Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Fałsz honorowany przez IPN

17.04.2013

Zaproszenie Grossa do IPN to oficjalne przyzwolenie na relatywizm i kłamstwo - pisze Stanisław Żaryn.

Zaskakująca i skandaliczna jest decyzja władz IPN, by gościem konferencji dotyczącej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim był Jan Tomasz Gross. To zaproszenie budzi sprzeciw i rodzi niepokój. Bowiem oznacza oficjalne przyzwolenie na relatywizm i kłamstwo. I nie zmienia niczego fakt, że Gross ma być jednym z prelegentów w dyskusji. Z kłamstwem, fałszem i rażącą nierzetelnością nie powinno się dyskutować.

Dziś nie wiadomo, jaki przekaz o Grossie jest oficjalnym głosem instytucji, kierowanej obecnie przez Łukasza Kamińskiego. Czy ten przekaz, który podważa ustalenia i treść książek Grossa, który - piórem m.in. Piotra Gontarczyka - celnie punktuje błędy merytoryczne książek Grossa? Czy może raczej ten ostatni, w którym Gross jest godnym w glorii i chwale opowiadać o powstaniu w getcie, który może być gościem konferencji naukowej najważniejszej polskiej instytucji historycznej? Tych dwóch przekazów nie da się połączyć, z któregoś trzeba zrezygnować.

I niestety wydaje się, że IPN rezygnuje z tego pierwszego stanowiska, podkopując tym samym swoją pozycję i wiarygodność, obniżając zaufanie do siebie. Decyzje w tej sprawie sugerują, że na stanowiskach decyzyjnych w IPN zasiadają ludzie do tego nie nadający się, ludzie nie czujący znaczenia i roli, jaką instytut powinien pełnić w Polsce.

Stosunki polsko-żydowskie są na tyle delikatne i skomplikowane, że trzeba o nich mówić z umiarem, nie idąc na łatwiznę, opierając się na rzetelnej pracy, faktach i wiedzy. Dominujący przekaz IPN w tej sprawie powinien uwzględniać również polską wrażliwość, potrzebę wzmacniania tożsamości i budowania dumnej wspólnoty narodowej.

Niestety Gross nie spełnia żadnego z tych warunków. Jest zwyczajnym historycznym fałszerzem, chodzącym na skróty, gdy mu to potrzebne i budującym swoje książki pod z góry przyjętą tezę. Tezę, że Polacy byli i są źli, że są winni. I to jest dla Grossa i w jego publikacjach ważniejsze niż fakty i wiedza.

Dziś okazuje się, że ten stan rzeczy nie przeszkadza władzom IPN. Co więcej, są wręcz skłonne ten antypolski fałsz honorować, potwierdzać i nagradzać. Zaprosić do Centrum IPN.

To jednak zabójcza droga - dla IPN, Polski, polskości.

Fałsz zapraszany do IPN może się w nim rozgościć. A wtedy na bój o prawdę o Polsce, historii i tożsamość Polaków będzie za późno. W jaką stronę chce dziś iść IPN?

Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook