Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Żaryn: Premier Tusk zagraża państwu

28.02.2014

Nie sposób przejść do porządku dziennego nad kolejną kompromitacją, jaką zaliczył premier Donald Tusk. Jego kompromitacja jest poważna i zagraża Polsce - pisze Stanisław Żaryn.

„Jeśli chodzi o ABW, to dzisiaj podejmie działania intensywniejsze niż zakładaliśmy” - mówił premier Donald Tusk 18 lutego. Szef rządu zareagował w ten sposób na doniesienia dotyczące uzyskania przez kanadyjską firmę koncesji na eksploatację złoża miedzi Bytów Odrzański. Tusk, który wydawał się być zaskoczony problemem nagłośnionym przez media zaznaczył również: „Oczekuję przygotowania precyzyjnego wyjaśnienia, w odniesieniu dlaczego wybrano akurat tę firmę oraz to, jak wygląda obieg informacji. Naszą intencją jest utrzymanie silnej pozycji KGHM, która traktowana jest jako przedsiębiorstwo szczególnej wagi. Chcę powiedzieć, że podjęliśmy o intensyfikacji działań ABW w celu wyjaśnienia okoliczności tej sprawy, a proces koncesyjny nie ma charakteru ostatecznego”.

Sprawa koncesji na polskie złoża jest poważna i powinna stać się przedmiotem głębszej debaty w Polsce. Z drugiej strony nie sposób przejść do porządku dziennego nad kolejną kompromitacją, jaką zaliczył premier Donald Tusk. Jego kompromitacja jest poważna i zagraża Polsce.

Szef rządu mówiąc, że „proces koncesyjny nie ma charakteru ostatecznego” dowodzi, że nie zna prawa dotyczącego koncesji. Jak wyjaśniał w rozmowie ze Stefczyk.info Piotr Woźniak, były główny geolog kraju, polskie prawo daje bardzo ograniczone możliwości kontroli nad wydawaniem koncesji. Wnioskodawca musi spełnić jedynie trzy proste warunki, by otrzymać koncesje. Organ wydający nie ma dostatecznych narzędzi ograniczania koncesji – o czym mówią eksperci od dawna, co odciska swoje negatywne piętno na polskich interesach narodowych. Ta luka prawna powoduje, że polskie surowce, złoża trafiają w obce ręce. W kontekście polskiego prawa zapowiedź Tuska, że sprawa koncesji dla kanadyjskiej firmy nie jest ostateczna brzmi jak zapowiedź działania bezprawnego. Czy Tusk zamierza tak działać?

Słów polskiego premiera nie sposób traktować poważnie. Szef rządu właśnie dowodzi tego po raz kolejny. Jego zdziwienie całą sprawą wskazuje, że ma poważne problemy z odbieraniem rzeczywistości. O sprawie koncesji dla obcych firm w Sejmie mówiono wielokrotnie. Już w lutym 2013 roku z mównicy sejmowej prof. Mariusz Orion Jędrysek mówił o koncesjach dla kanadyjskich spółek, które są przyznawane, choć sprawa zagraża Polsce. Ostatnio ten sam poseł alarmował, że również koncesje na złoża złota, srebra i innych metali trafiają w inne ręce niż polskie. Jak widać jednak premier Donald Tusk albo nie zrozumiał o czym poseł Jędrysek mówił z mównicy sejmowej, albo zwyczajnie uznał, że sprawa go nie interesuje.

Trudno zrozumieć fakt, że premier Donald Tusk był zdziwiony tematem rozdawanych koncesji zagranicznym podmiotom. Jest to tym dziwniejsze, że przez długi czas współpracował z Piotrem Woźniakiem, który był odpowiedzialny za przygotowanie projektu prawa geologicznego. Stosowny projekt został złożony w rządzie niemal dwa lata temu. I do dziś nic się z nim nie stało. A to właśnie ten projekt wprowadza nowe zasady oceniania wniosków w procedurze wydawania koncesji. Dzięki temu polskie złoża mogą pozostawać w polskich rękach. Choć sprawa jest paląca i może zablokować oczywistą lukę prawną, nic się z nią nie dzieje. Leży wciąż w rządzie.

Premier znów czegoś nie doczytał... Pamiętając, że w sprawie Amber Gold Tusk również nie czytał notatek przygotowanych przez polskie służby, mówiących o przestępczym charakterze AG, można sądzić, że recydywa premiera ma głębsze podłoże. Bez względu na to, czy kryje się za tym wtórny analfabetyzm, zgoda na patologię, czy skrajny brak profesjonalizmu należy wskazać, że sposób działania Donalda Tuska zagraża Polsce. Nigdy nie wiadomo, kiedy Tusk czego znów nie doczyta, nie usłyszy lub nie zrozumie. A Polska na takim działaniu premiera może ponosić ogromne straty.

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

koncesje

,

miedź

,

KGHM

,

polityka

,

złoża

,

Polska

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook