś konsekwentną politykę odcinania kolejnych sektorów i usług publicznych wraz z podnoszeniem kosztów życia obywateli. Ta taktyka realizowana jest od lat, na szczeblu samorządowym i centralnym. I nic nie wskazuje, by to się zmieniło. Nie wywołuje to bowiem reakcji największych w Polsce mediów, ani społeczeństwa. Na autorefleksję władzy liczyć nie ma co. Zapewne więc kierunek zmian zostanie utrzymany. Jest bowiem najłatwiejszy dla rządzących.

Konsekwencją tego będzie niestety wzrost biedy w Polsce. Rozbudowywane przez Tuska państwo będzie zżerać stosunkowo coraz więcej pieniędzy podatników, odcinając kolejne usługi publiczne. W końcu dojdzie do sytuacji, w której za pieniądze obywateli utrzymuje się państwo, ale za wszystko (edukację, służbę zdrowia, wszelkie usługi) obywatel będzie musiał płacić dodatkowo. Jeśli kryzys będzie narastał, ten moment może nadejść już niedługo.

Władza nie ma innego pomysłu na walkę z recesją niż łupienie obywateli. Wraz z rosnącą dysproporcją między daninami a usługami będzie rosła fala społecznego sprzeciwu wobec władzy. W końcu obywatele "pękną" masowo i wypowiedzą rządowi umowę społeczną, posłuszeństwo i zgodę na obywatelskie powinności. To jedynie kwestia czasu. A gdy społeczeństwo dojrzeje, zmiecie Tuska i jego formację ze sceny politycznej.

Zrobi to jednak w chwili uniesienia, emocji. Przez to stanie się podatne na manipulacje i bałamutne ruchy polityczne. Być może podatniejsze niż obecnie. Skutkiem tego może być zgoda na jeszcze gorszy układ polityczny niż obecny. Trzeba więc apelować i wzywać Polaków: obudźcie się nim będzie za późno! Pokażcie władzy, że na polityczno-ekonomiczny wyzysk się nie godzicie!

Polacy muszą zacząć liczyć i analizować. Rachować i patrzeć, co się im bardziej opłaca. Nie mogą poprzestawać na przyjmowaniu przekazów medialnych! A wtedy dojdą do tego, że władza, która umie jedynie oszczędzać na obywatelu, nikomu poza nią się nie opłaca.

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook