Jedynie prawda jest ciekawa

Żaryn: Smoleńskie umowy z Rosją aktualne

04.08.2014

„Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie” - powiedział Radosław Sikorski w CNN. Jak widać wydarzenia na Wschodniej Ukrainie są już ważniejsze niż budowana przez lata przyjaźń między rządem Tuska a dyktatorem z Kremla.

Jednak przyjaźń ta wciąż obowiązuje w przypadku tragedii smoleńskiej. Mimo oczywistej zmiany podejścia Zachodu do Rosji, rząd nie występuje dziś do naszych zachodnich sojuszników o międzynarodową pomoc ws. śledztwa smoleńskiego. Umowy z Rosją w tej akurat sprawie są utrzymywane, nawet po zamachu na cywilny samolot malezyjski i zamordowaniu przez prorosyjskich terrorystów 300 niewinnych pasażerów. Odpowiedzialność rosyjska w tej sprawie jest oczywista, ale nie oznacza to, by Warszawa miała się wycofać z umów dot. Smoleńska.

Dziś nikt nie może mieć wątpliwości (jeśli ktoś je w ogóle miał), że Rosja jest krajem prowadzącym zbrodniczą politykę, państwem, które stosuje również zbrodnie jako narzędzie imperialnych działań. Jeśli ktokolwiek chce na poważnie mówić o bezpieczeństwie Polski, jeśli chce na poważnie sprawdzić, jakie plany wobec Europy Wschodniej ma Putin, musi wyjaśnić i dążyć do wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej. Być może bowiem operacja wojenna w tej części Europy jest znacznie poważniejsza i zaczęła się od zbrodni na polskim prezydencie. Być może...

Polski rząd jednak tego drążyć nie chce. Trudno o lepszy dowód, że sprawy Smoleńska się boi, że czuje, iż ta sprawa go obciąża.

Minister Sikorski dziś utyskuje: „Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie”. A po 10 kwietnia, co? Ciepełko?

Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVN24]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook