Jedynie prawda jest ciekawa

Zaremba: To zagrożenie europejskiej tożsamości

05.09.2015

Lewica w całej Europie ignorując dotychczasowe doświadczenia, problemy kulturowe i logistyczne ma jeden postulat – „przyjmijmy wszystkich” - mówił Łukasz Warzecha w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3, wspólnej audycji Radia Warszawa, Tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl, która wróciła na antenę po wakacyjnej przerwie.

W programie prowadzonym przez Jacka Karnowskiego udział wzięli Piotr Zaremba, Piotr Skwieciński, Łukasz Warzecha. Dyskutowali m.in. o masowym napływie imigrantów. Łukasz Warzecha podkreślił, że mamy do czynienia z eskalacją zjawiska napędzanego przez środowiska lewicowe.**

- Zaczyna się typowe lewicowe szaleństwo. Lewica od czasu do casu szuka jakiegoś temu, w którym można pójść do granic szaleństwa i to jest właśnie taki temat - mówił Warzecha.

- Manipulacja medialna polega na tym, ze imigrantów nazywa się uchodźcami. Lewica w całej Europie ignorując dotychczasowe doświadczenia, problemy kulturowe i logistyczne ma jeden postulat – przyjmijmy wszystkich. To lewicowe szaleństwo przybiera postaci groteskowe - mówił, przywołując absurdalny tekst Wojciech Sadurskiego, który „pluje na Węgrów”. Jak tłumaczył Warzecha, racjonalne procedury wymagają w takiej sytuacji umieszczenia tak licznej grupy imigrantów w obozie dla uchodźców, aby chociaż sprawdzić kim są, jaki jest stan ich zdrowia.

Warzecha zwrócił uwagę, że „nie podejmuje się strategicznych opinii dotyczących własnych obywateli pod wpływem szantażu emocjonalnego”, a tak właśnie się stało po publikacjach zdjęcia syryjskiego chłopca wyrzuconego na grecką plażę.

Piotr Zaremba zdystansował się do tego stanowiska i stwierdził, że istnieją też fakty obiektywne. – Dzieje się coś innego niż rok czy dwa lata temu. W kilku krajach toczą się wojny. To jak wyglądają ci ludzie pokazuje, ze to nie zawsze biedota - dodał.

- Nie ma kamienia filozoficznego. Model rozdzielania po równo jest sprzeczny z tym, czego ci ludzie chcą - mówił, zwracając uwagę, że imigranci chcą do Niemiec.

- Nie dziwmy się, że elity zachodnie ustępują. Nie wszystkie państwa lewicowe były otwarte na imigrantów, np. Francja - dodał.

- To jest zagrożenie europejskiej tożsamości. Ale to jest dramat, a nie tylko wyraz czyjegoś ideologicznego hopla - mówił Zaremba. - Cały czas nie rozwiązaliśmy problemu przyjmowania Polaków ze Wschodu, którzy chcą do Polski wrócić - podkreślił.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że taka skala problemu jest skutkiem zaniedbań Zachodu.  – Nie było stałego, konsekwentnego sygnału, jaki daje np. Australia - mówił, dodając że Australia potrafiła napływ imigrantów zatrzymać dzięki swojej twardej postawie.

- To, co się dzieje to efekt sygnału wysłanego przez samą Europę - dodał. Wskazał też inną przyczynę tego stanu rzeczy. – Kilka lat temu Europa zabrała się za demokratyzowanie krajów arabskich. Skutkiem tego jest zdestabilizowanie tego obszaru - mówił, wskazując że bez tych działań byłoby dziś inaczej. – Panowałaby w tych krajach większa stabilność. Nie podobałaby się nam, ale czy podoba nam się to, co jest dzisiaj? - pytał.

Piotr Zaremba sprzeciwił się takiemu ujęciu sprawy, twierdząc  że celem chrześcijanina jest chęć zaprowadzania dobra na świecie.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z celami lewicy. - Lewica współczesna jest bardzo antytożsamościowa. Nie lubi tożsamości narodowych i kulturowych i podoba jej się imigracja jako metoda rozbicia tej tożsamości - podkreślił Skwieciński.

Jacek Karnowski postawił pytanie o znaczenie tego napływu imigrantów dla kształtu Unii Europejskiej.

- Widzimy na przykładzie Węgier, gdzie była ucieczka z obozu dla uchodźców, że po przekroczeniu pewnego progu, nie sposób takiej liczby ludzi kontrolować - powiedział Łukasz Warzecha.

- To jest moment bardzo ostrej konfrontacji, a w UE zawsze przed ostatecznym konsensusem jest próba sił. W tej sprawie nie można się uginać - dodał Warzecha.

Według Skwiecińskiego masy ludzi na Zachodzie nie zgadzają się na imigrację. - Na Zachodzie kiełkuje oddolna fala antyimigrancka i pod jej wpływem ta postawa może się zmieniać. Czym innym jest mainstream a czym innym są plebejskie masy  - stwierdził.

wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook