Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaremba we "wSieci": Moralitet ze skazą

05.03.2015

Możliwe, że reżyser „Idy” traktował swoje dzieło jako uniwersalny moralitet. Ale film stał się kolejnym elementem kampanii wychowywania Polaków – pisze Piotr Zaremba.

We wstępie artykułu autor zauważa: – Sztuka nie jest publicystyką, rządzi się swoimi prawami, trudno, żeby objaśniała za jednym zamachem wszystko. Ale też autor nie może się nie liczyć z elementarnym odruchem czytelnika czy widza, aby traktować nie zawsze typową historię jako źródło wiedzy o całokształcie zjawisk. Zwłaszcza dotyczy to kina operującego większymi uproszczeniami, zarazem bardziej masowego.

"To prawda, 'Ida' to subtelna opowieść o dwóch kobietach mających problem z tożsamością" – pisze dalej autor. "Jednak pojawia się od razu pytanie o genezę historycznych zdarzeń, do których one wracają. Sam bym takie pytanie zadał, gdybym oglądał podobne dzieło umiejscowione, powiedzmy, w Estonii czy Holandii. Ta geneza pozostaje niejasna i przez to mocno myląca. Nie dowiemy się niczego o okupacyjnych realiach, ale dowiemy się, że zabójcami ukrywających się Żydów byli polscy chłopi"  - zauważa Piotr Zaremba.

Publicysta zastanawia się też nad odbiorem filmu przez cudzoziemców:  "Jeśli zainteresują się tłem historycznym, mogą zrozumieć je najprościej. Polska to kraj, w którym podczas wojny miejscowa ludność polowała na Żydów, a stalinowskie zaangażowania były po wojnie usprawiedliwione. Co zrozumie Amerykanin, gdy się dowie, że ciotka głównej bohaterki polowała na 'wrogów ludu'? Może byli oni podobni do owych chłopów?"

Na koniec artykułu Piotr Zaremba stawia tezę: "Tematyka polsko-żydowska zdominowała polską popkulturę. W ostatnich latach poruszano ją we wszelkich możliwych konwencjach, szczególnie w świecie kina. To daje artystom, którzy po raz kolejny sięgną po ten temat, gwarancję wsparcia i środowiskowych faworów".

"Jest i inny zły skutek takiej sytuacji. Nie zajmujemy się już niczym innym. Nie chodzi mi tylko o problem uczczenia polskich bohaterów, choć to znacząca zaległość. Chodzi mi o nieobecność refleksji dotyczącej polskiej historii" - dodaje publicyta.

Więcej o „Idzie” w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 2 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[Kadr z filmu "Ida" (reż. Paweł Pawlikowski)]

Słowa kluczowe:

artykuł

,

sztuka

,

kino

,

wiedza

Warto poczytać

 1. marzena1 25.10.2016

  Nykiel: Uczestniczki "Czarnego Protestu" są wykorzystywane

  "Widać wyraźnie, że sprawa aborcji to jest jeden z tematów, które bardzo dobrze napędzają rozruchy społeczne jakiejś określonej części kobiet, określonej części Polaków".

 2. romaszewska-stefffff 25.10.2016

  Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

  Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-25-o-122940 25.10.2016

  Janecki: Obcujemy z totalną groteską

  "Im bardziej wsłuchiwałem się w to, czego protestujący maja dość, to byłem zdumiony i miałem poczucie obcowania z totalną groteską, bo mają dość tego, czego nikt im nie chce odbierać"

 4. jadzwiga 25.10.2016

  Staniszkis: "Obawiam się, że PiS może wygrać kolejne wybory"

  Prof. Jadwiga Staniszkis w Poranku Radia Wnet recenzuje działania rządu.

 5. rurgenrotkh 25.10.2016

  Jürgen Roth dotarł do pełnego raportu BND na temat 10/04

  Z raportu dowiadujemy się m.in., że informację BND o „wysoce prawdopodobnym zamachu przy użyciu materiałów wybuchowych” potwierdziło „wysokiej rangi źródło wewnątrz polskiej ambasady w K.".

 6. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 7. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 8. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook