Jedynie prawda jest ciekawa

Zaremba we „wSieci”: Ile szans ma „polski Kennedy”?

17.01.2015

Lider opozycji, twardziel z dalekosiężną wizją, zgłosił na prezydenta obiecującego polityka. Dlaczego więc kampania Andrzeja Dudy rozkręca się tak wolno? Zaległości są do nadrobienia, ale czasu jest coraz mniej - pisze w tygodniku „wSieci” Piotr Zaremba.

Swoje intencje odnośnie do wyborów prezydenckich Jarosław Kaczyński wyłożył najpełniej w jednym z prasowych wywiadów, porównując Andrzeja Dudę do Johna F. Kennedy’ego. I zapowiadając podobne zwycięstwo młodego, pełnego wigoru kandydata, jakie odniósł Kennedy
nad Richardem Nixonem w roku 1960.
Wprawdzie w tej analogii kryje się uproszczenie. Kennedy był tylko o cztery lata młodszy od Nixona, a wrażenie triumfu świeżości nad zużyciem było w przypadku
tych dwóch polityków przesadne. Cóż stąd, że Nixon spocił się podczas telewizyjnej debaty w 1960 r., skoro był człowiekiem także względnie młodym (47 lat), zręcznym i pełnym energii.
Ale Kennedy’ego oceniano w konfrontacji z poprzednim, niekandydującym szefem państwa gen. Dwightem Eisenhowerem, człowiekiem 70-letnim. Kennedy’emu udało się wywołać wrażenie, że przychodzi na kontrze wobec zrutynizowanej, pozbawionej nowych pomysłów administracji. Była to przesada, ale skuteczna – na wagę wyborczego zwycięstwa.
CAŁY ARTYKUŁ w tygodniu wSIECI. Także w wersji e-wydania - do nabycia TUTAJ
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook