Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaremba: Samorządy decydują o wartościach

18.11.2014

Nie dajcie sobie wmówić, że w wyborach samorządowych nie ma polityki. Edukacja, bezpieczeństwo, moralność - radni, prezydenci miast, wójtowie decydują nie tylko o remoncie jezdni, lecz także o podstawowych wartościach - pisze Piotr Zaremba.

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicysta przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy.

Autor artykułu podaje przykłady drastycznych decyzji podejmowanych przez samorządy. - Warszawa podjęła w 2013 r. decyzję o likwidacji 21 szkół, rozłożoną na dwa lata. Przy czym polityka warszawskiego samorządu, przypomnijmy kierowanego przez wiceprzewodniczącą PO Hannę Gronkiewicz-Waltz, jest szczególnie perfidna. Ustanawia się zarazem dolne limity przyjęć do klas - przypomina dziennikarz.

Również w kontekście nadchodzących wyborów dziennikarz uwagę poświęca trwającej dyskusji dotyczącej funkcjonowania Straży Miejskiej. - Dziś w całym kraju toczy się wielka debata o strażach miejskich. Pojawia się pomysł ich likwidacji – bo kojarzą się głównie z nękaniem kierowców, wyciskaniem z nich pieniędzy na mandaty. Dawna rola straży miejskiej z czasów Kaczyńskiego została zapomniana- zauważa Zaremba.

W swoim artykule publicysta wskazuje, że prawdziwą rolą samorządowców jest działanie w interesie publicznym. - Wybierając samorządowców, nie wybieramy biznesmenów mających zawierać najlepsze transakcje. Wynajmujemy ludzi do ochrony interesu publicznego. Transakcyjne podejście do świata nie zawsze się z nim zgadza - przekonuje Piotr Zaremba.

I dodaje: - W spocie Ewy Kopacz widzimy panią premier wychodzącą i zamykającą drzwi z niesmakiem, kiedy dochodzi do kłótni w kwestiach światopoglądowych. Na pewno ich rozstrzyganie nie jest podstawową funkcją samorządu. Ale raz po raz samorządowcy stają w obliczu rozmaitych wyborów, w których wartości odgrywają ogromną rolę. Samorząd jest w Polsce wciąż bardziej konserwatywny niż władze centralne. Mainstreamowe media sprowadzają to do strachu przed księdzem proboszczem. Ale jest i inna prawda: ludzie na dole są właśnie tacy. To dlatego kolejne rady miejskie czy powiatowe podejmowały uchwały wymierzone w gender, nie bacząc na drwiny „Gazety Wyborczej”. Niekiedy, jak w Wadowicach, głosami zarówno PiS, jak i PO. To dlatego nachylony ku Platformie (i ku Janowi Kulczykowi) prezydent Poznania Ryszard Grobelny rozprawił się z wielbicielką Palikota ubliżającą papieżowi, dyrektorką Teatru Ósmego Dnia Ewą Wójciak.

O prawdziwej roli samorządów pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 10 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook