Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba we "wSieci": Kulisy wyboru nowego szefa IPN

21.03.2016

Kto będzie nowy prezesem Instytutu Pamięci Narodowej? Czego możemy się spodziewać?

Wiedzieliśmy, że PiS traktuje IPN jako potężny urząd służący polityce historycznej państwa – stąd pomysł na jego proste przejęcie. Ale czy to możliwe, aby na czele Instytutu partia rządząca postawiła człowieka, którego poglądy drastycznie rozbiegają się z narracją większości obozu patriotycznego? – pyta Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Jeszcze w kampanii PiS zapowiadało połączenie IPN z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a być może i z Urzędem ds. Kombatantów. Miała to być zarazem recepta na jego gruntowną reorganizację, także personalną – przypomina autor.

Jednocześnie Piotr Zaremba zauważa, że nie zachowanie Prawa i Sprawiedliwości nie jest ewenementem: - To samo zrobiła Platforma Obywatelska w roku 2010 — pod sam koniec kadencji atakowanego przez nią Janusza Kurtyki. Zmieniła system wyborów prezesa, wywracając dotychczasowe kolegium i zastępując je Radą wybieraną przez zdominowany przez PO Sejm. To jej kandydat miał być przedłożony parlamentowi. Ale też w następstwie zamieszania w szeregach samej partii rządzącej ta Rada nie stała się ślepym narzędziem koalicyjnego interesu. Stosując procedury konkursowe, zrobiła prezesem dr. Łukasza Kamińskiego, wychowanka poległego w Smoleńsku Janusza Kurtyki. Głosowało za nim w Sejmie również PiS. Kamiński bywał krytykowany za zbytnią uległość wobec poprzedniej koalicji, ale nie był jej człowiekiem.

Nowa ustawa o IPN, którą właśnie poznaliśmy, likwiduje z kolei Radę, której kadencja się nie skończyła. Podobnie zrobiła Platforma, ale PiS znosi także procedurę konkursu na stanowisko prezesa. Będzie on wybierany przez Sejm. Powstanie wprawdzie nowe kolegium (wybierane przez obie izby parlamentu i prezydenta), lecz jedynie z prawem opiniowania kandydata. Odchodzący prezes Łukasz Kamiński i szef Rady prof. Antoni Dudek przestrzegają, że otwarte przyznanie, iż prezes pochodzi z politycznego nadania, pozwoli po wyborach wymienić szefa IPN kolejnej większości. Nie będzie się nawet czekać na koniec jego kadencji. Poniekąd PiS też nie czeka. Ustawa ma wejść w życie 14 dni po podpisaniu przez prezydenta. Jeśli obecna większość się pospieszy, skróci odrobinę urzędowanie Kamińskiego, dopiero co oskarżanego przez opozycję, że wysługuje się prawicy w sprawie teczki agenta „Bolka”. Wprawdzie zaledwie o kilka tygodni (kadencja kończy się w czerwcu), ale trudno nie doznać wrażenia małostkowości przy okazji „brania” kolejnej instytucji – czytamy.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży już od 21 marca br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook