Jedynie prawda jest ciekawa

Recepta na kryzys? Powołać nowy zespół

19.09.2011

Marszałek Sejmu wpadł na pomysł jak polepszyć sytuację Polaków na Litwie. Proponuje powołanie nowego zespołu ekspertów ds. edukacji, który wypracowałby rozwiązanie problemów związanych z litewską ustawą oświatową. Grzegorz Schetyna zaprezentował myślenie typowe dla unijnych biurokratów. Jest problem – trzeba powołać sztab urzędników, którzy go rozwiążą. Problem w tym, że ta taktyka zawsze okazuje się nieskuteczna.

W ostatnich latach już kilkakrotnie okazywało się, że zespoły eksperckie były nieefektywnym sposobem rozwiązywania sporów między państwami. Polsko-rosyjska grupa ds. trudnych jest tego najlepszym przykładem. Jej członkom nie udało się dojść do porozumienia w najważniejszych sprawach. Stanowiska Polski i Rosji pozostały tak samo odległe jak przed rozpoczęciem prac grupy. Efektem jej pracy było spisanie protokołu rozbieżności.

Tak samo prawdopodobnie zakończy prace nowy zespół, którego powołanie proponują polskie władze. Szczególnie, że działa już wiele polsko-litewskich zespołów, które zajmują się rozwiązywaniem problemów między naszymi krajami. Jednak problemów z edukacją nie udało się rozwiązać ani dwustronnej komisji, która pracuje na użytek podręczników szkolnych i programów nauczania obowiązujących w obu krajach, ani polsko-litewskiej grupie Parlamentarnej.

Dlaczego więc nowemu zespołowi ma pójść lepiej? Wygląda na to, że jego losy są już przesądzone. Bowiem polski rząd zachowuje się, jakby mu na Polakach z Litwy po prostu nie zależało. Gabinet Donalda Tuska w sposób ostentacyjny odwrócił się od Wilna, lekceważąc stosunki z Litwą. Nie zrobił przy tym niczego dla Polaków mieszkających na Litwie. Mimo zapowiedzi nie sformułował żadnego programu wsparcia dla naszych rodaków z Wileńszczyzny. Co więcej oszukał ich zapowiadając m.in. pomoc dla rodziców dzieci, uczących się w polskich szkołach. Z pomocy takiej jednak nic nie wyszło.

Polacy na Litwie mają prawo czuć się zaniepokojeni i osamotnieni. Mają niestety prawo czuć, że Polska o nich zapomniała. To poczucie może zmienić tylko aktywna polityka rządu i władz Polski. Problemów na pewno nie rozwiąże powołanie kolejnego wspólnego zespołu ekspertów.

Stanisław Żaryn
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook