Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Wypowiedź Kopacz o lojalce była wyreżyserowana

20.12.2014

Goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 dyskutowali o najgłośniejszych tematach mijającego tygodnia: sałatce prof. Pawłowicz, kolejnej odsłonie afery z kilometrówkami i sugestii Ewy Kopacz, że Jarosław Kaczyński podpisał lojalkę.

Zwłaszcza ta ostania sprawa zbulwersowała obecnych w studiu publicystów: Agnieszkę Romaszewską, Piotra Zarembę, Macieja Świrskiego, Łukasza Warzechę, i Jacka Karnowskiego.  
„Fakt, ze premier sięga po takie argumenty  - to zachowanie niegodne” - mówił Jacek Karnowski. W podobnym duchu wypowiadali się pozostali goście.

"Sugestie pani premier, to przejaw rozpaczliwej taktyki politycznej. Ja bym to umieścił obok wywiadu dla Vivy. Jeszcze parę miesięcy była taktyka, by - straszyć PiS-em. Teraz jest inna, by zamydlić to co ważne, by nie dyskutować o istotnych preoblemach" --mówił Warzecha.

"Można powiedzieć: straszcie dalej. Marsz nie potwierdził tej wizji krwawej opozycji. Ale Kopacz to zręcznie sformułowała, co wskazuje że cała wypowiedź była wyreżyserowana – dodał Piotr Zaremba.

Sporo emocji wzbudziło też rozdmuchana przez media sprawa sałatki zjedzonej na sali sejmowej przez prof. Krystynę Pawłowicz.

"Sprawa tej sałatki to kompletna bzdura, co nie zmienia faktu, że prof. Pawłowicz zrobiła wiele szkody PiS-e, i nie powinna znaleźć się n jego listach- mówił Warzecha.

"To co pokazano ws. sałatki - to pokazuje jaka jest rola mediów w Polsce. To jest metoda, by odczłowieczyć adwersarza. Po to by opozycjonista nie miał cech ludzkich. Takiego przeciwnika łatwiej zniszczyć." - tłumaczył Świrski. „Nie oznacza to jednak konieczności wystawiania osób, które są wulgarne i mają problemy z psychiką -dodał Zaremba.


Publicyści podkreślali, że obie sprawy mają zupełnie inny kaliber. Nawet afera kilometrówkowa – choć sytuuje się pozornie w kręgu tematów obyczajowych – w gruncie rzeczy dotyczy rozliczania państwowych pieniędzy. 

Warzecha zwrócił uwagę, że w całej tej sprawie nikt dotąd nie zaproponował rozwiązania systemowego. 

"Jest dużo możliwości by ten problem rozwiązać, a problem wykorzystania publicznych pieniędzy jest zawsze istotny"– przekonywał.

"Dyskusja o kilometrówkach ma sprawić wrażenie, że politycy niczym się od siebie nie różnią. Różnią się jednak"– zauważył Jacek Karnowski.

"Chciałbym, żeby w polskich mediach były jeszcze dyskusje o walucie euro o polityce europejskiej"-pomarzył na głos Zaremba.

Agnieszka Romaszewska ujęła problem inaczej: „Pytanie jest takie czy parlament do czegoś w Polsce służy czy nie?
Dla opinii publicznej - nie. W powszechnym przekonaniu pieniądze na biura służą do napychania kieszeni. Ale większość posłów - nie wiem ile - próbuje coś robić. Ale by coś robić trzeba mieć biuro. Posłowie mają na to śmieszne pieniądze. To od lat jest zamiatane pod dywan”– mówiła dziennikarka.

„Różnie między zarobkami w PE i Sejmie powoduje,że marzeniem polityka jest awans europejski. To jest taki potskolonializm” – mówił Karnowski.

Warzecha podkreślał, że ze swojej roli parlament  obecnie wywiązuje się słabo. Podbija jedynie to co wychodzi z rządu, dlatego jego zdaniem należy: zmniejszyć liczbę posłów, ale dać im godziwe miejsce i warunki pracy, tak aby nie musieli szukać ich w PE. 

Na koniec publicyści złożyli słuchaczom życzenia:
Świrski: Dumy z bycia Polakami; 
Romaszewska: Powrotu do standardów.  Byśmy przestali się tak strasznie nienawidzić i tak strasznie sobie nie ufać
Zaremba:Życzyłbym Polakom zmiany. Zwłaszcza, ze przed nami dwie daty wyborcze; Zmiana jest konieczna ze względów higienicznych. Żeby patologie zaczęły znikać
Warzecha: Mniej plemiennego okładania się pałami. 
Jacek Karnowski: Dużo szczęścia !

ansa/ Radio Warszawa
[fot. wPolityce.pl]
Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook