Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: kulawy, ślepy szeryf o mentalności gangstera

23.06.2014

Bartłomiej Sienkiewicz powinien stracić stanowisko. To postulat oczywisty po ujawnieniu skandalicznych rozmów szefa MSW z prezesem NBP. W świetle tych materiałów Sienkiewicz jawi się nie tylko, jako człowiek nie mający moralnych kwalifikacji do pełnienia najważniejszych funkcji w kraju, ale również, jako skrajny partacz. Także dlatego powinien odejść. Jego trwanie na stanowisku ministra spraw wewnętrznych sprowadza na kraj niebezpieczeństwo.

Już rozmowa szefa MSW z prezesem Belką dowodzi, że rządzi w Polsce struktura paramafijna obleczona w rządowo-partyjny płaszcz. W przypadku szefa MSW sprawa jest szczególnie kompromitująca, bowiem pokazuje, że minister Sienkiewicz nie umie posługiwać się instrumentarium, jakie daje mu stanowisko szefa MSW.

Sienkiewicz, szczególnie jako nadzorujący i koordynujący służby, powinien mieć świadomość interesów państwa oraz umieć rozeznać gdzie jest dobro, a gdzie zło, wiedzieć, kiedy dochodzi do złamania interesów narodowych. Powinien mieć jednak również zdolności praktyczne. Powinien umieć rozpoznać zagrożenie, jakie płynie z rozmawiania w miejscach takich, jak ogólnodostępna restauracja. Powinien umieć zarządzać służbami, jakie mu podlegają. Gdyby umiał to robić, poleciłby skuteczne zabezpieczenie miejsca, w którym zamierzał omawiać sprawy tak poważne, jak w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Jednak tego nie zrobiono. Na razie nie wiadomo, czy był to jednostkowy przypadek, czy wiele podobnych rozmów ma na swoim koncie Sienkiewicz.

Pewne jednak jest jedno - minister Sienkiewicz nie tylko nie ma kręgosłupa moralnego, ale i nie czuje służb i nie ma wypracowanej praktyki korzystania z nich. Albo nie ma u nich posłuchu. To znacznie poważniejsza sprawa niż kwestia zabezpieczenia wizyty w „Sowie...” Jeśli bowiem minister nie uznaje za stosowne lub nie umie wykorzystywać podległych mu struktur, nie czuje ich, czy można być pewnym, że w innych sprawach będzie umiał sięgać po służby?

Czy jeśli będzie taka potrzeba poleci sprawdzenie wątpliwych dla państwa kontraktów? Czy poleci sprawdzenie urzędników, gdy będą jakieś wątpliwości? Czy poleci ochronę kontrwywiadowczą ważnych dla Polski inwestycji? Jakie możemy mieć w tej sprawie gwarancje, jeśli Sienkiewicz wykazał się daleko idącą naiwnością i zaskakującym brakiem rozeznania?

Czytając i słuchając rozmowy Belki z Sienkiewiczem można sądzić, że szef MSW ani nie będzie chciał ani nie będzie umiał wykorzystać służb dla dobra Polski. W całej sprawie Sienkiewicz jawi się jak skrajnie zdemoralizowany urzędnik, nie posiadający nawet profesjonalnych nawyków.

Abstrahując od skandalicznej treści rozmów, jakie szef MSW prowadził z prezesem NBP, Sienkiewicz może Polakom kojarzyć się w partactwem o skali porównywalnej jedynie z bezczelnością premiera Donalda Tuska.

Minister Sienkiewicz od początku swojej misji w MSW prezentował się jako szeryf, wierny praworządności i przywracający ją w życiu publicznym. Dziś widać, że jeśli Sienkiewicz jest szeryfem, to głuchym, ślepym, w dodatku bojącym się jazdy konnej, a jego działania przypominają raczej gangsterski skok na bank, a nie służbę na rzecz narodu...

Stanisław Żaryn
[Fot. KPRM/Maciej Śmiarowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook