Jedynie prawda jest ciekawa

Żaryn: Siemoniak w pułapce

28.05.2014

„Czy szef MON wyśle Wojsko Polskie, by hołdowało zbrodniarzowi, który na rękach krew polskich patriotów, w tym polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego?”

We wrześniu 2013 roku szef MON Tomasz Siemoniak odpowiedział szybko i sprawnie na apel o pośmiertny awans dla rotmistrza Witolda Pileckiego. Miesiąc później rodzina bohaterskiego żołnierza odebrała z rąk szefa resortu awans.

O inicjatywie Tomasz Siemoniak został poinformowany przez portal wPolityce.pl. „Oczywiście pozytywnie, sam będę wnioskować, nie znałem wcześniej tej sprawy” - napisał Siemoniak na twitterze, pytany czy poprze awansowanie zamordowanego przez komunistów Polaka. Wpis ministra i jego reakcja wydawały się szczere. Minister podjął szybko oczywistą decyzję.

Dziś ten sam Tomasz Siemoniak stoi przed inną decyzją: czy wysłać kompanię honorową Wojska Polskiego na pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego, sowieckiego aparatczyka, komunistycznego dyktatora, zbrodniarza i zdrajcy. To właśnie w gestii szefa MON leży decyzja o wykorzystaniu kompanii honorowej.

Czy minister Siemoniak będzie miał jakieś wątpliwości w tej sprawie? Czy zdobędzie się na choć słowo sprzeciwu? Czy wyśle Wojsko Polskie, by hołdowało zbrodniarzowi, który na rękach krew polskich patriotów, w tym polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego?

Jak będzie się czuł minister Siemoniak, gdy polskie wojsko będzie składało hołdy Jaruzelskiemu? Czy wie, że zaprzeczy podjętej przez siebie pół roku wcześniej decyzji? Czy wie, że skaże się na kompromitację i ośmieszenie?

Tomasz Siemoniak dał się złapać w pułapkę. Montowany przy jego udziale system III RP zażądał od niego hańbiącej polski mundur decyzji. Dla szefa MON ta sytuacja to bardzo poważny test.

Stanisław Żaryn
[Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPIMON]

Słowa kluczowe:

siemoniak

,

MON

,

Wojsko Polskie

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook