Jedynie prawda jest ciekawa


Recepta na kryzys? Powołać nowy zespół

19.09.2011

Marszałek Sejmu wpadł na pomysł jak polepszyć sytuację Polaków na Litwie. Proponuje powołanie nowego zespołu ekspertów ds. edukacji, który wypracowałby rozwiązanie problemów związanych z litewską ustawą oświatową. Grzegorz Schetyna zaprezentował myślenie typowe dla unijnych biurokratów. Jest problem – trzeba powołać sztab urzędników, którzy go rozwiążą. Problem w tym, że ta taktyka zawsze okazuje się nieskuteczna.

W ostatnich latach już kilkakrotnie okazywało się, że zespoły eksperckie były nieefektywnym sposobem rozwiązywania sporów między państwami. Polsko-rosyjska grupa ds. trudnych jest tego najlepszym przykładem. Jej członkom nie udało się dojść do porozumienia w najważniejszych sprawach. Stanowiska Polski i Rosji pozostały tak samo odległe jak przed rozpoczęciem prac grupy. Efektem jej pracy było spisanie protokołu rozbieżności.

Tak samo prawdopodobnie zakończy prace nowy zespół, którego powołanie proponują polskie władze. Szczególnie, że działa już wiele polsko-litewskich zespołów, które zajmują się rozwiązywaniem problemów między naszymi krajami. Jednak problemów z edukacją nie udało się rozwiązać ani dwustronnej komisji, która pracuje na użytek podręczników szkolnych i programów nauczania obowiązujących w obu krajach, ani polsko-litewskiej grupie Parlamentarnej.

Dlaczego więc nowemu zespołowi ma pójść lepiej? Wygląda na to, że jego losy są już przesądzone. Bowiem polski rząd zachowuje się, jakby mu na Polakach z Litwy po prostu nie zależało. Gabinet Donalda Tuska w sposób ostentacyjny odwrócił się od Wilna, lekceważąc stosunki z Litwą. Nie zrobił przy tym niczego dla Polaków mieszkających na Litwie. Mimo zapowiedzi nie sformułował żadnego programu wsparcia dla naszych rodaków z Wileńszczyzny. Co więcej oszukał ich zapowiadając m.in. pomoc dla rodziców dzieci, uczących się w polskich szkołach. Z pomocy takiej jednak nic nie wyszło.

Polacy na Litwie mają prawo czuć się zaniepokojeni i osamotnieni. Mają niestety prawo czuć, że Polska o nich zapomniała. To poczucie może zmienić tylko aktywna polityka rządu i władz Polski. Problemów na pewno nie rozwiąże powołanie kolejnego wspólnego zespołu ekspertów.

Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook