Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: zbliża się wojna w rządzie

29.12.2011

Przyjdzie jeszcze czas na proroctwa. Na przewidywanie pod znakiem czego będzie przebiegał przyszły rok 2012. W ostatnich cichych dniach przed sylwestrem dramatycznie brzmiał jedynie głos ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który podjął się nadludzkiego zadania obrony spadku, jaki zostawiła mu poprzedniczka. Nagrodzona za bałagan i nerwy pacjentów stanowiskiem marszałka Sejmu - pisze Piotr Zaremba.

Poza tym puste sejmowe korytarze, politycy nieomal nieobecni w mediach. A jednak za kulisami trwa zaogniający się konflikt w rządzie, który stanie się głównym tematem w styczniu.

PSL naprawdę nie chce się zgodzić na rządową wersję przedłużenia wieku emerytalnego Polaków. Tym razem to nie bluff. Z kolei Donald Tusk zaparł się i nie chce się zgodzić na modyfikacje proponowane przez ludowców. Kierownictwa obu partii przypominają dziś samochody, które jadą naprzeciw siebie. Żaden nie chce skręcić - to nie moja metafora, a jednego z ważnych posłów PSL.

Formalnie za projekt odpowiada nowy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, właśnie z PSL, ale tak naprawdę "opiekuje się" nim minister finansów. Za to Waldemarowi Pawlakowi bliższy od pomysłów własnego ministra jest pogląd jego poprzedniczki Jolanty Fedak, która zwraca uwagę, że polska reforma systemu emerytalnego jest radykalniejsza od niemieckiej. - Dlaczego tak ma być? - pytają ludowcy. I mają nawet teorię: po to, aby odwlec sprawdzenie – możliwe, że niewydolnego – nowego systemu opartego na funduszach emerytalnych.

Przy okazji wiemy teraz, dlaczego doszło do wymuszonej gdzieś za kulisami wymiany minister Fedak na niesamodzielnego 30-letniego następcę. Z nią nie dałoby się tak łatwo załatwić tej sprawy. Ale być może starcie przeniesie się w takiej sytuacji na sam szczyt.

Tusk chce z kolei zrobić z tej sprawy pokazową manifestację reformatorskiej determinacji. Może mieć z tym jednak trudność.

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że podmiana Pawlaka jako ewentualnego koalicjanta na Leszka Millera lub Janusza Palikota jest dziecinnie łatwa - obaj zdawali się przebierać do tego nogami. Miało to kompletnie rozbrajać PSL. Dziś to już nie jest tak oczywiste.

Nawet mniej dlatego, że jak napisał komentator "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński, Aleksander Kwaśniewski przystąpił właśnie do jednoczenia lewicy, która staje się dla PO partnerem nazbyt silnym i wymagającym. Do takiego zjednoczenia droga jednak bardzo daleka. A dla Millera ryzykowna, może oznaczać konieczność ukorzenia się przed winiarzem z Biłgoraja. Gdyby mógł, lider SLD wskoczyłby na rządowy pokład. Mogłoby go to wręcz uchronić przed upokarzającymi targami z Palikotem. Dałby swojej słabnącej partii inny realny sukces w postaci posad i wpływów w rządzie.

Ale akurat sprawa wydłużania wieku emerytalnego to wyjątkowo niewygodny powód, aby wesprzeć Tuska. Nikt nie chce przykładać do tego ręki.

- Nie opłaca nam się - mówią w kuluarach i palikotowcy i millerowcy.

Po prostu to szczególnie niepopularne przedsięwzięcie. Wejść do rządu, aby przykręcić śrubę rolnikom: proszę bardzo. Ale zadrzeć z setkami tysięcy starszych wiekiem wyborców z miast - to co innego.

Platformie pozostają więc targi z ludowcami. Pawlak doszedł do przekonania, że dawno nie miał tak silnej pozycji wobec Tuska, jak właśnie teraz. I liczy na ustępstwa. Na czym miałyby polegać? Na uwzględnieniu liczby dzieci przy naliczaniu wieku emerytalnego kobiet? Albo wręcz na skróceniu emerytalnych terminów, znów chyba w stosunku do płci pięknej.

Ale i Tusk zna słaby punkt Pawlaka. Może on się napinać, ale udział w koalicji jest mu jednak potrzebny. Choćby do wygranej na kongresie PSL za kilka miesięcy. Lepiej startować na prezesa partii z pozycji wicepremiera.

W efekcie obie strony mają poczucie, że będą się musiały w którymś momencie cofnąć (lub raczej skręcić w bok), ale nie mają pojęcia, kiedy. A stawka jest niebagatelna: los milionów ludzi skazanych na dłuższą lub krótszą pracę.

Piotr Zaremba

[fot. PAP  / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook