Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn o PO: "Czuje się zakompleksiona i zazdrosna”

10.02.2016

Senator i redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii” prof. Jan Żaryn w rozmowie z Ewą Pietrzak w internetowej telewizji Salve TV rozmawiał o polityce historycznej i o programie 500+.

Dziennikarka nawiązała do słów Normana Daviesa, który w wywiadzie powiedział, że martwi go obecna sytuacja polski. 

„Obawiam się, że pan prof. Davies Norman nadal pozostaje jako z jednej strony wybitny historyk ale w towarzystwie jednostronnym, jeśli chodzi o polską inteligencję i to powoduje,że ma też jednostronny obraz, bo to jego zatroskanie jest wynikiem lektury „Gazety Wyborczej” czy „Newsweeka” i paru innych tytułów, oraz wsłuchiwania się w głos dzisiejszej opozycji PO czy Nowoczesnej. Jak każdemu, także i szczególnie historykowi zalecałbym wysłuchanie drugiej strony i wtedy formuowanie ewentualnie jakiś głębszych myśli” - odpowiedział Jan Żaryn.

 Zastanawiając się nad przeszłością historyczną, senator zaznaczył, że ważną kwestią jest relacja z sąsiadami.

„Nie jest to prosta sprawa. W przemówieniu pana Andrzeja Dudy bardzo wyraźnie zabrzmiały co najmniej dwie kwestie nie do końca tożsame. Pierwsza sprawa to jest bardzo istotna relacja z sąsiadami. Relacje z sąsiadami zarówno tymi większymi Niemcy, Rosja jak i Litwa, Białoruś, Ukraina gdzie jak wiadomo tak polska polityka bardzo mocno w jakiejś mierze zawadza lub zawadzała w jednoczesnych ustawionych pryncypiach, także polityki zagranicznej” - mówił Żaryn, dodając, że „mamy opierać się tylko i wyłącznie na prawdzie”. 

„Jeśli chodzi o Białoruś, Ukrainę, Litwę mamy bez wątpienia w polskiej polityce  historycznej bardzo dużo do zrobienia ” - powiedział. 

Senator zaznaczył, że ze wschodem mamy największe spory. 

„Największe spory, są, będą (…) to oczywiście z Rosją i to jest z wyboru Rosji w dużej mierze, która nie chce przyjąć do wiadomości, że była kiedykolwiek okupantem na ziemiach polski i tutaj nie ma jakby żadnej styczności aby rozwiązywała nasze spory. (…) Paradoksalnie najmniej  mamy tych zaszłości z tym najmłodszych czyli z narodem białoruskim.” - mówił.

Następnym poważnym problemem są Niemcy. 

„Z Niemcami jest problem bardzo poważny, wynikającego z tego, że Niemcy od kilkudziesięciu lat próbują się wyzwolić z tego klimczu odpowiedzialności II wojny światowej i z tego klimczu odpowiedzialności za nazizm  w związku z tym próbują się wpisać się ze swoja historia w historie która można powiedzieć, że jest historia wszystkich możliwych doświadczeń wojennych.” - kontynuował.

Senator, podkreślił, że należy szerzyć postawy propolskie. 

„Trzeba o bohaterach, o postawach propolskich wśród polaków jednoznacznie mówić i mówimy o Polakach ratujących Żydów o żołnierzach wyklętych mówimy o wielkiej polskiej emigracji niepodległościowej , która niewątpliwie miała w sobie ta wielka ta wielka dawkę patriotyzmu której to dawki patriotyzmu wielu Polakom żyjącym w PRL-u zabrakło”. - powiedział historyk. 

Jan Żaryn poinformował, że powstaną w tym roku pomniki upamiętniających Polaków, którzy ratowali Żydów, m.in powstanie w Warszawie pomnik, przy kościele Wszystkich Świętych, natomiast w marcu będzie otwarcie muzeum, poświęcone polakom ratujących Żydów.

„16 marca będzie otwarcie pierwszego muzeum na Podkarpaciu. Muzeum poświęcone polakom ratującym życie imienia Józefa i Wiktorii Ulmów, czyli tej wspaniałej rodziny, której jednocześnie proces beatyfikacyjny się toczy” - powiedział.
 
Na temat programu 500+ Jan Żaryn zaznaczył, że w Polsce występuje zapaść demograficzna. 

„Żal mi trochę opozycji, dlatego,że jest to smutne, gdy się słyszy różnego rodzaju teksty wypływające z tego stanu zazdrości, że to Prawo i Sprawiedliwość, wpadła na ten pomysł. Prawo i Sprawiedliwość odkryło, co było oczywistą oczywistością, że mamy olbrzymią zapaść demograficzną. (…) Były takie środowiska, które już w okresie PRL-u na początku lat 70-tych, związane głównie z Kościołem rzymsko-katolickim, które mówiły bardzo wyraźnie, że jeżeli Polska nie wydobędzie się z tego powstającego już wówczas kryzysu to będzie nas kilkanaście milionów, ponieważ były to osoby antysystemowe, ludzie stający w obronie życia stające to ich się po prostu nie słuchało” - powiedział.  

Senator stwierdził, że program 500+ jest dobrym początkiem w poprawie niżu demograficznego. 

„Można się zastanawiać czy program 500+ jest wystarczający, oczywiście nie ale od czegoś trzeba zacząć. (…) Myślę, że opozycja jest w takim szoku strasznym, że nie miała czego sama totalnie do zaproponowania. W tej chwili czuje się zakompleksiona i zazdrosna” - podsumował. 

K.R/ SalveTV.pl
[Fot. SalveTV]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook