Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn o PO: "Czuje się zakompleksiona i zazdrosna”

10.02.2016

Senator i redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii” prof. Jan Żaryn w rozmowie z Ewą Pietrzak w internetowej telewizji Salve TV rozmawiał o polityce historycznej i o programie 500+.

Dziennikarka nawiązała do słów Normana Daviesa, który w wywiadzie powiedział, że martwi go obecna sytuacja polski. 

„Obawiam się, że pan prof. Davies Norman nadal pozostaje jako z jednej strony wybitny historyk ale w towarzystwie jednostronnym, jeśli chodzi o polską inteligencję i to powoduje,że ma też jednostronny obraz, bo to jego zatroskanie jest wynikiem lektury „Gazety Wyborczej” czy „Newsweeka” i paru innych tytułów, oraz wsłuchiwania się w głos dzisiejszej opozycji PO czy Nowoczesnej. Jak każdemu, także i szczególnie historykowi zalecałbym wysłuchanie drugiej strony i wtedy formuowanie ewentualnie jakiś głębszych myśli” - odpowiedział Jan Żaryn.

 Zastanawiając się nad przeszłością historyczną, senator zaznaczył, że ważną kwestią jest relacja z sąsiadami.

„Nie jest to prosta sprawa. W przemówieniu pana Andrzeja Dudy bardzo wyraźnie zabrzmiały co najmniej dwie kwestie nie do końca tożsame. Pierwsza sprawa to jest bardzo istotna relacja z sąsiadami. Relacje z sąsiadami zarówno tymi większymi Niemcy, Rosja jak i Litwa, Białoruś, Ukraina gdzie jak wiadomo tak polska polityka bardzo mocno w jakiejś mierze zawadza lub zawadzała w jednoczesnych ustawionych pryncypiach, także polityki zagranicznej” - mówił Żaryn, dodając, że „mamy opierać się tylko i wyłącznie na prawdzie”. 

„Jeśli chodzi o Białoruś, Ukrainę, Litwę mamy bez wątpienia w polskiej polityce  historycznej bardzo dużo do zrobienia ” - powiedział. 

Senator zaznaczył, że ze wschodem mamy największe spory. 

„Największe spory, są, będą (…) to oczywiście z Rosją i to jest z wyboru Rosji w dużej mierze, która nie chce przyjąć do wiadomości, że była kiedykolwiek okupantem na ziemiach polski i tutaj nie ma jakby żadnej styczności aby rozwiązywała nasze spory. (…) Paradoksalnie najmniej  mamy tych zaszłości z tym najmłodszych czyli z narodem białoruskim.” - mówił.

Następnym poważnym problemem są Niemcy. 

„Z Niemcami jest problem bardzo poważny, wynikającego z tego, że Niemcy od kilkudziesięciu lat próbują się wyzwolić z tego klimczu odpowiedzialności II wojny światowej i z tego klimczu odpowiedzialności za nazizm  w związku z tym próbują się wpisać się ze swoja historia w historie która można powiedzieć, że jest historia wszystkich możliwych doświadczeń wojennych.” - kontynuował.

Senator, podkreślił, że należy szerzyć postawy propolskie. 

„Trzeba o bohaterach, o postawach propolskich wśród polaków jednoznacznie mówić i mówimy o Polakach ratujących Żydów o żołnierzach wyklętych mówimy o wielkiej polskiej emigracji niepodległościowej , która niewątpliwie miała w sobie ta wielka ta wielka dawkę patriotyzmu której to dawki patriotyzmu wielu Polakom żyjącym w PRL-u zabrakło”. - powiedział historyk. 

Jan Żaryn poinformował, że powstaną w tym roku pomniki upamiętniających Polaków, którzy ratowali Żydów, m.in powstanie w Warszawie pomnik, przy kościele Wszystkich Świętych, natomiast w marcu będzie otwarcie muzeum, poświęcone polakom ratujących Żydów.

„16 marca będzie otwarcie pierwszego muzeum na Podkarpaciu. Muzeum poświęcone polakom ratującym życie imienia Józefa i Wiktorii Ulmów, czyli tej wspaniałej rodziny, której jednocześnie proces beatyfikacyjny się toczy” - powiedział.
 
Na temat programu 500+ Jan Żaryn zaznaczył, że w Polsce występuje zapaść demograficzna. 

„Żal mi trochę opozycji, dlatego,że jest to smutne, gdy się słyszy różnego rodzaju teksty wypływające z tego stanu zazdrości, że to Prawo i Sprawiedliwość, wpadła na ten pomysł. Prawo i Sprawiedliwość odkryło, co było oczywistą oczywistością, że mamy olbrzymią zapaść demograficzną. (…) Były takie środowiska, które już w okresie PRL-u na początku lat 70-tych, związane głównie z Kościołem rzymsko-katolickim, które mówiły bardzo wyraźnie, że jeżeli Polska nie wydobędzie się z tego powstającego już wówczas kryzysu to będzie nas kilkanaście milionów, ponieważ były to osoby antysystemowe, ludzie stający w obronie życia stające to ich się po prostu nie słuchało” - powiedział.  

Senator stwierdził, że program 500+ jest dobrym początkiem w poprawie niżu demograficznego. 

„Można się zastanawiać czy program 500+ jest wystarczający, oczywiście nie ale od czegoś trzeba zacząć. (…) Myślę, że opozycja jest w takim szoku strasznym, że nie miała czego sama totalnie do zaproponowania. W tej chwili czuje się zakompleksiona i zazdrosna” - podsumował. 

K.R/ SalveTV.pl
[Fot. SalveTV]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook