Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Samorządy decydują o wartościach

18.11.2014

Nie dajcie sobie wmówić, że w wyborach samorządowych nie ma polityki. Edukacja, bezpieczeństwo, moralność - radni, prezydenci miast, wójtowie decydują nie tylko o remoncie jezdni, lecz także o podstawowych wartościach - pisze Piotr Zaremba.

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicysta przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy.

Autor artykułu podaje przykłady drastycznych decyzji podejmowanych przez samorządy. - Warszawa podjęła w 2013 r. decyzję o likwidacji 21 szkół, rozłożoną na dwa lata. Przy czym polityka warszawskiego samorządu, przypomnijmy kierowanego przez wiceprzewodniczącą PO Hannę Gronkiewicz-Waltz, jest szczególnie perfidna. Ustanawia się zarazem dolne limity przyjęć do klas - przypomina dziennikarz.

Również w kontekście nadchodzących wyborów dziennikarz uwagę poświęca trwającej dyskusji dotyczącej funkcjonowania Straży Miejskiej. - Dziś w całym kraju toczy się wielka debata o strażach miejskich. Pojawia się pomysł ich likwidacji – bo kojarzą się głównie z nękaniem kierowców, wyciskaniem z nich pieniędzy na mandaty. Dawna rola straży miejskiej z czasów Kaczyńskiego została zapomniana- zauważa Zaremba.

W swoim artykule publicysta wskazuje, że prawdziwą rolą samorządowców jest działanie w interesie publicznym. - Wybierając samorządowców, nie wybieramy biznesmenów mających zawierać najlepsze transakcje. Wynajmujemy ludzi do ochrony interesu publicznego. Transakcyjne podejście do świata nie zawsze się z nim zgadza - przekonuje Piotr Zaremba.

I dodaje: - W spocie Ewy Kopacz widzimy panią premier wychodzącą i zamykającą drzwi z niesmakiem, kiedy dochodzi do kłótni w kwestiach światopoglądowych. Na pewno ich rozstrzyganie nie jest podstawową funkcją samorządu. Ale raz po raz samorządowcy stają w obliczu rozmaitych wyborów, w których wartości odgrywają ogromną rolę. Samorząd jest w Polsce wciąż bardziej konserwatywny niż władze centralne. Mainstreamowe media sprowadzają to do strachu przed księdzem proboszczem. Ale jest i inna prawda: ludzie na dole są właśnie tacy. To dlatego kolejne rady miejskie czy powiatowe podejmowały uchwały wymierzone w gender, nie bacząc na drwiny „Gazety Wyborczej”. Niekiedy, jak w Wadowicach, głosami zarówno PiS, jak i PO. To dlatego nachylony ku Platformie (i ku Janowi Kulczykowi) prezydent Poznania Ryszard Grobelny rozprawił się z wielbicielką Palikota ubliżającą papieżowi, dyrektorką Teatru Ósmego Dnia Ewą Wójciak.

O prawdziwej roli samorządów pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 10 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook