Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba we "wSieci": Licealista umęczony przez PiS

25.05.2017

Piotr Zaremba o zestawie lektur, które przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

MEN przygotowało mądry, zrównoważony zestaw lektur, więc uderzenie idzie w innym kierunku: że za dużo obciążeń, że uczeń nie podoła. A twórcy reformy otwarcie przyznają: tak, chcemy zmienić ludzkie nawyki, przywrócić kod kulturowy – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Trudno zakwestionować chociaż jedno nazwisko, jeden tytuł z listy lektur do szkół średnich, jaką przedstawiło Ministerstwo Edukacji. I właściwie nikt tego nie próbuje robić. Mówiąc symbolicznie: jest i Mickiewicz, i Gombrowicz. Są liczni pisarze współcześni, od Antoniego Libery czy Jacka Dukaja po Olgę Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka. Są wszystkie epoki, style, różne wizje świata, różne wersje polskości. Zero dominacji jakiejkolwiek ideologii. Znać tu rękę autentycznych speców, na dokładkę kochających literaturę – czytamy w tekście.

Publicysta przybliża genezę sporu o czytanie: – Zarazem polska szkoła nie przestała być nawet na moment widownią brutalnej konfrontacji – politycznej i ideowej. „Gazeta Wyborcza” znalazła w tym przypadku inny argument. Został wyłożony w wywiadzie, którego udzielił organowi Michnika prof. Krzysztof Biedrzycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To klasyczny zawodowy edukator (kierownik Zakładu Dydaktyki Przedmiotów Szkolnych). Główna jego myśl została wyeksponowana w wytłuszczonym przez gazetę fragmencie. „Liczba lektur jest przytłaczająca. Wychodzi na to, że w każdym roku licealista będzie miał do przeczytania sześć, siedem książek, a do tego dużo poezji i fragmentów obszernych tekstów” – pisze Piotr Zaremba.

Pokłosiem tej ekspozycji stały się dziesiątki internetowych drwin i memów – wszak „Wyborcza” o najdrobniejszym posunięciu instytucji rządowych pisze w tonie nieustającego alarmu. Teraz pytano, czy umęczonym przez faszyzm polskim licealistom w sukurs nie powinien przyjść rzecznik praw obywatelskich – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 22 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Fot. [pixabay/wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook