Jedynie prawda jest ciekawa

Zaremba: Samorządy decydują o wartościach

18.11.2014

Nie dajcie sobie wmówić, że w wyborach samorządowych nie ma polityki. Edukacja, bezpieczeństwo, moralność - radni, prezydenci miast, wójtowie decydują nie tylko o remoncie jezdni, lecz także o podstawowych wartościach - pisze Piotr Zaremba.

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicysta przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy.

Autor artykułu podaje przykłady drastycznych decyzji podejmowanych przez samorządy. - Warszawa podjęła w 2013 r. decyzję o likwidacji 21 szkół, rozłożoną na dwa lata. Przy czym polityka warszawskiego samorządu, przypomnijmy kierowanego przez wiceprzewodniczącą PO Hannę Gronkiewicz-Waltz, jest szczególnie perfidna. Ustanawia się zarazem dolne limity przyjęć do klas - przypomina dziennikarz.

Również w kontekście nadchodzących wyborów dziennikarz uwagę poświęca trwającej dyskusji dotyczącej funkcjonowania Straży Miejskiej. - Dziś w całym kraju toczy się wielka debata o strażach miejskich. Pojawia się pomysł ich likwidacji – bo kojarzą się głównie z nękaniem kierowców, wyciskaniem z nich pieniędzy na mandaty. Dawna rola straży miejskiej z czasów Kaczyńskiego została zapomniana- zauważa Zaremba.

W swoim artykule publicysta wskazuje, że prawdziwą rolą samorządowców jest działanie w interesie publicznym. - Wybierając samorządowców, nie wybieramy biznesmenów mających zawierać najlepsze transakcje. Wynajmujemy ludzi do ochrony interesu publicznego. Transakcyjne podejście do świata nie zawsze się z nim zgadza - przekonuje Piotr Zaremba.

I dodaje: - W spocie Ewy Kopacz widzimy panią premier wychodzącą i zamykającą drzwi z niesmakiem, kiedy dochodzi do kłótni w kwestiach światopoglądowych. Na pewno ich rozstrzyganie nie jest podstawową funkcją samorządu. Ale raz po raz samorządowcy stają w obliczu rozmaitych wyborów, w których wartości odgrywają ogromną rolę. Samorząd jest w Polsce wciąż bardziej konserwatywny niż władze centralne. Mainstreamowe media sprowadzają to do strachu przed księdzem proboszczem. Ale jest i inna prawda: ludzie na dole są właśnie tacy. To dlatego kolejne rady miejskie czy powiatowe podejmowały uchwały wymierzone w gender, nie bacząc na drwiny „Gazety Wyborczej”. Niekiedy, jak w Wadowicach, głosami zarówno PiS, jak i PO. To dlatego nachylony ku Platformie (i ku Janowi Kulczykowi) prezydent Poznania Ryszard Grobelny rozprawił się z wielbicielką Palikota ubliżającą papieżowi, dyrektorką Teatru Ósmego Dnia Ewą Wójciak.

O prawdziwej roli samorządów pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 10 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Adam Warżawa]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook