Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Prezydent znów za a nawet przeciw

23.12.2012

Sprawa GMO pokazała, że prezydentura jest obecnie traktowana – również przez prezydenta – jako maszyna do zatwierdzania ustaw - pisze Stanisław Żaryn.

Jestem za, a nawet przeciw – to znane powiedzenie Lecha Wałęsy pasuje świetnie do stanowiska Bronisława Komorowskiego ws. ustawy o nasiennictwie. W pierwotnym kształcie prezydencki projekt zakładał zakaz istnienia w Polsce GMO. W ostatecznym kształcie ustawa legalizuje handel i uprawę organizmami genetycznie modyfikowanymi. Jeden i drugi projekt zyskał poparcie Bronisława Komorowskiego.

Prezydent podpisując ustawę przyłożył rękę do kolejnego bojkotu polskiego społeczeństwa oraz głosów ekspertów. Społeczeństwo i eksperci wskazywali, że nie chcą w Polsce GMO, ponieważ ono jest szkodliwe. Wskazywano na coraz więcej alarmujących badań oraz nieodwracalne dla polskiego rolnictwa zniszczenia, jakie będą skutkiem ustawy dopuszczającej GMO w Polsce. Jednak na nic się to zdało. Rząd, Sejm, Senat i ostatecznie prezydent nie wzięli pod uwagę tych głosów. Wprowadzono rozwiązania otwierające w Polsce drzwi żywności genetycznie modyfikowanej.

Prezydent podpisują ustawę zaprzeczył sam sobie. Podpisał się jednocześnie pod hasłem zakazu i legalizacji GMO w Polsce. Oficjalnie może zasłaniać się zapewnieniem rządu, który mówi publicznie, że zakaz taki będzie się znajdował w stosownych rozporządzeniach. Jednak mimo tego prezydent pokazał, że swojej pierwotnej propozycji nie chce bronić.

Jak zaznaczają posłowie pracujący w komisjach zajmujących się projektem ustawy o nasiennictwie przedstawiciel polskiego prezydenta od samego początku nie oponował przeciwko propozycjom zmian w prezydenckim projekcie, nie bronił zapisów zakazujących w Polsce stosowania GMO. To wszystko każe domniemywać, że prezydentowi, jak i rządzącym ludziom z PO, na zakazie upraw genetycznie modyfikowanej żywności zwyczajnie nie zależy.

Prezydent przynajmniej otworzył furtkę do regulacji, które wcześniej były w jego ocenie złe dla Polski. Być może kierował się wiarą w zapewnienia rządu (choć coraz mniej osób się na to decyduje), ale nie sposób uciec od wrażenia, że pokazał tym samym pustkę swojego urzędu. Jego decyzja ws. GMO pokazuje, że Prezydent Bronisław Komorowski jako projekt polityczny jest fikcją, nie istnieje. To niestety uzupełnia inne wydarzenia, które skłaniają do podobnych refleksji.

Prezydenta nie ma, spójnego pomysłu na Polskę nie ma, wizji kierunków zmian nie ma. Nie ma ich ani na poziomie strategii politycznych, ani na poziomie konkretnych decyzji związanych z niezwykle ważną dla Polski dziedziną życia. Sprawa GMO pokazała, że prezydentura jest obecnie traktowana – również przez prezydenta – jako maszyna do zatwierdzania ustaw. Bez względu na ich zawartość.

W obecnej sytuacji zasadnym jest pytanie, czy ta sytuacja nie zagraża Polsce? Czy najważniejszy urząd w państwie i Kancelaria Prezydenta traktują swoją misję poważnie? Czy prezydentura nie jest wykorzystywana do gier PRowskich i politycznych, które mają na celu uśpienie opinii publicznej projektami, które potem ulegają gruntownej przebudowie? To byłoby niesłychanie groźne dla polskiej demokracji i życia państwowego.

Niestety wydaje się, że jest to możliwe. Wszak była partia Bronisława Komorowskiego, Platforma Obywatelska, mówiła kiedyś, że prezydentura to pusty prestiż i żyrandol. Można było sądzić, że po objęciu pełni władzy w Polsce PO będzie państwo traktować poważniej. Zamiast tego ośmiesza kolejne urzędy...

Stanisław Żaryn
[Fot. Wojciech Grzedzinski/KP]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook