Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Żaryn: kulawy, ślepy szeryf o mentalności gangstera

23.06.2014

Bartłomiej Sienkiewicz powinien stracić stanowisko. To postulat oczywisty po ujawnieniu skandalicznych rozmów szefa MSW z prezesem NBP. W świetle tych materiałów Sienkiewicz jawi się nie tylko, jako człowiek nie mający moralnych kwalifikacji do pełnienia najważniejszych funkcji w kraju, ale również, jako skrajny partacz. Także dlatego powinien odejść. Jego trwanie na stanowisku ministra spraw wewnętrznych sprowadza na kraj niebezpieczeństwo.

Już rozmowa szefa MSW z prezesem Belką dowodzi, że rządzi w Polsce struktura paramafijna obleczona w rządowo-partyjny płaszcz. W przypadku szefa MSW sprawa jest szczególnie kompromitująca, bowiem pokazuje, że minister Sienkiewicz nie umie posługiwać się instrumentarium, jakie daje mu stanowisko szefa MSW.

Sienkiewicz, szczególnie jako nadzorujący i koordynujący służby, powinien mieć świadomość interesów państwa oraz umieć rozeznać gdzie jest dobro, a gdzie zło, wiedzieć, kiedy dochodzi do złamania interesów narodowych. Powinien mieć jednak również zdolności praktyczne. Powinien umieć rozpoznać zagrożenie, jakie płynie z rozmawiania w miejscach takich, jak ogólnodostępna restauracja. Powinien umieć zarządzać służbami, jakie mu podlegają. Gdyby umiał to robić, poleciłby skuteczne zabezpieczenie miejsca, w którym zamierzał omawiać sprawy tak poważne, jak w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Jednak tego nie zrobiono. Na razie nie wiadomo, czy był to jednostkowy przypadek, czy wiele podobnych rozmów ma na swoim koncie Sienkiewicz.

Pewne jednak jest jedno - minister Sienkiewicz nie tylko nie ma kręgosłupa moralnego, ale i nie czuje służb i nie ma wypracowanej praktyki korzystania z nich. Albo nie ma u nich posłuchu. To znacznie poważniejsza sprawa niż kwestia zabezpieczenia wizyty w „Sowie...” Jeśli bowiem minister nie uznaje za stosowne lub nie umie wykorzystywać podległych mu struktur, nie czuje ich, czy można być pewnym, że w innych sprawach będzie umiał sięgać po służby?

Czy jeśli będzie taka potrzeba poleci sprawdzenie wątpliwych dla państwa kontraktów? Czy poleci sprawdzenie urzędników, gdy będą jakieś wątpliwości? Czy poleci ochronę kontrwywiadowczą ważnych dla Polski inwestycji? Jakie możemy mieć w tej sprawie gwarancje, jeśli Sienkiewicz wykazał się daleko idącą naiwnością i zaskakującym brakiem rozeznania?

Czytając i słuchając rozmowy Belki z Sienkiewiczem można sądzić, że szef MSW ani nie będzie chciał ani nie będzie umiał wykorzystać służb dla dobra Polski. W całej sprawie Sienkiewicz jawi się jak skrajnie zdemoralizowany urzędnik, nie posiadający nawet profesjonalnych nawyków.

Abstrahując od skandalicznej treści rozmów, jakie szef MSW prowadził z prezesem NBP, Sienkiewicz może Polakom kojarzyć się w partactwem o skali porównywalnej jedynie z bezczelnością premiera Donalda Tuska.

Minister Sienkiewicz od początku swojej misji w MSW prezentował się jako szeryf, wierny praworządności i przywracający ją w życiu publicznym. Dziś widać, że jeśli Sienkiewicz jest szeryfem, to głuchym, ślepym, w dodatku bojącym się jazdy konnej, a jego działania przypominają raczej gangsterski skok na bank, a nie służbę na rzecz narodu...

Stanisław Żaryn
[Fot. KPRM/Maciej Śmiarowski]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook