Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Wałęsa wie, jaki byłby werdykt

26.11.2016

„Przyjrzałem się tej ustawie (...) i mam pewien niedosyt. Mam wrażenie, że główne osoby, które zostaną tą ustawą dotknięte, to szaraki” - mówił o tzw. ustawie dezubekizacyjnej Konrad Kołodziejski z „Rzeczpospolitej” w „Salonie Dziennikarskim”.

„Ci którzy podejmowali decyzje, byli realnymi przestępcami, represjonowali społeczeństwo, właściwie tą ustawą będą dotknięte, ale w mniejszym stopniu” - dodał publicysta. 

Zaznaczył, że problemem jest fakt, że wielu byłych funkcjonariuszy, miało „fuchy cywilne”, które wciąż zapewniają im wysokie świadczenia. 

„Tu nie chodzi o zbrodnie, bo za zbrodnie karze się więzieniem, zajmuje się tym sąd. Chodzi raczej o pewne przeświadczenie, że pewna grupa poprzez udział czy pracę w instytucji, służącej generalnie w represjonowaniu Polaków, ma nieproporcjonalne przywileje w stosunku do innych grup społecznych” – mówił Piotr Zaremba, publicysta portalu wPolityce.pl i tygodnika „Idziemy”. 

„Pojawia się inny dylemat, chodzi o ludzi, którzy po '89 roku dalej pracowali dla niepodległego państwa. I to jest wykorzystywane przeciwko temu projektowi. Ja to w jakiejś mierze rozumiem, aczkolwiek zawsze bylem zwolennikiem opcji zerowej. Uważałem, że z tymi ludźmi należało się o wiele bardziej radykalnie rozstać. W tym sensie to konsekwencja zaniedbań państwa w pierwszych latach niepodległości” - ocenił publicysta. 

Krzysztof Skowroński z Radia Wnet przywracanie sprawiedliwości poprzez tę ustawę porównał do wrzucenia aspiryny do wanny z wodą. „Tyle tej sprawiedliwości w tym wszystkim” - stwierdził. 

Zaznaczył, że to krok w dobrym kierunku, jednak nie może się ze wszystkim zgodzić. 

„To jest tak, że rzeczywiście dawna władza, czy nitki dawnej władzy, czy postkomuna jest obecna i na uniwersytetach i wielu instytucjach i czerpie z tego korzyści, ale nie wiem czy w interesie Rzeczypospolitej jest wchodzenie w ten nurt. Czy to nie jest tak, że wtedy przestaniemy myśleć o tym co należy – nie chcę powiedzieć, że to hasło „wybierzmy przyszłość” - czy ten kierunek jest dobrym kierunkiem, ale zgadzam się, że ci którzy służyli w SB i MO, powinni dostawać mniejsze emerytury” - mówił Skowroński. 

„Pewne czynności, pewna działalność była niemoralna i państwo nie pochwala i nie chce tego nagradzać. (…) To jest sygnał dla nas wszystkich, że jest jakaś próba sprawiedliwości, szacunek sprawiedliwości” - powiedział ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. 

„Na ile da się tę sprawiedliwość zaaplikować w praktyce w tej chwili, do końca się pewnie nie da, ponieważ są pewne zaniedbania w założeniach. Od razu przecież z gdy siadano do Okrągłego Stołu, to wiadomo było, że gruba kreska była wpisana w pewnych założeniach” - dodał. 

Innym wątkiem, jaki poruszono we wspólnej audycji portalu wPolityce.pl, Radia Warszawa i tygodnika „Idziemy”, była odmowa przekazania IPN-owi przez Lecha Wałęsę próbek pisma do ekspertyzy grafologicznej. 

„To jest pewna abdykacja z tej procedury wyjaśniania” – ocenił prowadzący program Michał Karnowski. 

„Wałęsa doskonale zdaje sobie sprawę tego, co by było na końcu i jaki byłby werdykt i naprawdę nie rozumiem ludzi, którzy nadal w tym momencie występują niejako w obronie Lecha Wałęsy” – powiedział Zaremba. 

„Inną sprawą jest oczywiście historyczna ocena. Ale naprawdę, to nie obecna władza przyniosła papiery Kiszczaka do IPN-u, to coś co wyszło niejako przypadkiem i potwierdziło wszystkie tezy z książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka i „cisza nad tą trumną” raczej bym powiedział” - dodał. 

Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” porównał sytuację z Wałęsą do lustracji Bronisława Geremka. 

„Przypomina to zachowanie Bronisława Geremka, którego poproszono w czasie lustracji w 2006 roku o złożenie oświadczenia lustracyjnego i stanął ponad tym, że nie będzie tego robił. Ja bardzo boję się ludzi, którzy stoją ponad prawem, ponad narodem” - powiedział. 

ak

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook