Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba we “wSieci”: Przesiew ekipy rządzącej

14.04.2017

“Dziś rozważania o rekonstrukcji rządu to samodzielna akcja ludzi chcących zrobić przyjemność pani premier. Ale możliwe, że dojrzewa do niej czynnik decydujący, czyli Jarosław Kaczyński. Byłaby to dobra wiadomość” – pisze w artykule w świątecznym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Autor tygodnika „wSieci” postanowił odnieść się do ostatnich medialnych spekulacji o możliwej rekonstrukcji rządu i ocenić jej ewentualne konsekwencje.  

“Czy Szydło ma zamiary wobec kogoś konkretnego jako kandydata do odstrzału? – Najwyżej nieśmiertelnego kandydata do dymisji Witolda Waszczykowskiego” – odpowiada dziennikarzowi dobrze poinformowany polityk PiS. 

„Szef MSZ, notabene wprowadzony kiedyś do rządu z gorącym poparciem pani premier, jest grzebany od miesięcy, a obwiniany raczej o niezręczne wypowiedzi niż realne dyplomatyczne wpadki. Prawda, że jego ostatni występ w sprawie „sfałszowanego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej”, rzucony w momencie gdy jego obóz chciał się z tematu wyplątać, zaskoczył wszystkich. Niemniej gdyby dziś odwołano Waszczykowskiego, to stałby się raczej kozłem ofiarnym na ołtarzu kiepskich sondaży i pogarszających się nastrojów” - zauważa Zaremba. 

Publicysta przekonuje, że to nie premier Beata Szydło, a Jarosław Kaczyński będzie miał najważniejszy głos w możliwej rekonstrukcji gabinetu. 

“Jaki jest pogląd lidera partii rządzącej na rekonstrukcję? Z moich rozmów z ludźmi z jego otoczenia wynika, że nie chce jej dokonywać pod wpływem pierwszego wahnięcia się sondaży i pod presją debaty wokół wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Ale bierze ją pod uwagę za kilka miesięcy, a może jej nadać nawet charakter „systemowy”, tzn. szerszy, niż wynikałoby to z sugestii płynących z okolic Beaty Szydło. W takiej sytuacji również wypowiedź dotycząca Macierewicza może być przedstawiana jako ostrzeżenie. Choć naturalnie takie opowieści współpracowników prezesa także mogą być nastawione raczej na uniknięcie najdrastyczniejszych zmian. Wystarczyć ma samo groźne mruknięcie. Silni przywódcy w demokracjach zachodnich budowali sobie czasem wieloletnią pozycję systematycznym przesiewaniem własnych ekip. Tak przykładowo rządziła Anglią Margaret Thatcher. W warunkach polskich modniejsza była inna postawa. Donald Tusk, przykład najbardziej długotrwałego premiera, przez lata unikał zmian w rządzie, głosząc wobec swojego otoczenia teorię, że jedno odpuszczenie opinii publicznej przyniesie posypanie się całego układu” – pisze dziennikarz.  

Więcej o możliwej rekonstrukcji rządu i ewentualnych zmianach w gabinecie Beaty Szydło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 10 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.


[fot. "wSieci"/Fratria/Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook