Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba we "wSieci": Moralitet ze skazą

05.03.2015

Możliwe, że reżyser „Idy” traktował swoje dzieło jako uniwersalny moralitet. Ale film stał się kolejnym elementem kampanii wychowywania Polaków – pisze Piotr Zaremba.

We wstępie artykułu autor zauważa: – Sztuka nie jest publicystyką, rządzi się swoimi prawami, trudno, żeby objaśniała za jednym zamachem wszystko. Ale też autor nie może się nie liczyć z elementarnym odruchem czytelnika czy widza, aby traktować nie zawsze typową historię jako źródło wiedzy o całokształcie zjawisk. Zwłaszcza dotyczy to kina operującego większymi uproszczeniami, zarazem bardziej masowego.

"To prawda, 'Ida' to subtelna opowieść o dwóch kobietach mających problem z tożsamością" – pisze dalej autor. "Jednak pojawia się od razu pytanie o genezę historycznych zdarzeń, do których one wracają. Sam bym takie pytanie zadał, gdybym oglądał podobne dzieło umiejscowione, powiedzmy, w Estonii czy Holandii. Ta geneza pozostaje niejasna i przez to mocno myląca. Nie dowiemy się niczego o okupacyjnych realiach, ale dowiemy się, że zabójcami ukrywających się Żydów byli polscy chłopi"  - zauważa Piotr Zaremba.

Publicysta zastanawia się też nad odbiorem filmu przez cudzoziemców:  "Jeśli zainteresują się tłem historycznym, mogą zrozumieć je najprościej. Polska to kraj, w którym podczas wojny miejscowa ludność polowała na Żydów, a stalinowskie zaangażowania były po wojnie usprawiedliwione. Co zrozumie Amerykanin, gdy się dowie, że ciotka głównej bohaterki polowała na 'wrogów ludu'? Może byli oni podobni do owych chłopów?"

Na koniec artykułu Piotr Zaremba stawia tezę: "Tematyka polsko-żydowska zdominowała polską popkulturę. W ostatnich latach poruszano ją we wszelkich możliwych konwencjach, szczególnie w świecie kina. To daje artystom, którzy po raz kolejny sięgną po ten temat, gwarancję wsparcia i środowiskowych faworów".

"Jest i inny zły skutek takiej sytuacji. Nie zajmujemy się już niczym innym. Nie chodzi mi tylko o problem uczczenia polskich bohaterów, choć to znacząca zaległość. Chodzi mi o nieobecność refleksji dotyczącej polskiej historii" - dodaje publicyta.

Więcej o „Idzie” w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 2 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[Kadr z filmu "Ida" (reż. Paweł Pawlikowski)]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook