Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Samorządy decydują o wartościach

18.11.2014

Nie dajcie sobie wmówić, że w wyborach samorządowych nie ma polityki. Edukacja, bezpieczeństwo, moralność - radni, prezydenci miast, wójtowie decydują nie tylko o remoncie jezdni, lecz także o podstawowych wartościach - pisze Piotr Zaremba.

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicysta przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy.

Autor artykułu podaje przykłady drastycznych decyzji podejmowanych przez samorządy. - Warszawa podjęła w 2013 r. decyzję o likwidacji 21 szkół, rozłożoną na dwa lata. Przy czym polityka warszawskiego samorządu, przypomnijmy kierowanego przez wiceprzewodniczącą PO Hannę Gronkiewicz-Waltz, jest szczególnie perfidna. Ustanawia się zarazem dolne limity przyjęć do klas - przypomina dziennikarz.

Również w kontekście nadchodzących wyborów dziennikarz uwagę poświęca trwającej dyskusji dotyczącej funkcjonowania Straży Miejskiej. - Dziś w całym kraju toczy się wielka debata o strażach miejskich. Pojawia się pomysł ich likwidacji – bo kojarzą się głównie z nękaniem kierowców, wyciskaniem z nich pieniędzy na mandaty. Dawna rola straży miejskiej z czasów Kaczyńskiego została zapomniana- zauważa Zaremba.

W swoim artykule publicysta wskazuje, że prawdziwą rolą samorządowców jest działanie w interesie publicznym. - Wybierając samorządowców, nie wybieramy biznesmenów mających zawierać najlepsze transakcje. Wynajmujemy ludzi do ochrony interesu publicznego. Transakcyjne podejście do świata nie zawsze się z nim zgadza - przekonuje Piotr Zaremba.

I dodaje: - W spocie Ewy Kopacz widzimy panią premier wychodzącą i zamykającą drzwi z niesmakiem, kiedy dochodzi do kłótni w kwestiach światopoglądowych. Na pewno ich rozstrzyganie nie jest podstawową funkcją samorządu. Ale raz po raz samorządowcy stają w obliczu rozmaitych wyborów, w których wartości odgrywają ogromną rolę. Samorząd jest w Polsce wciąż bardziej konserwatywny niż władze centralne. Mainstreamowe media sprowadzają to do strachu przed księdzem proboszczem. Ale jest i inna prawda: ludzie na dole są właśnie tacy. To dlatego kolejne rady miejskie czy powiatowe podejmowały uchwały wymierzone w gender, nie bacząc na drwiny „Gazety Wyborczej”. Niekiedy, jak w Wadowicach, głosami zarówno PiS, jak i PO. To dlatego nachylony ku Platformie (i ku Janowi Kulczykowi) prezydent Poznania Ryszard Grobelny rozprawił się z wielbicielką Palikota ubliżającą papieżowi, dyrektorką Teatru Ósmego Dnia Ewą Wójciak.

O prawdziwej roli samorządów pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 10 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook